Donald Trump proglasio je rano jutros pobedu, pošto se približio osvajanju od 270 elektorskih glasova potrebnih za konačnu pobedu na izborima. Javnosti se obratio iz Floride i obećao da će „sve popraviti, te da Ameriku čeka zlatno vreme“, pohvalio svoje pristalice, nazivajući ih „najvećim političkim imenima svih vremena.“ Donald Trump se ponovo obratio javnosti nakon što je proglašen za predsednika u Pensilvaniji, ključnoj državi u, napetoj trci protiv kandidatkinje Kamale Harris. Takođe, Donlad Trump je i pre zvaničnih rezultata prognoziran kao pobednik u Severnoj Karolini i Džordžiji, ali druge ključne države ostale su neizvesne do objavljivanja konačnih rezultata.
U Americi, republikanci već slave pobedu Trumpa uz pesmu „Kako si velik“ u Konvencionom centru okruga Palm Bič u Vest Palm Biču, Florida. „Duša moja peva tebi, Spasitelju Bože moj. Kako si velik, kako si velik.“
IZBORI KAO BORBA MOĆI
Ishod izbora u Americi nije samo poraz Kamale Harris i demokratije, već ogledalo sistema koji još uvek marginalizuje žene i manjinske grupe u politici. Donald Trump i njegov trijumf mogu se posmatrati kao signal da je Amerika, i pored progresivnih težnji i velikih nada za rodnu jednakost, i dalje sklonija tradicionalnijem i konzervativnijem pristupu.
Ali, zašto? Ishod ovih izbora izvršiće uticaj ne samo na Ameriku – već i na ceo svet, a da ne govorimo o položaju žena, ne samo u politici.
DONALD TRUMP I NJEGOVA POLITIKA
Donald Trump, dobro poznato lice na svetskoj političkoj sceni. Njegov prvi mandat bio je obeležen nizom odluka i izjava koje su polarizovale naciju i izazvale duboke podele među građanima. Od njegovih kontroverznih stavova o imigraciji i izgradnje zida na granici s Meksikom, do oštrih napada na zdravstveni sistem koji je prethodna administracija gradila. Donald Trump i njegova politika bila je, ali i ostala, oštro konzervativna i populistička. Njegov slogan „America First“ koristio je nacionalističke motive, naglašavajući ekonomsku i vojnu superiornost SAD-a, ali je često zanemarivao pitanja socijalne pravde i jednakosti. Ukoliko ste pratili ovogodišnje izbore, mogli ste da primetite to da je narativ ostao isti, ako ne i oštiriji. Dok su Kamalu podržale Taylor Swift i Beyoncé, Trumpa su podržavali najveći svetski biznismeni – Elon Musk, Stephen Schwarzman, Paul Singer, Timothy Mello i, hahah – Jeff Bezos. Da li su oni bili njegov kec u rukavu? Da.
Mediji su se i pre njegove pobede našli na udaru. Za novinare i čitaoce Washington Post-a, izbori su bili okupani nepravdom: izdavač i izvršni direktor lista, najavio je da planirana podrška Kamali Harris neće biti objavljena. Usledila su objašnjenja – poštovanje prema čitaocima, povratak neutralnim korenima uredničke strane — ali niko naravno nije verovao u te reči.
Većina je zaključila – vlasnik lista Jeff Bezos nije smeo da uvredi Donalda Trampa. Isti onaj Bezos koji je odobrio slogan – „Demokratija umire u tami“. Međutim, Bezos je izgleda u finišu izgubio hrabrost. Kolumnisti WP-a su izrazili sramotu i bes na društvenim mrežama i kroz tekstove. Troje članova uredničkog odbora, podnelo je ostavke. U roku od nekoliko dana, prema izveštajima NPR-a, dvesta hiljada čitalaca otkazalo je svoje pretplate.
Hajde da sa kontrole medija pređemo malo i na odnos prema ženama i nacionalnim manjinama koji je, najblaže rečeno, problematičan.
