Zanimljivo je to, kako su male stvari zapravo velike, i kako kratki romani mogu imati ogromnu snagu. Snagu romanu „Darovi zime“ dao je autor Danijel Vudrel, čiji jezik fascinira i uspeva da učini ovu priču drevnom.
Danijel Vudrel je majstor pripovedanja, pisac koji vešto koristi elemente svoje kulture da kreira značajne narodne priče. Njegov rad možda izgleda jednostavno u strukturalnom smislu, ali je duboko prožet metaforama, simbolikom i mitovima.
Ono što mi je prvo privuklo pažnju je način kako je Vudrel opisao ženske likove. One ne samo da su jake, one su sposobne i da ubiju kako bi očuvale čast porodice i da učine veliki napor da bi stvari funkcionisale iako su disfunkcionalne. Zato me nije začudilo što je izdavač ovog romana Ahileja books, čiji je slogan „girl power“ knjige u kojima se uživa. Ovo je knjiga u kojoj ne samo da ćete uživati, čitaćete ovaj roman sa puno uzbuđenja, uz osećaj da hodate po veoma tankom ledu i nećete želeti da se ova knjiga završi.
Darovi zime kao filmska priča?
Kada sam videla da je Ahileja books objavila roman „Darovi zime“ Danijela Vudrela, zapitala sam se zašto veliki izdavači nisu prepoznali njegovu moć i značaj ranije.
Ovaj roman donosi izvanredan uvid u Ameriku koju nismo navikli da viđamo u filmovima i pričama. Izdavačka kuća Ahileja, koja je objavila ovu knjigu u prevodu Ksenije Prodanović, napravila je izuzetan izdavački poduhvat, s obzirom da je ovo tek njihovo drugo izdanje.
U svetu koji je opisan kao surov i hladan, s mentalno obolelom majkom koja nije sposobna da se brine o deci, šesnaestogodišnja Ri se suočava s nemogućim zadatkom da spase svoju porodicu. Ri Doli, mlada devojka iz Apalača, suočava se s neizvesnošću i nasiljem kada otkriva da je njen otac, optužen za vođenje laboratorije za kristal met, stavio kuću i zemljište pod hipoteku i sada je u bekstvu. Ako Ri ne pronađe svog oca do određenog roka, porodica će ostati bez doma. Kreće u potragu koja otkriva ne samo fizičke opasnosti već i skriveni mrak njene porodice, a njen put ka otkrivanju istine vodi je u dubine zajednice ispunjene prijetnjama, tajnama i nasiljem.
U romanu „Darove zime“ opisan je autentičan prikaz života u ekstremnim okolnostima. Danijel Vudrel, sve vreme stvara „hladnu“ atmosferu, koja nije samo pozadina priče, ona sa svakom novom stranicom postaje dodatni lik.
Prema Vudrelovom romanu, snimljen je film „Zima do kostiju“. Iako nominovan za četiri Oskara, nije uspeo da uhvati pun obim lepote knjige. U knjizi osećamo hladnoću vetra i dubinu ljudskih osećaja na način koji ekranizacija ne može da dočara.
Vudrelova proza je dovedena do savršenstva, dok nam film ostavlja priču na mašti. Knjiga pruža bogatstvo unutrašnjih monologa, složenosti karaktera i dubine koju nijedna ekranizacija ne može potpuno preneti. Autor na vrlo vešt način predstavlja likove iz niže klase, ali im daje dubinu i visoke umetničke standarde, pa čitalac ima priliku da oseti srce ispod površine ove priče.
Danijel Vudrel; foto: PROMO
Ri Doli je heroina koja se bori da preživi i očuva svoju porodicu i ljude koji plaćaju cenu za svoje loše odluke. Priča je tiha, ali nakon čitanja ostavlja jak utisak koji vas prati danima. Ona je simbol snage i odlučnosti u suočavanju s teškim okolnostima. Njeno putovanje nije samo fizičko već i emotivno i moralno, suočavajući se s vlastitim strahovima i preprekama.
Na kraju, „Darovi zime“ nisu samo priča o siromaštvu i kriminalu, već je ovo priča o ljudskoj snazi i duhovnoj otpornosti, o borbi i preživljavanju koje nadmašuje specifične okolnosti. Ri, boreći se za svoju porodicu i dostojanstvo u surovom svetu, podseća nas da svako od nas može pronaći svetlost čak i u najmračnijim trenucima.
Ahileja books, čini se, pravi korak u pravom smeru okrenuvši se „girl power“ knjigama, a Vudrelova junakinja Ri Doli, svojim hrabrošću i mudrošću, sigurno će inspirisati mnoge.