Umetnici koje nam je otkrio Jonathan Anderson

autor Božica Luković
jonathan anderson

Jonathan Anderson, kreativni direktor modne kuće Loewe, jedan je od najboljih dizajnera na svetu, a takođe je poznat po stalnoj saradnji sa savremenim umetnicima. Anderson je i sam kolekcionar, a sebe opisuje kao urednika, koji „seče i lepi“ različite uticaje da bi stvorio sopstveni stil. Ovaj pristup mu je doneo brz komercijalni uspeh i priznanje kritike u jednakoj meri.

Pod Andersonovim vođstvom, Loewe je postala modna kuća koja najviše sarađuje sa umetnicima na čitavoj sceni. Loewe ima ogroman doseg, pa kolaboracije koje Jonathan Anderson osvaruje sa umetnicima upoznaju novu publiku sa manje poznatim imenima. Ovo su samo neka od njih.

SUNA FUJITAKERAMIČKI STUDIO KOJI NAM JE OTKRIO JONATHAN ANDERSON

Unoseći magiju u prazničnu sezonu, Loewe kolekcija za proleće/leto 2024. sadrži saradnju sa keramičkim studijom Suna Fujita iz Kjota, koji su osnovali umetnici Shohei Fujita i Chisato Jamano. Dvojica umetnika počeli su da rade zajedno 2005. godine, a od 2014. nose ime Suna Fujita. Izlagali su mnogo izvan Japana, pa su imali samostalne izložbe u Kini i Tajvanu.

Koristeći prednost trodimenzionalne prirode grnčarije, dela studija Suna Fujita krasi slobodan, nežan i razigran rad koji prevazilazi granice između dvodimenzionalnih i trodimenzionalnih oblika izražavanja, u kojima ljudi, priroda i životinje uživaju živeći zajedno u slozi. Jonathan Anderson ih je izabrao za saradnji jer je zajednička nit koja se provlači kroz njihov rad topao i oštar smisao za humor, naklonost prema prirodi, životinjama i svakodnevnom životu, kao i bogatstvo mašte, inspirisano njihovim zapažanjima.

470917644 613783434334653 6418749895039822412 n
instagram suna_fujita

YURI HIMURO

Yuri je tekstilna dizajnerka koja je studirala tehnike izrade tekstila u Japanu i Finskoj. Ona dizajnira tekstil po sistemu tkanja, koji donosi iznenađenja i zadovoljstvo u interakciji ljudi i tekstila. Njen kreativni stil, koji potiče od dizajna sopstvenog mehanizma za tkanje, omogućava joj da kreira jedinstvene koncepte sa zaokretima – a na taj način može da menja svoje slike po uglovima ili stranama.

Yuri dizajnira i prekrivače i jastučnice izvedene u savremenom grafičkom stilu, u živim bojama. Pošto su dezeni tkani od visokokvalitetne vune na žakardnom razboju, tkanina je luksuzno mekana na dodir sa zadovoljavajućom plišanom teksturom.

461854100 18470128927010905 5760027335576246701 n
instagram himuriyuri
image 11

RON NAGLE

Ron Nagle je poznat po svojim intimnim skulpturama napravljenim od keramičkih elemenata koji su liveni, pečeni i ukrašeni epoksidom, kao i drugim sintetičkim materijalima. To njegovim delima omogućava da proširi svoje forme izvan granica gline. Neki su zastakljeni do završne obrade, drugi su teksturirani poput štukature, a zatim brušeni. Uprkos trodimenzionalnosti dela, kako Nagle objašnjava, „sve se radi, čak i podsvesno, sa ravne tačke gledišta“.

Intimne razmere, smele boje i besprekorne završne obrade – zbog svega toga, keramičke skulpture umetnika iz San Franciska izgledaju kao nadrealistički objekti iz snova.

