Da li zaista treba da nosite SPF svaki dan? Razdvajamo činjenice od mitova

SPF je najbolji anti-age proizvod koji imate u kupatilu

autor BURO.
1.spf

Kada je u pitanju zaštita od sunca, retko koja tema izaziva toliko diskusija kao svakodnevno nošenje SPF-a. Jedni tvrde da ga treba nanositi samo na plaži, drugi ga koriste svakodnevno kao deo skincare rutine, čak i tokom zime. Pa, ko je u pravu?

U nastavku razdvajamo činjenice od najčešćih mitova kako bismo vam pomogli da donesete informisanu odluku o tome da li (i zašto) SPF treba da bude deo vaše svakodnevne rutine.

SPF

Činjenica: UV zračenje deluje i kada je oblačno i kada ste unutra

Jedan od najtvrdokornijih mitova glasi: „Ne treba mi kad je oblačno ili kad sam ceo dan u zatvorenom prostoru.” Istina je drugačija. UV zraci, naročito UVA (odgovorni za starenje kože), prolaze kroz oblake i prozorsko staklo. Dakle, iako možda nećete izgoreti kao na plaži, vaša koža i dalje trpi oštećenja. Dugoročno, to doprinosi prevremenom starenju kože i povećava rizik od raka kože.

Mit: Potreban je samo ljudima svetle puti

Melanin (pigment koji određuje boju kože) pruža određeni nivo prirodne zaštite, ali ni približno dovoljan da bi zamenio SPF. Osobe tamnijeg tena takođe mogu da dobiju opekotine, hiperpigmentacije i obole od raka kože koji se kod njih često otkriva u kasnijoj fazi zbog pogrešnog uverenja da „nisu rizični“.

Činjenica: Pomaže u prevenciji starenja kože

Ako vas opasnosti od raka kože ne uplaše, možda će vas uveriti nešto drugo: prevremeno starenje. Studije pokazuju da svakodnevno korišćenje značajno smanjuje pojavu bora, fleka i gubitka elastičnosti. Ukratko – SPF je najbolji anti-age proizvod koji imate u kupatilu, a da toga možda niste ni svesni.

c169bb76d33fff3c8d35143f4006a66f

Mit: Zimi i kada nema sunca SPF nije potreban

Zima vara. Iako sunce deluje slabije, UV zračenje i dalje postoji, a refleksija svetlosti od snega može čak pojačati njegov intenzitet. Planinari i skijaši to znaju vrlo dobro. SPF tokom zime nije marketinški trik, već dobra praksa.

Činjenica: Većina nas ne nanosi dovoljno

Dermatolozi preporučuju da se koristi oko 1/4 kašičice SPF-a za lice i dodatna količina za vrat i uši. Većina ljudi koristi znatno manje, što umanjuje efikasnost zaštite. Takođe, on se troši tokom dana (znojenje, dodirivanje lica, trenje odeće), pa se preporučuje obnavljanje na svaka 2-3 sata.

Mit: SPF iz šminke je dovoljan

Mnogi proizvodi za šminku sadrže SPF, ali je količina koju nanosimo premala da bi pružila punu zaštitu. Ako oslanjate samo na SPF iz pudera ili BB kreme, to je kao da nosite kišobran sa rupom. SPF iz šminke može biti dodatni sloj zaštite, ali ne i osnovna zaštita.

Činjenica: Postoje formule koje ne ostavljaju beli trag i ne izazivaju bubuljice

Novi proizvodi su daleko od starih, gustih, belih krema koje su zapušavale pore. Danas postoje lagane, matirajuće, hidratantne, pa čak i tonirane verzije koje su prilagođene svim tipovima kože od najosetljivije do masne i aknozne.

Mit: Hemikalija koju je bolje izbegavati

Postoje dve glavne vrste SPF-a – hemijski i fizički (mineralni). Fizički filteri poput cink oksida i titanijum dioksida ne prodiru u kožu, već reflektuju UV zrake, što ih čini idealnim za osetljivu kožu i decu. Hemijski filteri su temeljno testirani i odobreni za upotrebu; zabrinutost oko njihove bezbednosti nije podržana većinom relevantnih dermatoloških istraživanja.

f07974ef0a4ac31298898f9244699545

Zaključak: Da, treba ga nositi svaki dan

Čak i ako samo idete na posao, sedite u kafiću ili radite od kuće pored prozora vaša koža je i dalje izložena UV zračenju. Svakodnevno korišćenje SPF-a nije samo stvar estetike, već i zdravlja. Kao što perete zube svaki dan, nanosite kremu. Vaša buduća koža će vam biti zahvalna.

Foto: Pinterest