Leti naša koža postaje masnija, pore se češće začepljuju, a mitiseri sitni, dosadni neprijatelji čiste kože, kao da se množe brže nego što možemo da ih uklonimo. Visoke temperature, znoj, SPF kreme i češće izlaganje suncu stvaraju idealne uslove za njihov nastanak. Ali dobra vest je: moguće ih je ukloniti na pravilan način i to bez oštećenja kože.

Prvo pravilo
Koliko god da deluje primamljivo da ih sami istisnemo pred ogledalom, naročito kada koža izgleda “čisto”, taj potez može napraviti više štete nego koristi. Ručno ceđenje često dovodi do iritacija, ožiljaka i proširenih pora. Umesto toga, okrenite se metodama koje su efikasne i bezbedne.
Letnja rutina koja deluje
Dvostruko čišćenje je obavezno. Leti je koža pod slojevima kreme sa zaštitnim faktorom, znoja i sebuma. Zato je dvostruko čišćenje (najpre uljanim, zatim vodenim čistačem) ključno za održavanje čistih pora. Uljani čistač razgrađuje SPF i sebum, a gelasti skida nečistoće i višak masnoće. Ovaj korak ne preskačite ni ujutru ni uveče.
Hemijski piling umesto grubih čestica. Umesto agresivnih mehaničkih pilinga koji leti dodatno iritiraju kožu, birajte AHA i BHA kiseline. Salicilna kiselina (BHA) prodire u pore i otapa sebum, što je čini idealnom za mitisere. Koristite je u obliku tonika ili seruma 2–3 puta nedeljno uveče.
Maske od gline prirodni saveznik. Maske sa kaolinom ili bentonitnom glinom izvlače nečistoće iz pora i regulišu lučenje sebuma. Nanosite ih jednom do dva puta nedeljno, posebno na T-zonu. Ne čekajte da maska potpuno očvrsne – isperite je kada počne da se suši kako ne biste isušili kožu. Mitiseri najmanje vole ove maske.

Rare Earth Deep Pore Cleansing Mask

NEW Tea Tree Skin Clearing Clay Mask

Aesop Primrose Facial Cleansing Masque
Retinoidi i leti, ali uz oprez. Ako već koristite retinol, možete ga nastaviti i tokom leta, ali samo uveče i uz obavezno nošenje SPF-a. Retinoidi ubrzavaju obnavljanje ćelija kože i sprečavaju nakupljanje sebuma, što dugoročno smanjuje pojavu mitisera.
Ne zaboravite hidrataciju. Mitiseri nisu znak da treba da izbegavate hidratantne kreme. Dehidrirana koža može početi da luči još više sebuma kao kompenzaciju. Birajte nekomedogene gel-kreme sa sastojcima poput hijaluronske kiseline, niacinamida ili pantenola.
Higijena predmeta koje dodiruju lice
Leti više koristimo naočare za sunce, kačkete i sunčane šešire – ali da li ih redovno čistite? Takođe, jastučnice, mobilni telefoni i peškiri mogu biti leglo bakterija koje pogoduju mitiserima. Perite ih redovno i birajte nežne deterdžente bez mirisa.
Kada je vreme za dermatologa
Ako su mitiseri uporni, duboki ili se pretvaraju u upaljene akne, najbolje je da se obratite dermatologu. Profesionalno čišćenje lica, hemijski pilinzi ili terapije poput mikrodermoabrazije i LED tretmana mogu dati rezultate koje ne možete postići kod kuće.
Foto: Pexels