Fragrance Layering 101: Pravila za kombinovanje parfema koja treba da znate
Kombinovanje parfema, odnosno fragrance layering, biće veliki beauty trend u 2025. godini, a donosi zabavan i maštovit način da mirišete autentično i da „vežbate“ vaš njuh. Takođe, kombinovanje parfema vas spašava od prezasićenosti jednim te istim mirisima i pomaže vam da bolje iskoristite vašu parfemsku kolekciju.
Ovaj beauty trend daje prostora za igru i eksperimentisanje, ali na početku, sve može delovati previše zbunjujuće i „napadno“ za vaš nos. Zato nije loše upoznati se sa nekim osnovama kada je u pitanju kombinovanje parfema.
Koncept nanošenja slojeva parfema je da uzmete nekoliko mirisa koji se međusobno dopunjuju i koristite ih u tandemu. Ideja je da ih kombinujete na takav način da ne postanu preovlađujući. Umesto toga, različiti parfemi se kombinuju da bi stvorili novi, jedinstveni miris koji prija čulima.
Kombinovanje parfema omogućava vam da mirišete u skladu sa vašim raspoloženjem. Drugim rečima, dobijate slobodu kreiranja zaista prepoznatljivog mirisa koji odražava vašu ličnost ili kako se osećate. To ne znači nužno prskanje dva parfema direktno jedan na drugi – već može početi već kada nanesete mirisni losion nakon tuširanja.
Ili, možete prskati jedan parfem na zglobove, a drugi na vrat. Igrajte se sa različitim kombinacijama i ne plašite se eksperimentisanja.
PRAVILA ZA KOMBINOVANJE PARFEMA
Izaberite jedan „laki“ i jedan „teški“ parfem ili mirise jednake ili slične „težine“. Na primer, orijentalni miris teži je od citrusnog. Cvetni mirisi obično imaju srednje težine (iako uvek postoje izuzeci od ovih pravila). Bolje je imati jednu glasnu i jednu mekšu mirisnu notu – da bi se mogli nadopunjavati.
Da biste razumeli kako da najbolje kombinujete svoje parfeme, prvo morate da razumete različite slojeve u pojedinačnim mirisima. Gornja nota je ono što osetite odmah kada naprskate parfem i obično se sastoji od svetlucavih i živahnih svežih nota. Srednja nota je srce mirisa i obično je toplija i mekša. I na kraju, donja nota je ono što se razvija poslednje i ono što ostaje sa vama satima – dugo nakon što su gornje note nestale.
Što je parfem teži i složeniji, teže ga je efikasno kombinovati. To zapravo ima mnogo smisla, kada razmislite o tome – jer da bi stvorio komplikovan miris, parfimer već mora imati duboko razumevanje o tome kako se različite note dopunjuju. Drugim rečima, ne morate da kombunujete ove mirise. To je već urađeno za vas. Zato se držite se lakših mirisa. U idealnom slučaju, svaki će imati samo jednu notu, jer vam to olakšava da ih kombinujete.
Svaka kombinacija koju isprobate je u suštini eksperiment. Ne možete biti sigurni da će vam se svideti rezultati. Ako prskate direktno na kožu i završite sa nečim što vam se ne sviđa, zaglavićete se sa tim mirisom ceo dan.
Najbolje je da uzmete malo papira i prvo isprobate svoju kombinaciju. Naravno, slojeviti parfem neće mirisati baš onako kako će mirisati kada ga nanesete na kožu. Ali ovaj mali test će vam dati priliku da primetite bilo kakve „sukobe“ mirisa pre nego što ih primenite na koži.
Takođe, ne dozvolite da se prvi miris osuši. Primamljivo je pustiti da se prvi upije pre nego što primenite drugi. Ako pustite da se početni parfem osuši, note koje pokušavate da kombinujete pomešaće vam se i možda nećete postići miris koji želite.
Cvetni mirisi idu uz gotovo sve. To znači da su oni idealna početna tačka za sve koji žele da eksperimentišu sa slojevima. Koristite cvetni parfem kao sidro za svoju kombinaciju. Ovo sidro bi trebalo da ima moćnu notu koja će na kraju biti dominantna u kombinaciji koju kreirate. Kao rezultat toga, ova cvetna nota će i dalje „sijati“, čak i ako kombinacija ne funkcioniše tako dobro kako ste se nadali.
Način na koji kombinacija parfema miriše na koži ima veze sa formulama, koliko i sa hemijom tela nosioca. Zbog toga isti parfem može potpuno drugačije da miriše u zavisnosti od osobe koja ga nosi. Iako možda nemate mnogo kontrole nad formulom mirisa, možete biti proaktivni u pogledu povećanja trajanja mirisa na vašoj koži.
Jedan važan faktor je vlaga. Suva koža neće zadržati aromu kao i hidrirana, jer miris nema na šta da se pridržava. Vraćanjem vlage u kožu, odnosno dodavanjem hidratantnog losiona dok je koža još vlažna, možete stvoriti savršeno „platno“ za koje se mirisi drže. Da biste pravilno kombinovali mirise, obavezno počnite sa kremastom konzistencijom kao osnovom, zatim uljima, pa mirisima na bazi alkohola.
Zapamtite da nisu samo parfemi koje nanosite oni koji imaju svoj miris. Vaši sapuni, ulja, kreme i hidratantne kreme će verovatno imati sopstvene mirise. Ako niste pažljivi, ovi mirisi bi se mogli sukobiti sa slojevima parfema koje nanosite.
Dobra vest je da oni takođe mogu pomoći u našem kombinovanju. Ulja i kreme obično imaju svežije note koje bi mogle da dopune začinjene note u parfemu. Ključno je da jednostavno ne zaboravite na činjenicu da parfem nije jedina stvar koja nosi miris.
Fotografije: Instagram