Svi vole poeziju. Postoje samo oni koji su toga svesni, istražuju stihove i u njima uživaju a možda potajno po koji i sami napišu, i oni koji još uvek nisu osvestili da bi i te kako mogli da vole neke autore i njihove stihove. Ti drugi koji imaju gard prema poeziji i smatraju je za nešto hermetično i poluzaumno što im nije najjasnije samo verovatno još uvek nisu pronašli pravog autora za sebe. A možda i sve staro što ste čitali previše podseća na obaveznu školsku literaturu i analize pesama i odmah stvara otpor? To samo znači da treba početi lagano i ispočetka. Poezija postaje sve aktivnija, sve je više savremenih pesnika i pesnikinja koji govore i pišu o problemima savremenog čoveka, njihovim veoma jednostavnim jezikom, i ako do sada niste pravo je vreme da date poeziji još jednu priliku. Recimo, uz neki od ovih sasvim novih naslova.
“Ljubavne pesme”
Mevlane Dželaludin Rumi
Idealno za: Sentimentalno popodne kad želite da vas svi ostave na miru
Cele prethodne godine na svakom koraku su bili prilično glasni podsetnici da nam je ljubav najpotrebniji, takoreći peti element, bez kog ništa ne funkcioniše. Tačno na vreme kao prostor za ljubav da se razmaše, Arete donosi vanvremensku poeziju najčitanijeg pesnika na svetu, Rumija, zbirku „Ljubavne pesme”. Čitanje Rumijeve poezije je više od čitanja, i mnogo pre nalik na meditaciju nad sopstvenom dušom i emocijama sa kojima ne znamo šta bismo i koje ne umemo da nazovemo. Njegovi stihovi podsećaju na ono najintimnije u nama i ova knjiga zahteva da se povučete i uživate u vremenu koje posvećujete samo sebi.
“Deca”
Milena Marković
Idealno za: Povratak samom sebi
Tomaž Šalamun je bio zvezda regionalne pesničke scene. Slovenac čija je poezija povezivala region jer nema onoga ko nije čitao nekog Šalamuna budući da važi za jednog od vodećih i najprevođenijih savremenih evropskih pesnika. Ova zbrika je jedna od šest koje je Tomaž ostavio za sobom i iako je „Kuća Markova“ objavljena tek 1992. godine, po vremenu nastanka predstavlja, treću Šalamunovu knjigu. Priče koje je čine napisane su u periodu sredine 60-ih, mešaju se priče i pesme, i poetska proza, a atmosfera i teme su savremene gotovo kao da ih je napisao upravo sada.