8 stvari koje treba da znate o fotoepilaciji

    28.01.2021.
    RECOMMENDED

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2021/01/epilacija_cover.jpg

    Na prošlom redakcijskom sastanku sam pitala o čemu bi devojke iz redakcije želele da čitaju i jedna od prvih stvari bila je „laserska epilacija“. Kao zagriženom beauty junkie-u, ovo mi je bilo pomalo i iznenađenje pošto nekad zaboravim da ne žive svi u mom štreberskom svetu, niti posvećuju dane, mesece (i, u ovom slučaju, godine) istraživanju ovakvih tema. Razgovor se brzo zaukao, ja završila pravim pravcatim mitingovanjem – nekad pomislim da ljudima oko mene treba dati beneficirani radni staž – i na kraju mi je bilo jasno da je tema stvarno prava.

    Iako je izbor da se ne depilirate apsolutno legitiman, većina žena koje znam sanja o tome da prestane sa depilacijom. Dosadna je, naporna, bolna i uvek se nekako čini da joj nema kraja. Na svu sreću, danas postoje i druge opcije koje nam obećavaju život bez stresa (bar po tom pitanju) samo što… Nekako i sam odabir neke od njih ume da se pretvori u stres. Terminologija koja nije uvek jasna, priče koje se ili završavaju nestvarno dobro ili nestvarno strašno (ko još nije čuo bar jednu takvu), dovoljno da se sve odloži na neodređeno.

    I sama sam isprobala praktično sve vrste vrste trajne epilacije, uključujući i fotoepilaciju i elekrotolizu, a ovo je lista najvažnijih stvari koje treba da znate pre nego što se odlučite na taj korak. Ne, nije ništa komplikovano. Mali nagoveštaj: najvrednija je stručnost.

    Termin “fotoepilacija” podrazumeva uklanjanje dlačica pomoću svetlosne energije

    Za početak, sam termin „laserska epilacija“ obično se koristi neprecizno, u praksi često koristi i za laser i za IPL. Trebalo bi koristiti reč „fotoepilacija“ koji obuhvata uklanjanje dlačica kako IPL (Intense pulsed light) metodom tako i laserom (LASER – Light Amplified by Stimulated Emission of Radiation). Ova dva sistema se međusobno itekako razlikuju ali oba koriste svetlosnu energiju.

    Koja je razlika između lasera i IPL aparata?

    Laser emituje svetlost jedne boje čiji fotoni putuju na istoj talasnoj dužini (na primer, Alexandrite laser 755 nm, diodni laseri 800 nm) i kreću se pravolinijski. Pošto je ovakav svetlosni snop čist, on je i veoma precizan pa ga određena boja upija bolje od ostalih. Ovo je razlog zbog kog su se idealnim kandidatima za lasersku epilaciju godinama smatrale osobe sa svetlom kožom i tamnim dlačicama. Danas postoje laserske platforme koje mogu da se koriste i na tamnoj koži (iako stvarno nemojte da se sunčate za vreme serije tretmana).

    Intense pulsed light systems (IPL) emituje svetlost koju čine različite vrste fotona koji putuju na različitim talasnim dužinama u rasponu od 590 nm to 1200 nm (slično sijalici koja emituje svetlost u svim pravcima). IPL sistem pomoću filtera koje sadrži kontroliše koja svetlost će “izaći” u zavisnosti od podešavanja. 

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2021/01/1611928047583582.jpg

    Da li je jedna metoda bolja od druge?

    Ovo nije odgovor po principu ili/ili. U praksi su obe metode korisne i imaju široku primenu.

    Laseri su generalno napravljeni tako da imaju veliku preciznost, njihova svetlost je fokusirana i zato ga dlaka koja sadrži puno melanina dobro upija. Pored toga, ovo znači da kada postoji kontrast dlake i kože, laser praktično ne iritira kožu oko dlake. Sa druge strane, IPL sistemi imaju veće polje delovanja zahvaljujući različitim vrstama svetlosti koja mogu emitovatu u zavisnosti od toga kako se podese Njihova prilagodljivost ih čini posebno pogodnim za tretiranje raznih problema kože (poput rozacee, na primer) ali kada je epilacija u pitanju, njihova glavna mana jeste ta da njihova efikasnost izuzetno zavisi od tehnike znanja onog ko ih koristi te da mogu jače irititrati okolnu kožu od lasera pa je izuzetno važno da aparatom rukuje stručna i dobro obučena osoba.

    Kako napraviti izbor?

