Vodič kroz Brisel – grad koji je mnogo više od administrativnog sedišta Evropske unije
Sve dok se moj brat i njegova supruga nisu preselili u Brisel, te preneli mi svoje impresije, a zatim i sama otišla u taj grad, imala sam sliku o tom gradu kao birokratskoj “prestonici” EU, a nikako koloritnom, umetničkom i nadasve gradu opuštene atmosfere.
Za početak, par osnovnih informacija. Avionom se iz Beograda do Brisela stiže za sat i po – dva vremena. Trenutno je potreban zeleni sertifikat za ulazak u zemlju, ali i test koji možete na samom aerodromu uraditi (za 40 evra). Glavna dva jezika su francuski i holandski, ali svi dobro pričaju engleski. Ovo je multikulturalni, multietnički i multikonfesionalni grad.
Nedelju dana, koliko sam boravila, je sasvim dovoljno da se sa klasično turističkog aspekta on upozna. Odakle početi? Pa možda najpre od bicikla. Brisel je grad biciklista, u kom svaka šira ulica ima biciklističku stazu. S obzirom da je saobraćaj suprotnost Beogradu, vožnja bajsa je apsolutno bezbedna. Svi uljudno propuštaju bicikliste, niko ne trubi, niti jurca kao manijak.
Lep način da se zaokruži putovanje jeste i poseta Antverpenu, koji je na sat vremena udaljenosti vozom. Ukoliko to uradite vozom, odmah ćete biti očarani železničkom stanicom. Prekrasan trg, sa skulpturom pokrivenog dečaka i psa sigurno će vam izmamiti nežan osmeh na licu, a Katedrala Naše Gospe će vas svakako ostaviti be daha. Za klopu, gde god da sednete u centru nećete pogrešiti, ali kako se čini da italijanski restorani imaju primat, preporuka je Del Sud Classsico.