241882713 550002289545446 2701046494605522852 n
instagram ronnagle

SANYA KANTAROVSKY

Sanya Kantarovsky je poznat po svom radu u različitim medijima, kao i po svojim tekstovima i kustoskim projektima. Mračni humor koji je konzistentan u radu ovog umetnika suprotstavlja raskošno protiv okrutnog i stavlja privatni prostor – bilo fizički ili psihički – u javnost. Najpoznatije delo, njegove figurativne slike, sadrže drastične promene u razmeri, primeni boje i stilizaciji. Izazivajući osećaj nelagodnog unutrašnjeg monologa, figure se gledaju, izlažu, suprostavljaju… One stupaju u interakciju jedne sa drugima, kao i sa ivicama samog platna, testirajući granice njihovih datih tela i njihovog datog okvira.

TRACEY EMIN

Na Loewe reviji za proleće/leto 2025, dominirala je statua umetnice Tracey Emin. Emin traži svoj primarni materijal u svom životu. Ona ispituje konstrukt sopstva, ali i sam impuls za stvaranjem. Nefiltrirana, nepoštena, sirova, ona se oslanja na fundamentalne teme ljubavi, želje, gubitka i tuge u delima koja su razoružajuće i bez stida emotivna. „Najlepša stvar je iskrenost, čak i ako je zaista bolno gledati“, primetila je ona.

Njen rad i javno predstavljanje su često provokativni i samoreferencijalni; u radovima u rasponu od instalacija neonskih fraza do slikarstva, fotografije, filma, performansa i ručno vezenih tapiserija, ona dosledno ilustruje sopstvena iskustva i emocije u intenzivnim, intimnim angažmanima sa gledaocem.

ANNE GEDDES

Sa sedištem u Njujorku, australijanska fotografkinja Anne Geddes stvara slike koje su ikonične, nagrađivane i voljene. Ona je jedan od najcenjenijih i globalno priznatih fotografa u svetu. Njene slike na jedinstven način prikazuju lepotu, čistotu i ranjivost dece, otelotvorujući njeno duboko uverenje da svako dete mora biti „zaštićeno, negovano i voljeno“.

RICHARD HAWKINS

Richard Hawkins je savremeni američki umetnik poznat po svojim skulpturama, kolažima i slikama. Njegove teme se kreću od seksualnog turizma i ukletih kuća do klasičnih rimskih statua i kulture američkih starosedeoca. Jonathan Anderson je sarađivao sa Hawkinsom na kolekciji muške odeće za jesen/zimu 2024. Prezentacija odeće uključivala je Hawkinsove slike i video zapise dijabolično lepih mladića – prepoznatljiva tema za ovog umetnika čija slavna karijera traje decenijama.

Umetnik je poznat po ekscentrično lepim, često jezivim, kolažima, slikama i skulpturama koje istražuju istoriju umetnosti, pop kulturu, slavne ličnosti, seksualnost i razlike. Njegov rad izvire iz različitih izloženosti visokoj i „niskoj“ kulturi: plodonosna kombinacija istorijskih tema i dečačkih opsesija napajanih kroz filter njegove sopstvene seksualnosti i identiteta kao queer umetnika koji je postao punoletan tokom krize AIDS-a.

LYNDA BENGLIS

Loewe kolekcija za proleće/leto 2024. ispraćena je skulpturama Lynde Benglis, sa kojom je takođe sarađivao Jonathan Anderson. Benglisine rane slike navele su je da radi sa izlivenim lateksom, medijumom kroz koji se nadala da će osloboditi boju sa platna. Benglis je nastavila da istražuje karakteristične skulpturalne forme u poliuretanu 1970-ih, a kasnije je počela da stvara čvorove i nabrane metalne skulpture.

Bila je istaknuta članica feminističkog umetničkog pokreta 1960-ih i 1970-ih i nepokolebljiva zagovornica rodne ravnopravnosti u svetu umetnosti, takođe je kreirala video zapise i fotografije koji se fokusiraju na rod i odnose moći. Kada se Andersonova odeća pojavila na pisti, u pozadini je puštena zvučna podloga Benglisove koja opisuje svoja iskustva ronjenja u snimku „Izvori vode“ (2015).

322050964 3533988970163476 6520113496528350359 n
instagram robertmanley66

Fotografije: Instagram