Zašto šampioni „grickaju“ medalje?

autor BURO.
110

Olimpijska medalja i griženje iste nije samo simpatičan gest koji vidimo u medijskim izveštajima i fotografijama. Ono je čin koji nosi sa sobom bogatu simboliku i istorijski kontekst.

Iako se na prvi pogled može činiti kao spontana reakcija na osvajanje medalje koja nema dublje značenje, dubljom analizom otkrili smo kompleksnost i višeslojnost ovog rituala.

e8b40eb4a6e662968581798eb2bedc06 1

Gest može izgledati kao spontan trenutak euforije, ali iza njega se krije mnogo više. I ne, sportisti se ne nadaju da će medalja biti jednako ukusna koliko i sjajna.

Odgovaramo na pitanje kako je ovaj ritual postao globalni simbol uspeha i zašto svi oni veliki šampioni ne mogu da odole iskušenju da zagrizu, okuse i poljube svoje medalje.

Olimpijska tradicija: Istorijski kontekst i simbolika

Grickanje medalje vuče svoje korene u prošlim vremenima kada su se ljudi oslanjali na jednostavne metode kako bi proverili autentičnost metala. U drevnim vremenima, zlatnici su često bili predmet falsifikovanja, pa je proveravanje njihove čistoće bilo ključno. Ali, kako?

c2005f5dfb61e12ec64c6edf35cdc9c5 1

Pravo zlato je mekano i jakim ugrizom ostavlja trag zuba, dok falsifikati napravljeni od tvrdih metala nisu imali ovu osobinu. Iako moderne olimpijske medalje nisu u potpunosti napravljene od zlata, ovaj gest je ostao kao simboličan test autentičnosti i kvaliteta postignuća.

Jedan od ključnih faktora koji su doprineli popularnosti ovog gesta je svakako i uticaj – medija.

Fotografi i novinari često traže od sportista da grizu medalje kako bi stvorili interesantne fotografije koje će se koristiti u izveštajima. Takođe, na ovaj način vizuelno izdvajaju pobednike od ostalih sportista, a kreira se i momenat u kom slika govori više od reči.

Ovi trenuci postali su sinonim najpre za olimpijske uspehe kada imamo mnoštvo takmičara, sportova i dešavanja u isto vreme i često se prikazuju kao vrhunac takmičenja u određenoj disciplini.

71bc5c3c3630948a3682508ccf3e3218

Fotografi se oslanjaju na ovakve fotografije jer one takođe najbolje prenose emocije i uzbuđenje na publiku čineći ih idealnim za vizuelne narative. Ujedno, ovi trenuci su retki i autentični, te ove fotografije svi mediji žele da imaju, samim tim one najviše i koštaju.

Psihološki aspekt

Sa psihološke tačke gledišta, gruženje medalje je i izraz duboko emotivnog trenutka.

Osvajanje medalje na Olimpijskim igrama često je kulminacija višegodišnjeg rada, truda i odricanja. Ovaj čin simbolizuje i prepoznavanje sportskog uspeha, a ne samo prepoznavanje kvaliteta zlata, kao i potvrdu da je trud bio vredan i da se autentičnost u ciljevima isplati.

31e1e11ac24fea008c998804b317b5c6

Za mnoge sportiste, griženje medalje je način da se dodatno povežu sa svojim postignućem, gotovo kao intimni trenutak između njih i fizičkog simbola njihovog uspeha. Tako često umesto griženja medalje sportisti imaju naviku da poljube medalju ili pehar.

Gruženje medalje postalo je deo sportske kulture, ali i šireg društvenog konteksta. Ovaj čin se prenosi s generacije na generaciju sportista, postajući svojevrsna nepisana tradicija koja povezuje prošlost i sadašnjost, a simbol je isti. Kao kulturni fenomen, on prelazi granice sportskih disciplina i nacija, postajući univerzalni simbol radosti i trijumfa koji i sami volimo da vidimo.

olimpijska

Ovaj gest decenijama predstavlja test autentičnosti, medijski događaj, psihološki izraz i kulturnu tradiciju. Ritual je postao neizostavan deo olimpijskog takmičenja, ali i drugih sportskih manifestacija, pružajući nam uvid u emocionalnu i simboličku težinu sportskih postignuća.

Kao takav, grickanje medalje ostaje snažan i univerzalni simbol uspeha, priznanja i radosti u svetu sporta, ali i protvrde kvaliteta. Kvaliteta sportiste, ne zlata.

Foto: Pinterest