Premium Korean Head Spa (PKHS): Zašto svima treba ovo iskustvo
Razgovaramo sa vlasnicom salona Anjom Ljubičić.

Postoji nešto duboko umirujuće u rutini nege. U toj svakodnevnoj, gotovo ritualnoj predanosti krije se luksuzna fantazija – ona u kojoj svet staje, a sve što postoji smo samo mi – naše lice, koža, naš odraz u ogledalu. Naravno, i kosa, kao kruna svake nege, često nepravedno zanemarena, a zapravo jednako važna. U tom svetu nežnih mirisa i preciznih koraka, korejska nega se već godinama ističe kao neosporni uzor – zbog pažnje, doslednosti i rezultata. I nije čudo što je toliko volimo i ovde, u Srbiji – jer više nije stvar samo u tome da koža bude lepa, već da bude zdrava, negovana, sjajna iznutra.
Zvuči kao luksuzna fantazija iz Seula, ali Premium Korean Head Spa (PKHS) postoji – i to u Beogradu. Iza njega stoji Anja Ljubičić, ekonomistkinja koja je iz lične potrebe završila na edukaciji u Južnoj Koreji i pokrenula nešto potpuno novo na našem tržištu.
U svetu u kojem se svakodnevno priča o nezi lica i tela, koža glave je često zaboravljena – iako je upravo ona temelj zdrave, sjajne kose. Upravo tu prazninu Anja je prepoznala i odlučila da je popuni. Njena priča je spoj lične borbe, znatiželje i edukacije, a u nastavku saznajte kako izgleda jedan tretmam u PKHS-u, zašto se toliko ljudi šokira kada prvi put pogleda stanje svoje kože glave pod dermoskopom i zašto je važno da prisvojimo korejski pristup nezi kože glave.


BURO. Kako se rodila ideja za PKHS?
Anja: Dolazim iz sveta ekonomije – uporedo sam radila u računovodstvu i izučavala sve o kosi – krenulo je od toga da sam sama imala problema sa njom i počela svašta da isprobavam u želji da sama sebi pomognem. Imala sam vrlo oštećenu kosu – tokom života promenila sam sve moguće boje, stavljala minival, blanš, a sve to uticalo je na kožu glave koja je zbog svih tih tretmana bila konstantno iziritirana. Počela sam da se zanimam za negu kose uopšte, materijal sam nalazila na internetu i poručivala knjige o tome iz inostranstva. A onda sam naišla na jedan korejski sajt i krenula sa edukacijom. Bila sam 4 godine u temi, kada sam se upoznala sa negom kože glave i shvatila koliko je ona važna i negde odatle je sve i krenulo.
BURO. Kako su izgledali ti počeci?
Anja: Sećam se da je sve počelo jednim ulaskom u radnju korejske kozmetike u Kazahstanu – na prvu me je privukao njen izgled, jer je sve bilo minimalistički, estetično, da bih na kraju provela 4 sata u razgovoru sa radnicom koja me je oduševila svojim pristupom, ne samo prema mušterijama, nego shvatanju nege uopšte. Bila je vrlo edukovana o svemu i trudila se da to znanje prenese i na vas, da vas zainteresuje za temu. Već tada sam znala mnogo o nezi kože glave, pa smo pričale o konkretnim stvarima i konkretnim proizvodima. Bio je to momenat kada sam rekla sebi – kada se vratim u Srbiju okrećem se u potpunosti nezi kože glave. Takođe, tada sam donela odluku da se u potpunosti okrenem korejskom pristupu nege i odem u Koreju na edukaciju.
BURO. Kako dolaziš na ideju da otvoriš PKHS salon u Beogradu i kako je tvoja okolina reagovala na to?
Anja: Znala sam da ovde ne postoji potražnja za tretmanima za negu kože glave, jer to jednostavno ne postoji. Iz želje da pomognem ljudima koji imaju problem sa temenom, ali i da im pružim mesto u kojem će da se osećaju lepo i posebno, rešila sam da otvorim PKHS.


