Pitali smo uredništva domaćih izdavačkih kuća da odaberu tri naslova koja morate pročitati – Sanju Bogićević urednicu Booka-e, Srđana Srdića urednika Partizanske knjige, tim Kontrast izdavaštva i Geopoetike. Od nominovnih za NIN-ovu nagradu do coming-of-age drama, ovo je izbor knjiga urednika i urednica domaćih izdavačkih kuća koje morate pročitati.
Booka
Novi kraj – Đurđica Čilić
Knjiga prepuna muzike, smeha, ljubavi, predivne neposrednosti i razoružavajuće iskrenosti, knjiga koja voli život i raduje mu se. Možda je najveća draž Novog kraja, pored emocija koje pršte iz svake minijature, to što iskustva pripovedačice prepoznajemo kao svoja, bilo da govori o odrastanju ili odraslom životu, o svojim roditeljima ili svom roditeljstvu. U pitanju je knjiga fokusirana na dobrotu, nežnost, podršku i empatiju, nešto što nam je svima potrebno.
Niko nije zaboravljen i ničega se ne sećamo – Mirjana Drljević
U ovom izuzetnom putopisnom narativu, knjizi Granica Kapke Kasabove, koji je ujedno i senka istorije Hladnog rata, pogled je uperen na migracionu krizu koja muči Evropu i čarobno spuštanje u geografske prostore Balkana. Kasabova se vraća u svoju rodnu zemlju Bugarsku iz koje je otišla još kao tinejdžerka, istražujući granicu koju njena zemlja deli sa Turskom i Grčkom.
Autorka nam, na jedan nov i originalan način, otkriva geografsko i duhovno mesto koje su oblikovale istorijske sile: Sovjetsko i Osmansko carstvo i, još stariji, mit i legenda. Ovu knjigu ispunjavaju izuzetni portreti šetača po vatri, švercera, lovaca na blago, botaničara i graničnih stražara, kao i začuđujuće i uzbudljive životne priče stanovnika ovih planinskih sela nekad i sad… Osim ljudi, ovu knjigu čine i prizori bogato pošumljenih balkanskih prostora, lekovitih izvora i tračkih grobnica – scene koje nagoveštavaju da vreme antike i animizma nikada nije suviše daleko od nas…