Ova četiri studija za dizajn nameštaja su trenutno najtraženija

Ko su kreativci koje svi žele da pozovu u dom?

autor Božica Luković
dizajn

Savremeni dizajn nameštaja prolazi kroz duboku transformaciju. Više nije reč samo o formi ili funkciji – postao je vizuelno pripovedanje, digitalni performans i društveni dijalog.

U 2025. godini, kada Instagram broji preko dve milijarde aktivnih korisnika, sadržaji vezani za nameštaj ne samo da inspirišu, već i pomažu u oblikovanju kolektivnog estetskog identiteta. Hashtagovi poput #modernhome, sa više od 5,7 miliona objava, potvrđuju da je dizajn enterijera postao masovni fenomen.

Novi jezik dizajna je hibridan i društveno usmeren: proizvodi postaju sadržaj, sadržaj postaje priča, a svaka kolekcija osmišljena je da bude fotografisana, podeljena i konzumirana online, piše Nss mag.

U takvom scenariju, uspeh jednog projekta meri se podjednako njegovim zanatskim kvalitetom i njegovim učinkom na mreži. U svetu dizajna, Instagram reels snimci ostvaruju 1,36 puta veći doseg od statičnih objava, dok carousels izazivaju znatno veću angažovanost nego pojedinačne fotografije.

Čak 87% digitalnih interakcija danas se odvija putem video sadržaja, što znači da dizajn mora da priča priče, budi emocije i izaziva reakcije. Više nije nem. On je glas, vizuelni ritam koji se oblikuje između umetnosti, arhitekture, mode i društvenih mreža.

Evo četiri studija koja stiču priznanje ne samo zbog estetskog kvaliteta svog rada, već i zbog prezentacije na mrežama.

Najpopularniji studiji za dizajn nameštaja: Objects of Common Interest

Grčki dvojac Eleni Petaloti i Leonidas Trampoukis deluje između Atine i Njujorka, gradeći vizuelni univerzum koji briše granicu između umetnosti i dizajna. Njihov studio kombinuje instalaciju, nameštaj i prostorno istraživanje kako bi stvorio zaobljene, providne i senzualne forme.

Svaki komad, od stolova od pleksiglasa do monolitnih stolica, zamišljen je kao autonoman i fotogeničan objekat, sposoban da funkcioniše samostalno, bilo u Instagram feedu, bilo u galerijskom prostoru.

Projekat odbacuje ideju funkcionalnosti kao ograničenja i slavi čisto zadovoljstvo trodimenzionalne slike. Haštag #objectsofcommoninterest broji na desetine hiljada objava, a njihove kolekcije redovno kupuju umetnički direktori i stilisti širom sveta.

EWE Studio

Nastao u Meksiko Sitiju kao rezultat saradnje arhitekte Héctora Esrawea, kustoskinje Age Salajõe i dizajnera Manua Bãña, EWE Studio predstavlja savremeni duh meksičkog zanatstva.

Njihova dela su izrađena od vulkanskog kamena, mesinga i spaljenog drveta. Cilj nije samo stvaranje objekata, već očuvanje i obnova tradicionalnih praksi kroz savremen jezik.

Svaki komad zamišljen je da traje, da podjednako pripada i domu i galeriji – most između prošlosti i budućnosti.

Društveni sadržaji studija vešto stapaju proces rada, materijale i filmski ugođaj u ogledni primer pripovedanja zasnovanog na identitetu.

Further Ther

Sa sedištem u Lisabonu, Further Ther deluje na granici između dizajna i zanatstva. Osnivači Natasza Grzeskiewicz i Tomás Fernandes veruju u kuratorski pristup proizvodnji: svaka kolekcija osmišljena je kao narativ, snažno povezan s geografskim i kulturnim kontekstom.

image 9651103
instagram further_ther

Njihovi predmeti – od stolica do tanjira – nastaju u ograničenim serijama i često su rezultat saradnje s lokalnim umetnicima ili zanatlijama.

image 6840360
instagram further_ther

U ovom studiju je dizajn spor, senzibilan i antiindustrijski proces, u potpunom skladu s potragom savremenih umetnika za autentičnim osećajem sadašnjeg trenutka. Vizuelna komunikacija studija je minimalna, ali snažna: svaka fotografija priča priču, svaki projekat je mikro-narativ.

image 5723588
instagram further_ther

Odd Matter

Els Woldhek i Georgija Manassieva su dizajneri koji rade između Amsterdama i Roterdama, a njihov studio deluje na preseku materijalnih eksperimenata i filozofskog istraživanja.

Njihovi objekti izgledaju kao da potiču iz nekog drugog vremena: vaze, stolice i stolovi osciliraju između primitivnog i post-digitalnog. Serija Guise, nastala posebnom tehnikom koja simulira geološko slojevanje, izlagana je na sajmovima i u galerijama širom sveta.

image 1409022
instagram oddmatter

Odd Matter odbacuje svaki minimalistički ili konvencionalni jezik, u korist narativnog i visceralnog dizajna koji materiju pretvara u priču.

Estetika im nikada nije cilj, već rezultat. Njihove fotografije popularne su na Instagramu, naročito među profilima koji uređuju eksperimentalne dizajnerske mood boardove. Feed im je zasićen teksturama, hibridnim formama i paletom koja priziva zemlju i kožu.

Fotografije: instagram oddmatter; further_ther; objects_of_common_interest