
Enterijer ove kuće u Perastu sjajno spaja moderno doba i tradiciju
Belo, bež i braon su glavni junaci današnje enterijer priče. Radi se o kući u Perastu čije renoviranje je vodio beogradski studio Fluid. Kako se radi o kući koja je pod UNESCO zaštitom, trebalo je osmisliti novi izgled bez diranja izgleda. Tako je fasada ostala nepromenjena, dok je unutrašnjost omalterisana i okrečena u belo. Uz to tu je bordo stolarija i enterijer zapravo ni na koji način ne naglašava kamenu fasadu i istorijski kontekst.



Kada je reč o konceptu arhitektkinje su se vodile idejom da je potrebno zadržati autentičnost mesta gde se nekretnina nalazi, ali i prilagoditi enterijer potrebama i načinu života savremenog čoveka. Prvi korak u toj misiji jeste bilo skidanje maltera sa zidova kako bi se došlo do originalnog kamenog zida kuće. Što se boje tiče tu nije bilo previše pregovora, prema novom zakonu u Perastu svi fasadni prozori i vrata pored toga što moraju da zadrže podele i izgled na fasadi, moraju i da se boje u belu boju, što je u rekonstrukciji i urađeno.

Zbog guste izgradnje u Perastu tog vremena, kuća se razvila po vertikali na maloj površini. U četiri nivoa pored dvorišta ispred kuće našlo se mesta i za kuću sa dnevnim prostorom u nivou prizemlja plus tri komotne spavaće sobe sa zasebnim kupatilima na tri nivoa. Obzirom da je stari grad Perasta u padu ka moru, to je i kuće, generalno, orjentisalo prema pučini i glavna fasada sa prozorima i vratima kuća je otvorena baš ka toj strani. U podeli prostora to je značilo da su servisne prostorije kao i vertikalna komunikacija smešteni u zadnjem delu kuće, a dnevni prostori i sobe se otvaraju prema otvorenom frontalnom pogledu ka moru.

Da bi podela prostora bila što jasnija, materijali koji su korišćeni su upotrebljeni tako da prostore u kojima se boravi (dnevni prostori i spavaće sobe) učine lakšim, konfornijim i prostranijim. Pored toga što su zidovi od postojećeg kamena, plafoni su dematerijalizovano beli, dok su podovi izliveni od microtoppinga u boji peska čime je postignuto fino toniranje strukture i kolorita u prostoru preko zidova ka plafonu i podu, a ceo prostor odiše monolitnošću. U dnevnom delu je čak i klupa izlivena od microtoppinga tako sto se preliva iz poda u vertikalnu površinu, pa u sedište koje se završava kontaktom sa kamenim zidom. Stepenište koje vodi ka gornjim nivoima je, takođe, izliveno od istog materijala.



Servisni prostori (toaleti, kupatila, skladištenje) su naglašeni tamnom drvenom oblogom koja predstavlja kontrast svetlim nijansama zidova, podova i plafona. Takođe, drvena obloga predstavlja vertikalni stub koji od prizemlja vodi do potkrovlja i kolorit i utisak u prostoru iz dnevne zone preko stepeništa prenosi na unutrašnjost spavaćih soba. Takođe, svi ugradni elementi su od tamnog drveta, zbog čega je i kuhinja u prizemlju u istom materijalu.


Komadni nameštaj je u kombinaciji svetle tkanine i svetlog drveta da bi se naglasila morska lakoća postojanja. Prirodni materijali su se nekako sami nametnuli kao izbor, a jastuci sa stilizovanim etno motivima predstavljaju savršenu kontratežu svedenoj paleti boja. Ovo je prostor koji poziva na mir i uživanje, a to je ono čemu težimo na svakom odmoru.
Povezani članci
Buro 24/7 Izbor