Mnoge njegove izjave i potezi bili su seksistički, neretko i uvredljivi. Donald Trump i njegova administracija nisu pružili značajnu podršku zakonima i programima koji promovišu rodnu ravnopravnost, pa čak ni zakonodavstvu vezanim za reproduktivna prava i podršku ženskim organizacijama. Mnoge žene i manjinske grupe osećale su se marginalizovano tokom njegovog prvog mandata, što je dovelo do snažne opozicije njegovoj politici i jačanja feminističkih i socijalnih pokreta, poput marša za prava žena 2017. godine, koji je okupio milione širom zemlje i sveta.
Prošlo je nekoliko godina, Donald Trump nije promenio narativ, i evo ga, ponovo osvaja izbore.
KAMALA (SAMO) KAO SIMBOL
Kamala Harris nije izgubila samo kao politička figura – njen poraz nosi i neku vrstu simboličkog tereta. Ona je predstavljala mogućnost napretka u oblasti ravnopravnosti, kao i znak da je Amerika spremna da prihvati žene na najvišim pozicijama vlasti. Ipak, izborni rezultat pokazuje da društvo, sa ukorenjenim prerasudama posebno prema ženama koje dolaze iz manjinskih zajednica, za to još uvek nije spremno.
Ja se pitam – ako Amerika, koja se često smatra uzorom demokratije, pokazuje otpor prema ženama na vodećim mestima, da li to može obeshrabriti napredak rodne ravnopravnosti širom sveta? Jer, ako može da prođe u Americi, zašto ne bi moglo i negde drugo? Jasno je da živimo u eri kapitalizma, jasno je i to kako je Trump po drugi put izabran za predsednika, ali znate šta nije jasno – imamo li kičmu?
Čitav svet davi se u autoritarizmu. A šta je novo u novom autoritarizmu? Mi smo novi. Ima li među nama heroja spremnog da se žrtvuje za opšte dobro? Novac je stao ispred ljudskosti, i to kao da svako od nas bira svaki dan.
Američki politički sistem ima dugu istoriju nejednakosti prema ženama, o ostatku sveta ne treba ni govoriti. Još od borbe za pravo glasa, žene u čitavom svetu prolazile su kroz brojne prepreke kako bi ostvarile svoja prava i uloge u društvu. Sa svakim pokušajem da se žene uključe u politički život, nailazile su na snažan otpor, kao što je bio slučaj sa Hillary Clinton u trci 2016. godine. S druge strane, koliko žena predsednica beleži čitav svet?
Poraz Kamale Harris nije samo politički neuspeh za nju i njenu političku stranku, već i poruka da će žene još dugo morati da se bore za svoje mesto na određenim mestima, uprkos dosadašnjim postignućima.
Bez žena na visokim pozicijama, važne teme poput prava na jednakost, rodne ravnopravnosti i socijalne pravde mogu biti skrajnute – a u Americi kada je na vlast došao Donald Trump, neminovno je da hoće. Iako su feministički pokreti sve prisutniji, poruka koju šalje ovaj izbor je da borba još uvek nije završena – naprotiv, kao da ide u suprotnom smeru.
Ovaj poraz može imati dalekosežne posledice po budućnost političkog angažmana žena u Americi i svetu, a da ne ulazimo u problematiku koja se odnosi na druge važne političke i društvene okolnosti.
Nažalost, trenutno su obeshrabrene mnoge mlade žene koje su se ugledale na Kamalu Harris i koje su u njoj videle inspiraciju za sopstvene političke ambicije. Razočarani su i oni koji veruju u demokratiju.
Ovo je poraz svih onih koji su ulagali veru u pravednu borbu i časne društvene napore. Ovo je poraz svih onih koji se godinama bore za jednakost i pravo svakog pojedinca, bez obzira na pol, rasu ili poreklo. Ovo je poraz svih onih koji žele da budu tretirani kao jednaki članovi društva.
Republikanci ovaj rezultat tumače kao pobedu stabilnosti ili tradicije koju donosi Donald Trump. I neka im. Ali, Donald Trump i njegov izbor za predsednika pokazuju da je Amerika i dalje nespremna za istinski progres. A čini mi se kao isti zaključak možemo da izvučemo i na svetsku političku scenu uopšte.
Foto: Donald Trump Instagram