Uz naš vodič za tečne pudere više nikada nećete napraviti pogrešan izbor
Sve što ste ikada želeli da znate o puderima na jednom mestu
šta je puder i zašto vam je potreban

Kao što mu samo ime i govori, podloga je tu da ujednači ten, odnosno da prikrije sitne nesavršenosti poput hiperpigmentacija, crvenila i kapilara, tamnih podočnjaka i bubuljica. Nove generacije pudera praktično brišu granice između šminke i proizvoda za negu pa su pored toga što imaju određenu prekrivnu moć, u stanju i da kožu održe hidriranom, spreče nastanak pigmentacijskih fleka, "ispeglaju" sitne bore i učine da ten sija.
vrste
Suštinski postoji manje vrsta pudera i podloga nego što se to na prvi pogled čini, a one se zasnivaju na tome kako se oslobađaju pigmenti.

tečni puder
Najklasičnija formulacija - krem tekstura srednje gustine. Ovaj preparat pruža od srednje do jake pokrivne moći ali ukoliko se pretera zna da se "skupi" u prevojima i stvori efekat maske na licu. Obično se koristi za večernju šminku.
tonirane kreme
Negde u toku ranih 2000-ih, naši beauty novinari suočili su se sa problemom prevođenja naziva novih proizvoda za teniranje. Danas ih uglavnom sve nazivamo tonirane kreme (u koje spadaju i BB i CC kreme), a u poređenju sa klasičnim tečnim puderima one imaju lakšu teksturu i nešto manju pokrivnu moć. Zbog toga daju mnogo prirodniji efekat ali i neguju kožu.


tečni puder na vodenoj bazi
Jedan od prvih proizvoda ove vrste bio je tečni Face&Body puder iz asortimana brenda MAC. Danas su ovaj klasik ali i druge formulacije napravljene po uzoru na njega odavne prešle iz kofera profesionalnih šminkera u svakodnevnu upotrebu nas "običnih smrtnika" i obožavamo ih zato što su laki za nanošenje, udobni na duge staze ali i dugotrajni, izgledaju prirodno i koži pružaju zdrav sjaj (bez toga da je umaste).
tečni puder na uljanoj bazi
Obično se radi o proizvodima koji su namenjeni starijoj koži koja postaje sve suvlja i popunjavaju bore, zadržavaju vlagu unutar kože i ojačavaju zaštitni masni omotač kože.


puder
Bilo da je u kamenu ili prahu, puder pomaže da se šminka setuje i upija višak masnoće. Dakle, potreban je masnijoj ili mešovitoj koži ali može smetati suvoj koži ili onoj sklonoj iritacijama i alergijama. Može biti u boji ili bezbojan (kada mu je uloga isključivo da upija masnoću, a ne da koriguje boju).
krem puder
Ovu vrstu pudera šminkeri nazivaju i "cake" što je skraćenica od Pan-Cake prvog krem pudera u pakovanju poput onog u kamenu, a koji se nanosio vlažnim sunđerčićem. Izumeo ga je Max Factor 1937.
Ova vrsta pudera/podloga lepo se razmazuje na koži i pruža dugotrajnu i potpunu pokrivenost. Češće se koristi na profesionalnim snimanjima (foto ili televizijskim) nego u svakodnevnom životu kada može delovati preteško.


podloge sa skincare funkcijom
Navešćemo samo neke: hidratacija, zaštita od sunca (SPF), anti-ageing, matiranje (aktivnim sastojcima).
SASTOJCI
Pored pigmenata, puderi XXI veka sadrže i mnoge druge sastojke:

Za Hidrataciju: hijaluronska kiselina, glicerin, saharidi

Za zaštitu i regeneraciju zaštitne hidrolipidne barijere kože: ulja i ceramidi

Za anti-aging: peptidi, vitamini C i E

Za prevenciju pojave znakova starenja: antioksidansi, zaštita od sunčevih zraka SPF 20-50

Za sjajan ten: čestice koje reflektuju svetlo

Za matiranje: talk, cink, kaolin glina
Sastojak koji je posebno promenio tečne pudere jesu silikoni. Oni su ti koji proizvodima pružaju teksturu koja se dobro razmazuje i dugo traje.

U tečnim puderima, silikoni su ti koji pružaju dobru pokrivenost bez osećaja i izgleda težine i prirodan finiš šminke
TEKSTURE

Tečni puderi su dostupni u nekoliko tekstura:
01
SERUM
Hibridni proizvod koji u sebi spaja toniranje i aktivne sastojke koji imaju određeni ciljani efekat poput matiranja, borba protiv hiperpigmentacija ili hidratacija.
02
TEČNA
Danas su tečni puderi najčešće napravljeni na vodenoj bazi i namenjeni osobama sa masnijom ili mešovitom kožom. Ipak, oni nemaju veliku pokrivnu moć te je za pokrivanje bubuljica potrebno dodati i druge proizvode i tehnike.
03
PENASTA (MOUSSE)
Vazdušasta tekstura koja pruža srednju pokrivenost i dosta dugo traje.
04
EMULZIJA
Obično sadrži ulje i namenjena je suvoj i starijoj koži zato što čuva zaštitni hidrolipidni sloj. Glavna mana emulzija jeste njena velika gustina.
PAKOVANJE
01
TUBA
Jednostavno za upotrebu: istisnete malu količinu proizvoda na dlan i to je to. Lakše je za održavanje higijene nego neke druge vrste ambalaže.
02
BOČICA
Navikli smo na ovaj način pakovanja ali i dalje ne volimo to što uvek imamo problem kada je proizvod pri kraju, kao i činjenicu da je lako kontaminirati proizvod prstima.
03
BOČICA SA PIPETOM
Lep i zgodan način pakovanja ali izbegavajte da samom pipetom dodirujete lice ili prste kako biste izbegli da bakterije uđu u samu bočicu.
04
BOČICA SA PUMPICOM
Idelano pakovanje za bilo koju kozmetiku zato što proizvod nije u dodiru sa vazduhom i/ili aplikatorima i prstima sve do neposredno pred upotrebu.
05
PUDRIJERA
Najklasičniji način pakovanja koji je lako spokovati sa sobom i nositi u toku celog dana.
06
SA vlažnim SUNĐEROM
Tzv cushion tehnologija je nova tekstura pudera koji nam daje ravnomernu i dobru pokrivenost. Ne vole je svi zbog higijenskih razloga, mada nema nikakvog razloga za brigu ukoliko je koristite samo vi i redovno čistite.
07
STIK
Precizna aplikacija i dobra pokrivenost, izuzetno praktični za upotrebu u toku dana i van kuće.
08
SPREJ
Istina jeste da se ovako dobija zaista ravnomerna aplikacija ali i da ovaj način nanošenja nije baš uvek zgodan - pogotovo ako treba da popravite šminku u toku dana. Sačuvajte sprejeve za bronzere i samopotamnjivanje.


TO-GO ESSENCE IN FOUNDATION CUSHION, ARMANI (SEPHORA)
šta su bb i cc kreme (i po čemu se razlikuju)
Iako su obe ove vrste proizvoda za teniranje jako popularne i izreklamirane, mnogi i dalje ne znaju dovoljno o njima.

bb krema
Ova skraćenica označava reči "blemish balm", što u prevodu znači balzam za nesavršenosti. Dakle, glavni zadatak bb kreme jeste da "popravi" sve ono što vam može zasmetati, od flekica i pigmentacije pa sve do crvenila. Ona u sebi uvek sadrži i sastojke za hidrataciju, prosvetljivanje tena ali i zaštitni faktor od 30-50 +.
cc krema
Za razliku od bb kreme, CC označava reči "color corrector". Dakle, njena uloga jeste da ujednači ten i učini ga sjajnim, poput neke vrste filtera. Zbog toga cc kreme uvek sadrže čestice koje reflektuju svetlost, a pored njih i antiokidanse i visok zaštitni faktor.

korektori i hajlajteri
Iako ne spadaju striktno u grupu pudera, korektori i hajlajteri su neozaobilazan proizvod za teniranje, a koriste se u različite svrhe:

hajlajter
Njegova uloga jeste da uhvati svetlo na licu i pruži mu onaj zdravi sjaj. Zbog toga se odlučite za prirodne tonove koji su u istoj paleti u kojoj i proizvod za teniranje koji koristite. Hajljter nanosite na one delove lica koje svetlo "prvo udara" poput jagodica, grebena nosa, sredine kapka i vodite računa o tome da proizvod ima laganu teksturu koja pruža prirodan finiš.
korektor
Tekstura može biti bilo koja, bitno je da odgovara vašem tipu kože i daje pokrivnu moć koju tražite. Ovo su tonovi koji se koriste u svrhu prikrivanja različitih problema na licu:

Ružičasti tonovi oživljavaju sivkast ten.

Crveni ton prikriva staračke pege.

Nijansa breskve smanjuje tamne kolutove oko očiju.

Žuta neutrališe tamne kolutove oko očiju.

Zelena neutrališe crvenilo, bilo da se radi o krvnim sudovima ili bubuljicama.

Svetloljubičasta pokriva žutu, korisna je u pokrivanju hiperpigmentacija ili podliva nakon kozmetičkih procedura poput injekcija.

Bela se dodaje bilo kojoj boji kako bi se dobio mekši i blaži efekat.

KAKO ODABRATI TEČNI PUDER
Za početak, vodite računa o tome da ne sadrži sastojke za koje znate da vam ne odgovaraju (na primer, ukoliko vam smetaju jaki parfemi, tražite puder bez mirisa). Prva stavka koju puder treba da zadovolji jeste da vama pruži prijatan osećaj na licu.
Kada je u pitanju nijansa, zaboravite na ispribavanje na ruci i/ili dlanu, kao i na veštačko svetlo. Pri odabiru pudera, neophodno je da ga testirate na svom licu i na dnevnom svetlu. To je u današnjim uslovima zaista teško iz mnogih razloga pa vam preporučujemo da tražite uzorak ili kupite najmanje pakovanje koje je u ponudi kako biste sa proizvodom mogli da "živite" koji dan i odredite da li vam zaista odgovara ili ne.
po tipovima kože
01
Suvoj koži su potrebni tečni puderi koji imaju hidrirajuće sastojke poput hijaluronske kiseline ali i lipida, koji stvaraju tanki zaštitni film i sprečavaju gubitak vlage. Probajte bb kremu i cushion pudere.
02
Masna koža će najviše voleti formulacije na vodenoj bazi i bez ulja koje neće zapušiti pore. Ne preterujte sa sastojcima čiji zadatak jeste da matiraju pošto oni dugotrajnom svakodnevnom upotrebom mogu isušiti kožu. Optimalne teksture su one lagane poput fluida i seruma.
03
Osetljiva koža ne voli velik broj sastojaka i komplikovane formule pa je minimalizam najbolji pristup. Ovo važi i kada je u pitanju aplikacija, probajte da tečni puder stavljate samo tamo gde vam je zaista potreban, a ne po celom licu.
04
Koža koja stari i ima vidljive bore traži tečne pudere koji hidriraju i vraćaju sjaj koži. Tekstura mora biti lagana kako se proizvod ne bi setovao u prevojima, a sastojci koji treba da se nađu u preparatu jesu hijaluronska kiselina, antioksidansi, aminokiseline i najsitnije svetlucave čestice koje daju blur efekat.

aplikatori
Uvek nanosite puder na čistu hidriranu kožu. Ukoliko je neophodno (i pred neke posebne prilike) možete koristiti i prajmere koji od kože prave "glatko platno" tako što fizički popunjavaju neravnine. Ukoliko volite da koristite prste (što je odlična opcija pošto njihova toplota čini da se tečni puderi bolje blendaju i upiju), utapkajte proizvod blagim pokretima od sredine ka spoljnim delovima lica. Ukoliko volite prirodan efejat, tečni puder nanesite samo tamo gde vam je potreban.
Kada su aplikatori u pitanju, oni se dele u dve osnove nategorije:

beauty blender ili sunđer
Poseban oblik beauty blendera (i aplikatora napravljenih po uzoru na njega) omogućava nanošenje i blendanje pudera i na onim delovima lica do kojih nije lako doći, kao što su uglovi nosa ili kontura usana. Pre upotrebe pokvasite i dobro iscedite sunđer.
ZA: ravnomerno nanošenje, prirodan efekat
PROTIV: sunđer se mora oprati nakon svake upotrebe, za šta smo mnogi od nas lenji (evo, priznajemo)
četke
Za lagan prirodan finiš odaberite tzv duo fibre četke (dvobojne, od sintetičkog materijala i ravne ivice), a za jaču pokrivenost koristite tzv ravnu četkicu.
ZA: optimalno blendanje, lako kontrolisanje pokrivenosti
PROTIV: traje duže od aplikacije prstima ili sunđerom

Ostavite komentar