    Ponavljaću dok me bude: najvažniji izbor koji treba da napravite jeste da odete na mesto koje ima stručno osoblje i kvalitetne aparate.

    Idealno bi bilo da to mesto ima obe tehnologije, i laser i IPL. Izbor tehnologije ćete onda prepustiti stručnjacima, a on će zavisiti od mnogih faktora: boje dlačica, boje kože, debljine dlačica i dubine njihovog korena, mesta na kom se dlačice nalaze, hormonskoj fazi u kojoj se vi nalazite itd.

    Fotoepilacija nije procedura koja je na nivou šišanja šiški (iako znamo koliko i to može da bude traumatično) već zahvat koji sa sobom nosi trajne rezultate i samim tim i određene rizike. Problemi nastaju upravo kada aparatima visokih performansi rade osobe koje nisu stručne. U takvim slučajevima je najmanje što može da vam se desi da ne dobijete željeni rezultat i “bacite novac”, a u najgorem možete dobiti opekotine i/ili trajne fleke i ožiljke.

    Dakle, izbor mesta na kom ćete raditi fotoepilaciju je najvažniji faktor za postizanje dobrog rezultata, mnogo više od marke platforme koji se koristi.

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2021/01/1611928176599454.jpg

    Koliko tretmana je potrebno

    Ovo je potpuno individualna stvar, na koju se ne može dati uopšten odgovor koji odgovara svima, a ako vam neko nudi “tvrdnje na neviđeno” to je definitivan znak da treba da potražite alternativu.

    U kojim razmacima se izvode tretmani

    Precizan i tačan odgovor zavisi od toga koja regija se tretira. Nije isto da li se tretiraju prepone ili listovi, na primer. I u ovom slučaju važi pravilo da ako vam kažu da „dolazite na celo telo“ na svake 4 nedelje, treba da promenite adresu.

    Fotoepilacija je efikasna samo na dlačicama koje su u anagenoj fazi, tj u fazi rasta, a ciklus „života“ dlake može trajati od 6 do 12 nedelja. Opšte pravilo jeste da razmak između tretmana bude 6 do 8 nedelja.

    Da li je fotoepilacija trajna?

    Ni jedna vrsta fotoepilacije nije 100% trajna ali to nipošto ne znači da se stvari nakon izvesnog vremena od tretmana “vraćaju na staro”.

    Za početak, broj dlačica koje se pojave nakon godinu ili dve je veoma mali (dlačice koje ponovo izrastu obično su “nove” pošto se one čiji je koren jednom uništen svetlosnim snopom više ne vraćaju). Možete ih ukloniti brijačem, a tretmani održavanja rezultata fotoepilacije se preporučuju jednom u godinu dana – složićete se da ovo u praksi zaista jeste gotovo trajno.

    Na primer, moje iskustvo jeste da, nakon desetak godina posle IPL epilacije na butinama, i to bez ijednog tretmana održavanja, koristim brijač jednom u 2 nedelje – a i ne moram.

    Situacija je komplikovanija ukoliko pričamo o hormonskim promenama, bilo da se radi o disbalansima ili trudnoći. Ukoliko je reč o disbalansu, prvo je neophodno pozabaviti se njime pa se tek nakon njegovog saniranja upustiti u tretmane fotoepilacije. Prečice ne postoje. Znam i za više primera žena koje su morale da ponove lasersku epilaciju „od nule“ nakon trudnoće. Nije ih puno takvih ali ih ima. Pri tom su ovi slučajevi raštrkani po svetu i kod nas, pa ona omiljena „to je samo kod nas tako“ ne važi. Stvar je u telu i hormonima, ne u aparatu ili nestručnom rukovanju.

    DA LI POSTOJI TRAJNA EPILACIJA?

    Postoji. I zove se elektroliza

    Radi se o mnogo starijoj i potpuno drugačijoj metodi od fotoepilacije. Bolna je, sam tretman traje dugo, izuzetno je „pipava“ i potencijalno ostavlja ožiljke, pa njom većina više neće da se bavi, ni oni koji treba da je uče ni oni koji žele da uklone dlačice sa veće površine.

    Elektroliza je odlična za male površine i sede dlačice, i da, potpuno je trajna. Probala sam i nju (i gde je trebalo i gde nije, pa sam sebi realno nanela više bola nego što je bilo neophodno) i smatram je genijalnom u nekim slučajevima, ali ne na nogama, na primer.

    Saznaj više:
    Povezani članci: