Nina Babić stoji iza koncepta Gospođa Mirkov. Da, upravo, iza naših omiljenih šušu kolača i božanstvene Pavlove torte (koju u niskom startu čekamo i ovog proleća). Ipak, to je Ninino drugo poluvreme, u prethodnom životu ona se bavila marketingom i godinama je radila u Njujorku. Po povratku u Beograd, radila je na projektima kao što su Belgrade Design Week, Concept Supermarket Store i Mikser. No, 2015. godine se odlučila na oštar zaokret u karijeri, otvorila je poslastičarnicu i posvetila se slatkišima. A nekoliko godina kasnije postala je i jedno od lica televizije 24Kitchen gde je vodila emisiju „Moja francuska pekarica“. Sa nama je danas podelila tri jednostavna recepta koje svako lako može savladati, samo je potrebno malo pažnje i ljubavi. Mikrofon prepuštamo Nini:
Da je neko vašoj ili mojoj mami u ono njihovo vreme rekao da će jednog dana neko biti u situaciji da se obraća ženama i objašnjava im da je skroz ok da u repertoar svojih veština uvrste i kuvanje, verovatno bi mu rekle da baš nije sasvim čist. Ali, eto, vremena su se promenila. Zato sad pokušavam da se setim žena u mom životu koje su bile prilično cool, uspevale da imaju i muža, decu, karijere i zavidne kulinarske sposobnosti, ne bih li vam prenela da se ne bojite kuhinje kao mesta gde karijere i libido umiru. Jer, sticajem okolnosti, nisam naučila da kuvam od tih meni dragih žena, ali sam naučila da jedem, što je podjednako važan deo procesa odrastanja u dobru kuvaricu.
U tinejdžersko doba, jedna od meni najzanimljivijih osoba bila je mamina prijateljica Melina koja je živela u Rovinju. Imala je četrdesetak godina i bila direktor jedne velike engleske turističke agencije. U vreme swinging Londona udata za čuvenog engleskog glumca, u Rovinj se povukla posle neuspelog braka i, tek sam kasnije shvatila, prilično uzbudljivog života na raznim krajevima sveta.
U kući smo se smenjivali Melinini prijatelji i njihova deca (pa i ja), njeni bivši muževi i njihove devojke ili žene, njen lovački pas i tanka, graciozna crno-bela mačka, čineći jedan šarmantni mélange karaktera i raspoloženja. Modni kolekcionar, Melina je imala najluđi walk-in orman u kome je svaka od nas devojčica mogla da provede sate. Haljine, bunde, ogrlice, cipele, stajao je tu čak i preparirani medved. Kod nje, sakrivši se baš u tom garderoberu, pročitala sam svoj prvi engleski Vogue i prvi put videla policu sa postrojenim redovima Manolo Blahnik sandala.
Melina je svako jutro, disciplinovano, u osam sati već bila u svojoj kućnoj kancelariji, obučena u svoju uniformu, haljinu od šuškave grež-svile, uvek istog kroja ali različitih dezena. Uvek je izgledala kao da će tog trenutka krenuti na sastanak u neki od obližnjih hotela iako je najčešće ostajala za svojim radnim stolom. Najčešće bi radila do ručka, onda bi se presvukla u bikini, smutila sebi narandžasti koktel od džina i “nečeg gorkog” i tako polugola i bosih nogu, tapkajući po kuhinji, za pola sata bi napravila najukusniji mogući obrok. Ja bih, naravno, provirivala iza ramena, sve uporno tvrdeći da mene kuvanje ne zanima. Tako sam godinama kasnije, po sećanju, napravila karbonaru i panna cottu, čije recepte ćete danas ovde naći. Carbonara je italijanski klasik koji zahteva vrhunske sastojke upravo zato sto je jednostavan za pripremanje i ima samo jednu malu zvrčkicu koju morate da savladate da biste ga stavili na svoj večiti kulinarski meni. Panna cotta, kremasti slatkiš koji obično mami uzdahe i impresivno izgleda kad se ukrasi voćem ili nekim prelivom, verovatno je najjednostavniji i najukusniji dezert koji domaćica-početnica može da napravi.
Druga važna osoba je mama, dakako. Eterična plavuša, preterano zaštićena dok je odrastala, nije znala da napravi ni kajganu kada se udala za tatu. Ali, zaljubljena i željna da ugodi svojoj novoj porodici, uskoro je razvlačila kore za pitu oko ogromnog trpezarijskog stola za mog dedu Bošnjaka, a pod budnim svekrvinim okom naučila je da pravi tatine omiljene kolače. Velikodušna kakva jeste, znala je da napravi prhku proju sa kajmakom ili najtanje palačinke bukvalno u pola noći, ako bi neko od nas mjauknuo da je eto, u taj kasni sat, baš gladan. Mama je imala neverovatan talenat da čas posla napravi testo koje se u njenim rukama oblikovalo kao da njeni prsti emituju neku nevidljivu silu koja ga tera da raste i curi iz činija. Njena ponoćna pizza ostaje grešno zadovoljstvo mog detinjstva i tek sam nedavno uspela da napravim testo baš onako kako je ona pravila, posle godina i godina neuspešnih pokušaja.
