Zbog čega jazz muzika kreira „mood“ za ljubav

autor Ivana Kordić
145

Muzički žanr koji je nastao početkom 20. veka u afroameričkim zajednicama u New Orleansu u SAD-u. Prepoznatljiv je po svom izražajnom senzibilitetu, improvizacijskom stilu koji je primenjiviji nego u bilo kom drugom žanru, složenim harmonijama i ritmičkoj složenosti. Tokom godina, jazz je evoluirao i postao globalno priznat, uticajući njegovu primenu i u mnogim drugim savremenim muzičkim stilovima.

Jazz kao muzički žanr sve se češće koristi u situacijama kada biramo da se okrenemo opuštajućem raspoloženju u kom preovladava romantično okruđenje. Muzika je uvek odličan način da se postavi osnova za određenu atmosferu, te neretko u romantičnim trenucima posežemo (bez obzira da li inače slušamo ovaj žanr ili ne) za mirnim i skladnim ili energičnim, pomalo surovim, ritmičnim jazz tonovima.

Da li ste se ikada zapitali zbog čega je to tako? Osluškujući jazz tonove izvukli smo par zaključaka koji bi mogli da vam odgovore na ovo pitanje. Zašto volimo da biramo jazz kada nam je potreban mood za ljubav?

76a742806c4971c7ed14d63e4682992d

Jedna od najvažnijih karakteristika jazz muzike je njena sposobnost da stvara bogatu i senzualnu zvučnu teksturu zbog toga što ovaj žanr koristi spektar različitih instrumenata, kao što su saksofon, truba, klavir, kontrabas i bubnjevi, koji su i inače povezani sa time da stvaraju toplu i intimnu atmosferu. Saksofon, na primer, svojim mekim i ponekad grubljim tonom može da deluje kao muzički ekvivalent šapata, što dodatno doprinosi osećaju intimnosti.

Takođe, ritam u jazz muzici je često fleksibilan i slobodan, što omogućava muzici da prati prirodni ritam disanja i srčanih otkucaja. Ovaj slobodan ritam može da podstakne osećaj opuštanja i povezanosti i sa samom muzikom, ali i sa ljudima sa kojima delimo prostoriju, što je ključni element u stvaranju ljubavne atmosfere. Ritmičke strukture poput swinga ili bossanova ritmova, sa svojim blagim i tečnim pokretima, mogu da budu izuzetno umirujuće i privlačne. Album In a Sentimental Mood koji potpisuju Duke Ellington i John Coltrane može biti odličan prvi izbor. Na listi su još, Kind of Blue od Milesa Davisa, Ella and Louis od Ella Fitzgeralda i Louisa Armstronga, kao i The Nearness of You potpisan od strane Sarah Vaughan.

IMPROVIZACIJA

Jazz izvođači i ovaj muzički žanr poznati su po svojoj sposobnosti da improvizuju i izraze duboke emocije kroz svoju muziku. Improvizovani jazz jedan je od najpopularnijih formi izražavanja, a neretko upravo ovi snimci i nastupi kasnije služe kao najveća muzička inspiracija. Improvizacija omogućava izvođačima da direktno komuniciraju sa slušaocima, prenoseći osećanja koja mogu biti veoma lična i intimna, ona koja osećaju u datom trenutku. Kada jazz muzičar improvizuje solo, on ili ona često deluje kao da priča priču, a ta priča može biti puna strasti, ljubavi i romanse.

Albumi koje bi u ovom slučaju bilo dobro istražiti su, John Coltrane, A Love Supreme (1964), Herbie Hancock, Chameleon (1973), Ella Fitzgerald, Live in Berlin (1960).

dc44bca6174bee5c3e6ddf346b80c9d9

Mnoge jazz standarde su pisali velikani poput Cole Portera, Duke Ellingtona i George Gershwina, čije su kompozicije bile inspirisane poznatim ljubavnim pričama i romantičnim idealima koje su delili kroz note. Ovi klasici evociraju slike prošlih vremena kada su ljubav i romantika možda imali drugačiji, rekli bismo dublji značaj.

Jazz muzika se često izvodi u manjim, intimnim okruženjima kao što su jazz klubovi ili kamerne scene. Ovi prostori omogućavaju bližu interakciju između izvođača i publike, što stvara osećaj zajedništva i intimnosti ukoliko slušate uživo. Prisustvo žive muzike, gde izvođači i slušaoci mogu da dele trenutak, dodatno pojačava osećaj povezanosti i ljubavi.

b41f5e4843d28466125fea1c94508499

Tempo jazz muzike može i značajno da utiče na raspoloženje. Sporiji, baladni tempo može da inducira osećaj smirenosti i nežnosti, idealan za intimne trenutke. Brži tempo, s druge strane, može da unese energiju i strast, stvarajući uzbudljivu atmosferu koja može da podstakne ljubavne emocije.

JAZZ I PERSONALIZACIJA

Jedna od najfascinantnijih segmenata koji odlikuju jazz muziku je njena personalizacija kroz improvizaciju. Svaki izvođač može da unese deo svoje ličnosti i osećanja u interpretaciju pesme. Ova improvizacija ne samo da dodaje dubinu muzici, već i omogućava da svaki trenutak bude jedinstven.

Po našem mišljenju, Jazz kao žanr sa svojim bogatim harmonijama, fleksibilnim ritmovima, i izražajnim improvizacijama, kreira savršen „mood“ za romantičan trenutak.

jazz

Sposobnost Jazza da izazove duboke emocije i stvori intimnu atmosferu u stanu, klubu ili pak na ulicama gde se neretko takođe može čuti, čini ovaj žanr idealnim izborom za trenutke u kojima želite da se povežete sa nekim. Bilo da se sluša uz čašu vina u malom jazz klubu, kod kuće uz prigušeno svetlo, jazz muzika pruža savršen soundtrack za bilo koji vid romantike.

Mi vam predlažemo da počnete od najjpopularnijih izvđača i otkrijete ovaj žanr uz ove Spotify plejliste.

Foto: Pinterest