BURO. Zašto je važno da podjednako brinemo o kosi, i isto toliko o koži glave?
Anja: Koža je jedan organ i kao što posvećujemo pažnju nezi lica i tela, u toj meri treba da brinemo i o koži glave. U tom smislu, treba joj posvetiti više pažnje nego kosi jer kosa je nešto što dođe kao ukras, a ako imate zdravu kožu glave, verovatno će i sama kosa biti zdravija i sjajnija. Cela korejska rutina nege zasniva se na praćenju koraka i treba krenuti upravo od osnove – od kože glave, na šta je korejska nega fokusirana i imaju mnogo proizvoda za to.
BURO. Dakle, prvi korak kreće čišćenjem – kao i kod kože lica?
Anja: Prvi korak kod nas u PKHS-u zapravo kreće od konsultacija, prilikom kojih upoznajem rutinu nege klijenta, njegove navike i čak, ako neko ima iritacije, svrab i slične probleme, utvrđujem od čega su oni nastali – da li je to od šampona, loših navika, ishrane. Nakon analize proizvoda koje klijent koristi, prelazimo na korejsku analizu kože glave, a ona se vrši dermoskopom – apartićem koji uvećava do sto puta i gde stvarno možete da vidite pravo stanje kože glave. Nakon toga, u dogovoru sa klijentom biramo tretman koji je najbolji za njega.
BURO. Kakve su reakcije klijenata nakon korišćenja dermoskopa – da li se iznenade – ne očekuju da im je stanje kože glave takvo kakvo je?
Anja: Uglavnom dožive šok, a mnogo njih ne želi ni da pogleda kako sve izgleda, posebno ako imaju problem sa peruti ili seborejičnim dermatitisom. No, ja se trudim da im objasnim da je sve to normalno i da na našem telu žive dobre i loše bakterije, a sve što mi treba da radimo jeste da održavamo pH balans i mikrobiom kože glave normalnim i nađemo odgovarajuću rutinu, koja uključuje brigu o nezi, odgovarajuću ishranu, način na koji reagujemo na stres, da li treniramo, kako spavamo.
Koža je jedan organ i kao što posvećujemo pažnju nezi lica i tela, u toj meri treba da brinemo i o koži glave.


BURO. Da li rutinu nege kože glave prilagođavate svakoj osobi?
Anja: Zavisi. Ako klijenti imaju perutanje, svrab, iritacije kože glave, seborejični dermaititis, dakle – potrebu za specifičnom negom kože glave, tu kombinujem čak dva tretmana, jer znam da ću njihovim spajanjem dobiti najbolji efekat. Često se desi da kombinujem i pakovanja i ampule, jer sada, zbog iskustva, znam da odredim šta je potrebno kom klijentu. Kada su u pitanju tretmani za opuštanje i relaks, tu pratim protokol tretmana – terapija, relaksakcija i ne kombinujem previše.
BURO. Kome preporučuješ dolazak u PKHS?
Anja: Bilo kome, posebno kad se ima u vidu da je korejska nega zasnovana na prevenciji problema, odnosno radu na tome da do njega uopšte ni ne dođe. Imamo mnogo tretmana, u zavisnosti od potreba klijenata – od opuštajućih, preko redovne higijene kože glave, do ciljanih – za rešavanje problema. Relaks tretmane preporučujem onima koji žele da posevete sebi neko posebno vreme, jer smatram da danas – u svetu u kakvom živimo, sebi treba da posvetimo minimum dva sata u toku jednog, dva meseca. I tretmani u PKHS-u nisu samo tretiranje kože glave, oni uključuju i masažu lica, dekoltea, vrata, šaka i ruku, radi poboljšanja cirkulacije, a masaža glave prati ceo tretman. Na kraju dolazi feniranje kose, što nije praksa u Koreji, ali sam ja želela da prilagodim korejske tretmane našem tržištu.
BURO. Nakon tretmana koji može da reši problem sa kožom glave, da li klijentu preporučujete određene korejske preparate za negu kože glave?
Anja: Kada dovedemo kožu glave u balans, ključno je da nastavimo da je negujemo na pravi način. U tom smislu, posvetim određeno vreme i potrudim se da edukujem klijenta u vezi sa tim šta može da nastavi da koristi, a šta nikako ne sme. Klijent dobije plan pranja u koji najčešće uključim proizvode koje već koristi – nakon što ih ispitam i proverim, to većinom budu odgovarajući proizvodi, pa ih onda samo iskombinujem sa još nekim korejskim proizvodima. Klijent uvek dobije plan pranja kože glave i kose, koji, kada ga prate, za nedelju dana može smiriti iritacije, čak i one koje su trajale i po 10 godina. Mi u salonu PKHS-u koristimo proizvode iz Instituta na kojem sam završavala obuku za negu kože glave – oni imaju više svojih linija, a ja sam izabrala onu koja najviše odgovara našem tržištu.


