Povezano
Istina je: nešto se dešava sa Nikaragvom. Zemlja koju su decenijama pratili politički nemiri i reputacija „destinacije za hrabre“, polako i tiho ulazi na radare onih koji tragaju za nečim autentičnim, neotkrivenim i da budemo iskreni, manje izvikanim destinacijama za putovanja.
Povratak jednostavnosti
Nikaragva nije nova destinacija, ali je nova po osećaju koji pruža. U eri “bucket list” putovanja, većina mesta koja su nekada bila tajna sada su pretvorena u filterisane verzije samih sebe. Nikaragva je, međutim, ostala neobrađena. To je mesto gde ćete sresti lokalce koji zaista žive ono što vi želite da „iskusite“, a ne da vam to predstave kao scenografiju.
Gradovi poput Granade, sa svojom kolonijalnom arhitekturom i kaldrmisanim ulicama, podsećaju na Antigvu pre nego što su je osvojili digitalni nomadi. Leon je studentski, politički, žilav, opisan još i kao pravo srce zemlje. A Ometepe, vulkansko ostrvo usred ogromnog jezera, deluje kao nešto što je izašlo iz stranice romana o izgubljenom raju.

Surf, kafa i vulkani
Ako vas uzbuđuje ideja da se probudite uz pogled na vulkan, popijete kafu iz lokalne plantaže i zatim do večeri surfujete na talasima Pacifika, Nikaragva ima sve to. I to bez gužvi. San Juan del Sur postaje epicentar surferske zajednice, ali još uvek nije preplavljen. Talasi su ozbiljni, ali ljudi opušteni.
Uz to, kafa u Nikaragvi je toliko dobra da se oni koji su imali prilike da ga posete pitaju zašto još uvek ne postoji lanac kafeterija sa ovim imenom. Svežina, miris, ukus, idealna je za sve velike užavaoce u ovom napitku.


Cene koje zvuče kao šala
U poređenju sa susednom Kostarikom, Nikaragva je i dalje daleko pristupačnija. Noćenje u šarenom butik hostelu u Granadi košta manje nego večera u zapadnoevropskoj metropoli. Luksuzne eko-lodge varijante, tik uz plažu ili u džungli, moguće je pronaći za cenu prosečne hotelske sobe u Njujorku.
Za putnike kojima je dosta evropskih prestonica koje više liče jedna na drugu nego na same sebe, Nikaragva je sve što traže, nebrušeni dijamant u Centralnoj Americi.

Ali, ipak, nije za svakoga
Putovanje u Nikaragvu zahteva otvoren um. Infrastruktura nije savršena, putevi znaju biti izazovni, a politička situacija je promenljiva. Ali, upravo ta sirova realnost je ono što je čini privlačnom za putnike koji žele više od udobnosti, žele iskustvo.
Ako volite da stignete negde pre nego što mesto postane mesto, ako vas više uzbuđuje razgovor sa lokalnim vodičem nego turama sa slušalicama i ako vam nije problem da spakujete više radoznalosti nego luksuza. Nikaragva bi mogla biti vaš sledeći korak.

Putnici već polako šapuću o njoj po hostelima Latinske Amerike i kafićima Evrope. Možda je vreme da i vi to upišete u svoj pasoš, pre nego što svet otkrije ono što samo retki još uvek znaju.
Foto: Pinterest