Izložba „SHAME“: Polovina preživelih seksualnog nasilja zlostavljana je između 3. i 9. godine

U okviru izložbe prikazana je i priča naše glumice Milene Radulović

autor BURO.
Milena Radulovic Izlozba SHAME

Polovina osoba koje su preživele seksualno nasilje u Srbiji zlostavljana je između treće i devete godine života, a čak 50 odsto njih nikada nije javno govorilo o zlostavljanju, to je ključna poruka današnjeg skupa u Beogradu povodom otvaranja izložbe „SHAME European Stories”, koja je do 22. maja postavljena u Galeriji Bioskop Balkan.

SHAME

IZLOŽBA „SHAME“ POSVEĆENA ŽRTVAMA SEKSUALNOG NASILJA

Izložba je posvećena žrtvama seksualnog nasilja širom Evrope, a njeno predstavljanje u Srbiji ima za cilj da podstakne javni dijalog, pruži podršku preživelima i stvori prostor za sprovođenje Rezolucije 2533 Saveta Evrope, koja poziva na sveobuhvatan institucionalni odgovor na zlostavljanje dece.

U čak 90 odsto slučajeva, počinilac je bio neko koga je žrtva poznavala, dok je 19 odsto doživelo zlostavljanje u sopstvenom domu, pod istim krovom sa zlostavljačem. Iako su dugoročne posledice seksualnog zlostavljanja duboke, mnogi preživeli i dalje nemaju pristup adekvatnoj podršci, pokazuju podaci istraživanja „Our Voice“, koji su predstavljeni na izložbi „SHAME“.

Milena Radulovic Izlozba SHAME

U okviru izložbe „SHAME“ prikazana je i priča naše glumice Milene Radulović, koja je medijima poručila da su institucije glavna tema kada su u pitanju sudski procesi koje si vode za žrtve.

„Sigurna sam da ne mora ništa da traje više od četiri godine, niko ne treba da se stidi tuđeg nasilja i strašnih osobina, ali je bitno da roditelji razgovaraju sa decom od najranijeg uzrasta. Nažalost, zlostavljanje je prisutno u svakoj pori društva i moramo da razgovaramo o tome, da verujemo jedni drugima i budemo nežniji kada o tome govorimo, a onda bi bilo idealno da tu budu institucije”, poručila je Milena Radulović.

Milena Radulovic Izlozba SHAME

Glavni pokretač izložbe je švajcarski filantrop Gvido Fluri, osnivač fondacije koja nosi njegovo ime, a koja je do sada podržala više od 12.000 preživelih u Švajcarskoj. Tokom panel diskusije, Fluri je naglasio potrebu da se i Srbija i Evropa suoče sa slučajevima zlostavljanja.

„Tišina o zlostavljanju mora da prestane. Srbija ima istorijsku priliku da postane uzor regionu prateći švajcarski model – priznavanjem patnje žrtava, pružanjem podrške preživelima i uvođenjem snažnih preventivnih mera. Pozivam sve sektore društva da zajedno rade na postizanju pravde i sprovođenju potrebnih promena“, rekao je Fluri.

Guido Fluri Izlozba SHAME

Podršku inicijativi izrazila je i Tatjana Macura, ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost, koja je istakla da iskustvo Švajcarske pokazuje da su stvarne promene moguće samo uz široku političku volju i kolektivnu podršku.

„Kao društvo, imamo odgovornost da stvorimo prostor za istinu, da priznamo patnju preživelih i da izgradimo sistem u kome nijedno dete neće ostati nevidljivo. Srbija je članica Saveta Evrope, a poziv ove institucije – kroz Rezoluciju 2533 – je i poziv nama da se suočimo sa zlostavljanjem u sopstvenoj zemlji i preduzmemo korake ka istini i prevenciji, po uzoru na švajcarski model“, rekla je Macura.

Tatjana Macura Izlozba SHAME

Dijalog o mogućnostima primene Rezolucije 2533 u Srbiji obeležila je i prisutnost velikih međunarodnih i domaćih organizacija, uključujući UNICEF, SOS Dečija sela Srbija, Save the Children, CNZD, OsnaŽene, Autonomni ženski centar…

Izložba „SHAME – European Stories” već je predstavljena u više od 15 evropskih gradova, uključujući sedište Saveta Evrope u Strazburu, a u glavnom gradu Srbije je deo manifestacije Beogradski mesec fotografije.

Foto: Snežana Krstić