Prošle nedelje za vas smo odabrali nezaobilazne ekološke stanice, a izgleda da incijative i događaji sa temama i ciljem dizanja ekološke svesti postaju sve brojniji, što nas posebno raduje. Svaka promena polazi od pojedinca, te ukoliko iole razmišljate o budućnosti planete na kojoj živite, ali i alarmantnoj sadašnjosti, ovakve vrste događaja sjajna su prilika da svoja zelena saznanja nadogradite, unapredite, i ono najvažnije – inspirišete sebe za neku mikro promenu koja će uticati na makro nivou.
Ovoga puta, žarište sadržaja eko osvešćivanja dešava se u ovogodišnjoj prestonici kulture – Novom Sadu. Naime, od 22. do 31. jula u Novom Sadu održaće se multidisciplinarna manifestacija ispod Mosta Slobode, u okviru Paviljona Štrand, i šire – programskog luka „Dunavsko more“ Evropske prestonice kulture. U fokusu višebrojnih programa, od umetničkih praksi, do debata i koncerata, biće budućnost Dunava i pitanje zagađenja jedne od najvećih evropskih reka.
Reciklaža, otkrivanje biodiverziteta, izložbe radova napravljene od prirodnih, biorazgradivih materijala, performansi… Samo su neke od aktivnosti koje vas čekaju na ovoj desetodnevnoj manifestaciji. Pokrenuće se i pitanje rešenja održivog života na relaciji pojedinac-zajednica, opstanak živog sveta u urbanim sredinima, ali i alternativnih modela umetničke produkcije, otpada i zagađenja.
Kroz konkretne projekte, posetiocima će biti predstavljena potencijalna rešenja za ekološke probleme sa kojima se danas susreću ne samo stanovnici Novog Sada, već cele zemlje. Jedan od takvih je i Ekotisak u organizaciji Centra za promociju nauke. Ekotisak istražuje karbonski otisak Novosađana, a sve kroz prizmu umetnosti i nauke. Opipljivi, merljivi podaci pretočeni su u umetničke radove, u ovom slučaju Klimatsku kapsulu. Ovaj rad prikazaće zagađenje i vlažnost vazduha u budućnosti.
Takođe, tu je i Ekotopija, u pitanju je ambijentalna prostorna instalacija, osmišljena kao taktilno i senzorno iskustvo, uranjanje u antropocen (epoha u istoriji Zemlje koju oblikuju ljudi, poslednjih 12 hiljada godina). Instalacija je sastavljena od nekoliko radova – kuće, radio stanice, kataloga i bašte. Njihova postavka za cilj ima suočavanje posmatrača sa kompleksnom mrežom uzročno-posledičnih odnosa.
Pokrenuće se i pitanje problema konzumerizma i materijalne hiperprodukcije, posledicama neodrživih navika, ali i suočavanje sa istim. Razmatranje drugačije percepcije i rešenja problema jeste i poenta celokupnog Paviljona Štrand.
Pored Paviljona Štrand, u Kreativnom Distriktu na Limanu, biće razvijena urbana bašta. U subotu 23. jula, od 16 do 19 časova na Štrandu će biti održana radionica „Pčele – više od meda“ u čijem fokusu će biti ova najvažnija stvorenja na planeti. Sutradan na istoj lokaciji, održaće se radionica „Skriveni svet insekata“. Posetioci će moći da vide zbirke insekata i insekte pod lupom, a samim tim i na taj način i raznolikost sveta insekata i živog sveta oko nas.
Očekuju vas i projekcije zelenog bioskopa na otvorenom, pod palicom filmskog festivala Slobodna zona.