Putujemo virtuelno svetom, obilazimo zdanja koja su trenutno ona koja se posećuju turistički, kao istorijske znamenitosti koje je važno posetiti. No, kao i sa većinom istorisjki važnih arhitektonskih zadnja, pa i u velikim metropolama u kojima se nalaze, ona su u lošem stanju. Mi smo izdvojili tri građevine koje imaju veliku istorijsku važnost za gradove u kojima se nalaze, ali one ujedno i vape za preuređenjem. Saznajte koja priča se krije iza svake.
3 ARHITEKTONSKA ZDANJA
Bannerman Castle (Ostrvo Pollepel, Njujork)
Bannerman Castle nalazi se na ostrvu Pollepel, koje se popularno naziva i Ostrvo Bannerman, malom ostrvu na reci Hadson. Fransis Bannerman, škotsko-američki trgovac oružjem, kupio je zemlju 1900. godine kao mesto za skladištenje svoje robe.
Počeo je tako da dizajnira i gradi svaku zgradu na ostrvu, uključujući zamak inspirisan škotskim stilom. Međutim, Fransis je umro pre nego što je zamak završen. Iako je njegova porodica nastavila da nastanjuje ostrvo neko vreme, slučajna eksplozija je oštetila veći deo zdanja, a zatim je požar (verovatno podmetnut) još više uništio zamak.
Zdanja poput ovog su u vlasništvu državne vlade i instituta za brigu o arhitektonskim zdanjima Bannerman Castle Trust, koji nudi ture zdanja i njegovih ruševina. Kada bi bio obnovljen, američki zamak bi bio impresivan muzej ili kulturni centar. Slažete se?
Fordlandia (Aveiro, Brazil)
Brazilski dragulj bio plod uma Henrija Forda. Industrijalac je imao velike planove za zajednicu: Ne samo da će doneti hiljade poslova u područje kao fabrika za proizvodnju gume, već će biti i socijalna utopija izgrađena na filozofijama u koje je Ford verovao da će unaprediti društvo.
Kada je poznato povećao plate svojim radnicima na pet dolara dnevno, povećanje je došlo uz stipulaciju da osoblje neće konzumirati alkohol, biti fizički nasilno prema svojoj porodici ili primati podstanare. Zaposlenima je takođe bilo potrebno da doprinose štednji i održavaju čistim svoje domove.
Fordlandija, koja je rasla da uključi bolnicu, biblioteku, školu i dvoranu za ples. Ford je izabrao amazonsku džunglu iz različitih razloga, najvažnije verujući da bi to bilo idealno mesto za uzgajanje gumenih stabala. Ali projekat je na kraju propao. Fabrički obučeni radnici su prvobitno vodili fabriku umesto botaničara ili stručnjaka za hortikulturu, što znači da stabla nisu cvetala kako je trebalo.
Dogodili su se mnogi nemiri i sporovi jer su lokalni brazilski radnici tretirani drugačije od američkih, a zemlja je konačno vraćena vladi. Iako ljudi i dalje žive u nekim od zgrada, veći deo zdanja je napušten.
Nesumnjivo, ipak, kosturi struktura estetski su primamljivi. Uostalom, renoviranje fabrika u loftove ima dugu istoriju stvaranja suptilno cool, brutalistički srodnih prostora za život. Naravno, razumevanje potreba lokalnih stanovnika i klime, koje je Ford očigledno ignorisao, bilo bi neophodno za projekat renoviranja.
Crystal Palace Subway (London, Engleska)
Podzemna železnička stanica, Crystal Palace Subway napravljena je kako bi omogućila lak pristup Kristalnoj palati, zdanje je od livenog gvožđa i stakla koja je nekada bila smeštena u Hajd parku u Londonu. Izgrađena 1865. godine, viktorijanska stanica sada je jedan od poslednjih preostalih spomenika, koja je uništena u požaru 1936. godine. Iako je stanica ostala otvorena nakon požara – čak je kratko služila kao sklonište za vazdušne napade tokom Drugog svetskog rata – zdanje je zatvoreno 1954. godine.
Ipak, njeni stubovi od crveno-belih pločica čine je jednom od najlepših podzemnih stanica na svetu, a stanica je služila kao impresivan ambijent i prostor za važne događaje.
Srećom, restauratorski rad je aktivno u toku. Arhitektonski konzervator Thomas Ford & Partners vodi planove, koji će uključivati „ponovnu izgradnju postojećih zidova, izgradnju novih parapetnih zidova i konstrukciju krova“.
Foto: Instagram