Povezano
Milenijalci, generacija koja je odrasla u eri interneta, samim tim i brzih promena, prva je na rubu suočavanja sa izazovima koji nisu viđeni u prethodnim decenijama – u tom smislu, delovalo nam je šarmantno da se okrenemo lekcijama koje nam može ponuditi figura iz prošlosti, kao što je John F. Kennedy.
Dok svet postaje digitalna gromada, mnogi milenijalci gube vezu sa realnošću, dubljim smislom i ličnim vrednostima. S druge strane, njegovo predsedništvo i pristup vođenju zemlje i sveta tokom turbulentnih godina, ali i pozitivan i optimističan stav, mogu biti izvor. Kennedy je bio izuzetno šarmantan, s naglašenom sposobnošću da inspiriše i motiviše ljude. Smatralo se, i smatra se da je imao smisao za humor i sposobnost da komunicira sa publikom. Mnogi političari nakon njega sugerišu da je bio pravi „predsednik televizije“, jer je znao kako da koristi svoj imidž u medijima da stvori utisak lidera koji je ujedno dostupan i vizionarski.
„NE PITAJTE ŠTA VAŠA ZEMLJA MOŽE DA UČINI ZA VAS – PITAJTE ŠTA VI MOŽETE DA UČINITE ZA SVOJU ZEMLJU.“
Jedan od najpoznatijih Kennedyjevih citata, iz njegovog inauguracionog govora 1961. godine, poziva nas da preispitamo našu odgovornost. Milenijalci, koji su odrasli u digitalnoj eri, fokusirani na liučni imidž, deluje kao da su zaboravili na važnost kolektivne odgovornosti. Kennedy nije govorio samo o patriotizmu u političkom kontekstu, već o širem društvenom angažmanu. Kako bi svet napredovao, važno je da prepoznamo snagu u zajedništvu, bilo da se bavimo problemima u svojim zajednicama, bilo da se bore za globalne ciljeve kao što su klimatske promene ili borba protiv nejednakosti.
KUBANSKA RAKETNA KRIZA
Kennedy je bio suočen sa velikim regionalnim izazovima, od ratova do hladnog rata, ali njegov način vođenja tokom Kubanske raketne krize 1962. godine predstavlja jedno od najvažnijih trenutaka njegove predsedničke karijere.
U trenutku kada su svet i Amerika bili na ivici nuklearnog rata, Kennedy je pokazao snagu u donošenju smirenih odluka. Milenijalci, generacija suočena s neizvesnostima, od ekonomskih kriza do rodnih stereotipa, može da nauči iz njegove sposobnosti da donosi odluke pod pritiskom. Ponekad je hrabrost u tome da se samo zadrži smirenost, rekao je Kennedy, rečenica može biti korisna u momentima kada smo suočeni sa nesigurnostima koju donosi budućnost. Njegov primer može pomoći da se nosimo sa stresom i problemima na način koji ne podrazumeva nužno paniku koja najčešće simptom čak i nakon najmanjeg problema ili promene.
„STIGAO JE TRENUTAK DA ODLUČIMO KAKO ĆEMO SE NOSITI SA NOVIM IZAZOVIMA.“
Jedan od ključnih aspekata Kennedyjeve politike bio je njegov poziv na naučnu i tehnološku inovaciju, naročito u njegovoj čuvenoj odluci da SAD postavi cilj da pošalje čoveka na Mesec. Kennedy je video ne samo svet, kakav jeste, nego i svet kakav bi mogao da bude, te insistirao na tome da se probijaju granice ljudskog delanja. Izabrali smo da odemo na Mesec, ne zato što je to lako, već zato što je izazovno, izjavio je.
Milenijalci danas, koji su već u središtu tehnološke revolucije, mogu da prepoznaju potencijal za velike promene kojih se ne plaše. U svakom slučaju, Keneddy nije prepoznat kao veliki mislilac, ali, njegova pozitivna energija definitivno može da pređe malo i na nas.
Foto: Pinterest