Verovatno već imate omiljenu ekranizaciju romana koji ste pročitali više od pet puta. Takođe, vrlo je moguće da ste brojnim filmskim formatima omiljenih knjiga, nezadovoljni, jer je najčešća praksa, da nas naši omiljeni fiktivni likovi iz knjiga na filmu ili seriji razočaraju. Uglavnom zato što nisu dovoljno detaljno prikazani, ili su možda baš omiljene stranice izostavljene iz kadrova. Ali, da li ste nekad čuli za romanizaciju filmova? Da, neki naši omiljeni filmovi postoje i kao knjige. Zašto bi tako nešto uopšte postojalo?
Romanizacija je kao što i sam naziv govori, transformacija filma u knjigu, pri čemu se originalni narativ daje publici ne kroz slike, zvukove i specijalne efekte, već kroz prozu. Ako nikada niste naišli na jednu od ovih književnih neobičnosti, to je razumljivo jer iako je nekada bio prilično popularan medij, romanizacija je vremenom gubila uticaj na prosečnog potrošača i njena populatnost se tokom godina smanjivala. Brojni medijski članci i kritike o ovoj vrsti romana govore o osrednjem pisanju koje je naizgled svojstveno mediju: napisani su za veoma kratki rok (većina za četiri do šest nedelja) i, najverovatnije, autor piše za novac, a ne zato što to iskreno želi. Peter Cobell, koji je za New York Times pisao o romanizacijama, kaže da su „ovi potomci filmova i romana često najsirovije fikcije. Književni ekvivalent akcionih figura u restoranima brze hrane…“
Međutim uprkos tome, nešto nas privlači jer romani bazirani na filmovima i dalje nastaju. Izgleda da čitanje romana nije isto iskustvo kao ponovno gledanje filma. Doživljavate skoro istu priču, ispričanu drugačijim glasom. A i svi imamo “one filmove” kojih nam nikad nije dosta i za koje želimo da zauvek traju, a ovo je možda nešto najpribližnije tome.
I dok čekamo da vidimo da li će “Pica od sladića” dobiti svoje stranice, što bi bilo zaista sjajno, predlažemo vam nekoliko romanizacija koje već postoje.
Once Upon a Time in Hollywood
Prošlog leta, HarperCollins izdao je prelepo reprezentativno književno izdanje Tarantinovog poslednjeg filmskog hita koje bismo svi voleli ponosno da držimo na stočiću. Iznenađujuće ili ne, roman je dospeo na prvo mesto najprodavanije fikcije, prema listi koju je izbacio New York Times. Izbačeno je oko 200 000 kopija u mekom povezu i 85 000 u tvrdom za prave fanove. U jednom intervjuu, Tarantino je rekao da je prvi plan bio da izbaci roman za Reservoir dogs, ali je u poslednjem trenutku rešio da to ipak bude poslednji film.
Basic Instinct
Definitivno postoje filmovi koji nas na kraju gledanja ostave žednim: atmosfere, likova, događaja i jedan od njih je Interstelar. U njemu ima toliko prostora za nadgradnju i tokom gledanja želimo da saznamo više i više. Romanizacija je, sudeći po kritikama ovo ostvarila, pa su čak i ljudi koji su samo čitali roman, bez gledanja filma, izrazili divljenje.