Ćilibarna kiselina je novi omiljeni sastojak kozmetičke industrije?

    20.03.2023.
    RECOMMENDED

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2023/03/Cover_Kiseline.gif

    Vrlo je moguće, šta više vrlo je verovatno, da do sada niste čuli za sukcinsku ili ćilibarnu kiselinu. Neka vas to ne brine, do relativno skoro nisam ni ja, a odavno sam stigla do stupnja na kom malo šta pod ovom beauty kapom nebeskom može da me iznenadi.

    Kad se to desi, skoro po pravilu upadnem u crnu rupu traženja svega što ima veze sa tom novom stvari pošto nikada neću prestati da očekujem čuda, što za sebe što za druge. Vrlo često se desi da se radi o nekim starim stvarima upakovanim u novu ambalažu ili, još češće, o trendovima koji obećavaju kule i gradove bez ikakve naučne osnove. Ponekad mi se stvarno dogodi i otkrovenje, a jedno takvo je ćilibarna kiselina (nekako mi lakše taj naziv klizi s jezika nego sukcinska). Čini mi se da će nas uskoro uhvatiti prava groznica za istom, a evo šta treba da znate o ovom novom omiljenom sastojku – ne zaboravite, you read it here first.

    šta je ćilibarna kiselina

    Radi se o antimikrobnom jedinjenju koje se dobija iz ćilibara ili šećerne trske, ali se prirodno nalazi i u biljnom i životinjskom tkivu. Nemojte da vas zbuni reč „kiselina“ zato što ćilibarna kiselina ne vrši eksfolijaciju i bolje ju je svrstati u grupu kiselina kakva je, recimo, hijaluronska. Nežna je i učinkovita na svim tipovima kože i to kao anti-aging sastojak i u borbi protiv akni. 

    Još uvek je relativno ispod radara ali već se nalazi  proizvodima brendova kao što je The Inkey List, pa slobodno očekujte da vrlo brzo postane mejnstrim.

    BENEFITI ĆILIBARNE KISELINE

    Iako je najviše hvaljena kao sastojak koristan u borbi protiv bubuljica i akni, ova kiselina zapravo ima više pozitivnih efekata na kožu.

    •Antimikrobno dejstvo – sprečava razvoj bakterija i gljivica koje mogu uzrokovati različite oblike akni

    •Protivupalno dejstvo – pošto smiruje upale, ćilibarna kiselina je odlična u lečenju različitih oblika akni (posebno cističnih), ali je dobar saveznik i tretmanu drugih upalnih oboljenja kože kao što su ekcem i psorijaza. Ona sama po sebi neće ukloniti ova stanja ali je odličan dodatak terapiji i ublažava simptome, a pored toga što smiruje upale i regeneriše kožu, ima i blago analgetsko dejstvo.

    •Hidrira kožu – ova kiselina po svojoj strukturi podseća na lipide koji se nalaze u našoj koži pa štiti i obnavlja njenu zaštitnu barijeru, smanjuje preterano lučenje sebuma i omekšava kožu. Odlična je u kombinaciji sa hijaluronskom kiselinom. 

    •Pruža antioksidativnu zaštitu – pomaže u borbi protiv slobodnih radikala i regeneraciji kože što je čini odličnim saveznikom u borbi protiv starenja kože.

    •Ubrzava obnovu ćelija – za ovo nije potrebno nikakvo dalje objašnjenje osim da čuva i vraća jedrinu i elastičnost kože. Bingo. 

    KOME JE NAMENJENA

    Ćilibarnu kiselinu mogu da koriste praktično svi zato što, praktično, nema negativnih nus-pojava (ovo ne znači da ne treba prvo da testirate proizvod, kao i svaki drugi koji sadrži aktivne supstance). Umiruje, hidrira i pogodna je i za osetljivu kožu. Posebno se preporučuje osetljivoj i reaktivnoj koži sa aknama. 

    kako se koristi

    Najbolje je da probate serum ili intenzivan tretman sa ćilibarnom kiselinom zato što, zbog svoje sitne molekulske forme, ona praktično ne može da prođe kroz teže teksture. Ukoliko je koristite kao deo tretmana akni, striktno se pridržavajte uputstva za proizvod i preporuka dermatologa.

    Saznaj više:
    Povezani članci: