Povezano
Hotel Chlesea u Njujorku je jedan od najpoznatijih na svetu, a proslavila su ga imena kao što su Bob Dylan, Leonard Cohen, Patti Smith, Jack Kerouak, Janis Joplin, Jimmy Hendrix, William S. Burroughs, Arthur C. Clarke…
Izgrađen je između 1883. i 1884. godine, a dizajnirao ga je Philip Hubert u stilu koji se opisuje kao viktorijanska gotika. Ima 12 spratova, prvobitno je bio stambena zadruga, kao i dom brojnih pisaca, muzičara, umetnika. Od 2022. godine, Chelsea je postao luksuzni hotel. Zgrada je obeležje grada Njujorka i nalazi se u Nacionalnom registru istorijskih mesta.
Kako zapravo izgleda odsesti u ovom kultnom mestu?
HOTEL CHELSEA I NOVO POGLAVLJE U DIZAJNU KULTNOG MESTA
Nakon ponovnog otvaranja 2022. godine, posle 11 godina pauze, za obnovu kultne gostionice iz 1884. godine zaslužni su njujorški stručnjaci za ugostiteljstvo Sean MacPherson, Ira Drukier i Richard Born. U objektu se nalazi 155 soba, od udobnih Studio Queen soba do luksuznih Pied-à-Terres.
Enterijer kombinuju rock ‘n’ roll stil (stolice sa leopard dezenom i Marshall zvučnike) sa tamnom viktorijanskom paletom boja u senf žutoj, bordo i ljubičastoj nijansi.
Originalne karakteristike poput mozaik pločica na podovima i kovanih gvozdenih ograda su očuvane, prizivajući dane kada su Warhol, Dylan i Joplin šetali hodnicima. Mnoga od umetničkih dela bivših stanara – koja su često razmenjivana za boravište kad su sredstva bila oskudna – i dalje ukrašavaju zidove, a nekoliko dugogodišnjih stanovnika ostalo je da živi u hotelu, zahvaljujuči zakonima o stabilizaciji kirija, čuvajući duh socijalističke vizije Philipa Huberta živim.
Moderni detalji – Manhattan kokteli u Lobby Baru, posteljina sa crvenim obrubima i izuzetno profesionalna usluga – dopunjuju bogatu istoriju. Bilo da ste pesnik ili ne, dovoljno je da prošetate hodnicima i osetite duhove prošlih dana. Patti Smith je o ovoj zdradi jednom rekla: „Svako ko prođe kroz ovo mesto je neko“.
Chelsea Grand Loft apartman je jedan od pet umetničkih rezidencija. Prostor se odlikuje spojem starog i novog šarma, uz moderan king-size krevet, mramorno kupatilo sa starinskim mesinganim elementima, tuš sa kišnim efektom, duboku kada za kupanje i sve pogodnosti koje biste očekivali od boravka u apartmanu sa takvim kulturnim pedigreom.
ŠTA JE NA MENIJU HOTELA CHELSEA?
Bistro Café Chelsea, koji je otvoren tokom celog dana, ima posebnu atmosferu sa suptilnim osvetljenjem i uređen je u toplim nijansama viskija i duvana. Prelistajte à la carte meni dok uživate u jakoj kafi.
Na meniju za doručak je ovsena kaša, servirana sa kokosom, borovnicama i braon šećerom, kao i izvanredna benedikt jaja sa ruzmarin šunkom i hollandaise sosom dostojnim rock zvezda.
Za ručak služe goveđi tartar, pečene artičoke i sole meunière – ali i jela tradicionalne kuhinje Baskije sa ukusom Velike Jabuke. Tu su i jela sa tapas menija poput paprika i lignji, kao i glavna jela poput paelle, pečenog prolećnog pileta i jastoga kuvanog u čili papričicama i amontillado šeriju.
Na vrhu zgade je spa – tu je zeleni krovni vrt u crvenoj opeci, mebel u cvetnim tonovima i hrabre, višeslojne kombinacije boja, koje čine opuštanje lakim. U spa centru možete da se prepustite tretmanu – hidroterapiji, kranijalno-sakralnoj terapiji, ili dugom kupanju u lekovitim vodama obogaćenim mineralima i biljem.
Ili možete trenirati u teretani i fitness studiju, smeštenim unutar jednog od originalnih umetničkih loftova, gde nećete ni primetiti napor zbog očaravajućih pogleda na horizont Njujorka.
Očekujte da vidite „krem“ globalne kreativne zajednice – tu su umetnici, ljudi iz marketinga i filma, reditelji, muzičari, modeli – plus lokalci, naročito u Café Chelsea, uz povremene turiste svih uzrasta i porekla.
Kad poželite da promenite scenografiju, Meatpacking District je udaljen samo pola sata hoda. Prošetajte oko Whitney Museum of American Art, luksuznih butika, zelenog High Line parka, kao i do nekih od restorana, barova i klubova koje su najpoznatiji bivši stanari hotela Chelsea nazivali svojim mestom za izlazak u prošlim vremenima.
Fotografije: instagram hotelchelsea