BURO. Postoje li neki preparati, brendovi, na našem tržištu koje nikako ne treba koristiti u pranju kose?
Anja: Više bih govorila o sastojcima u šamponima, a to je silikon. Silikon bi trebalo da se nađe u balzamima, uljima, maskama, regeneratoru jer je super za samu dlaku – daje joj sjaj i zatvara kutikulu, ali se često dešava da u samom šamponu postoji silikon koji deluje kontraproduktivno jer stvara film koji može da iziritira kožu glave. Kad pravim nečiju rutinu nege, više se baziram na kombinaciju sastojaka, koja će biti dobra i za kožu glave i za kosu, jer se najčešće dešava da je šampon super za kosu, ali da ne sadrži sastojke koji su dobri za kožu glave.
BURO. Kako bi po tebi, za osobu koja ima normalnu kosu, trebalo da izgleda njena rutina kože glave?
Anja: Treba početi od osnova i ne treba preterivati u koracima. Obično preporučim 2 šampona – jedan slabijeg sastava i jedan jačeg – slabiji, koji lepo čisti kožu glave i nije prejak, treba koristiti češće, a drugi, srednje jačine ili malo jači, treba koristiti jednom mesečno ili na svake 2 nedelje – da očistimo kožu glave kako treba.


BURO. Šta ne bi trebalo nikako koristiti u rutini nege kose i kože glave?
Anja: Šampon za suvo pranje kose, njega treba koristiti samo u kriznim situacijama jer sadrži supstance koje nisu dobre, na primer alkohol, koji deluje tako što samo vizuelno prikupi sebum, ali stvara površinski film na koži glave. Da objasnim plastično – koristiti šampon za suvo pranje svakog dana izgleda kao da na lice stavljamo nešto što upija masnoću, a ne peremo ga.
BURO. A koliko često treba prati kosu? Mnogi namerno produžavaju vreme između pranja jer misle da će kosa tako biti sjajnija i zdravija?
Anja: To je mit. Korejci peru kosu svakog dana i gledaju na to kao na tuširanje i umivanje. Neki je peru i dva puta dnevno. Znam da kod nas ne postoji ta navika, ali treba je prati svakog dana, odgovarajućim šamponima.
BURO. Šta ako neko ima baš dugu i gustu kosu – kako da je pere svakog dana?
Anja: Svakako treba da je pere što češće, nego to bude na svaka dva dana, ako ne može svakog.
BURO. A kome preporučujete dolazak u PKHS?
Anja: Apsolutno svakom. I onima koji imaju problema sa iritacijama, svrabom kože glave, peruti, seborejičnim dermatitisom, ali i onima koji žele da priušte sebi jedan dobar tretman. PKHS nije klasična terapija, već dva sata čistog luksuza i nečeg lepog što možete da uradite ne samo za svoju kosu i kožu glave, nego za sebe.
Fotografije: RED COMMUNICATION