Prijateljima sam obećala da ću im napraviti pizzu, neku slasnu i egzotičnu kakvih nema po restoranima i priznajem, malo sam se pravila važna. Ali sujeta je djavolja rabota i morala sam nekako da se izvadim. Pozvala sam mamu telefonom, izdiktirala mi je recept a onda sam otišla u kuhinju, izvadila sve na sto i rekla sebi: misli koliko želiš to da uradiš za njih, sad nema zezanja. Ne sasvim sigurna da je proces završen, testo sam umotala u prijanjajuću foliju i ostavila preko noći u frižideru. Kad sam ga ujutro otvorila, testo je toliko naraslo da je guralo policu iznad sebe i nekako uspelo da iscuri kroz foliju ka meni koja sam ga zabezeknuto gledala kao vanzemaljca koji pokušava da osvoji moj frižider.
I naravno, po ko zna koji put me je gricnula za nos prosta istina: ljubav je magični sastojak u svemu. Primenite taj princip i u svojoj kuhinji – uživanje je zagarantovano.
Sasvim obična karbonara
Sastojci (za 4 osobe):
400 grama testenine
2 jajeta
200 grama mesnate „adidas“ pančete
parmezana, soli i bibera po želji
Postupak:
Skuvajte testeninu. Dok se testenina kuva, sitno iseckajte pančetu i ispecite, bez dodavanja ulja. Tempirajte proces tako da pančeta bude gotova kad testo bude skuvano. U velikoj činiji, u koju ćete kasnije ubaciti testeninu, dobro umutite 2 jajeta, posolite i pobiberite. Kad je testenina skuvana, procedite je i tako vrelu, ubacite u ulupana jaja. Ključ ove faze je da testenina bude dovoljno vrela da skuva jaja, ali da od njih ne napravi kajganu, pa možda nije loše da je par puta provrtite u cediljci kako ne bi bi bila potpuno vrela. Za to vreme bi pančeta, koju ste pekli, trebalo da bude gotova i onako vrelu, prelijete je preko testenine i jaja i dobro promešate. I tu je važno da mast i komadići slanine ne budu toliko vreli da bi od jajeta napravili grudvice kajgane. Ako ste sve dobro uradili, dobićete divnu kremastu testeninu koja se presijava. Ako i niste sasvim sve dobro uradili, jelo će svejedno biti vrlo ukusno i imaćete izgovor da probate ponovo. Pospite parmezanom i uživajte.
Pizza sa gorgonzolom, panČetom, rukolom i suvim smokvama
Sastojci za testo:
1 kg brašna
pakovanje svežeg kvasca
1 kašika soli
1 kašičica šećera
1 kašika maslinovog ulja
voda
Postupak:
U čaši tople vode razmutite kvasac sa šećerom i solju i ostavite na toplom pola sata. U duboku činiju sipajte brašno, napravite udubljenje, sipajte smesu kvasca i kašiku ulja. Promešajte dobro, povremeno dodajte malo vode ako je potrebno da bi se sva masa sjedinila. Kad je svo brašno sjedinjeno, mesite bar 5 minuta, a zatim ostavite testo dva sata na toplom dok se ne udvostruči. Ponovo premesite testo i ostavite ga jedan sat da naraste. Testo razvucite oklagijom na pola santimetra debljine. Stavite ga na papir za pečenje. Uključite gril u rerni i stavite testo na papiru na metalnu rešetku, ali sasvim pri vrhu rerne. Neka se peče dok površina ne postane zlatna. Izvucite testo napolje, okrenite ga na nepečenu stranu i ređajte fil. Ako nemate gril, preskočite ovaj korak i na sirovo testo naređajte fil.
Sastojci za fil za pizzu:
½ litra pelata od paradajza
origano po ukusu
so, biber
maslinovo ulje
250 grama mozzarelle, tanko isečene
120 grama pančete, tanko isečene
60 grama gorgonzole, isečene na štapiće
2 šolje rukole
1 kašika balsamika
8 suvih smokava, isečenih popreko
Postupak:
Izmiksajte pelat od paradajza tako da ostanu sitniji i krupniji komadići, posolite ga i pobiberite, dodajte origano. Premažite testo maslinovim uljem. Preko toga kašikom rasporedite pelat. Prekrijte odozgo režnjevima mozzarelle, izmedju stavljajte štapiće gorgonzole. Zatim poređajte režnjeve pančete i konačno, smokve. Vratite u rernu, ali na nižu policu. Pecite dok sir ne počne da stvara mehuriće, a pančeta postane hrskava. Izvadite iz rerne, pustite da se pizza malo ohladi, a zatim pospite svežom rukolom i poprskajte balsamikom.
Panna cotta sa malinama
Sastojci:
1 litar slatke pavlake za kuvanje, 30 ili 36% masti
100 g šećera
2 kašičice ekstrakta vanile ili štapić vanile
1 kesica želatina
2 kašike hladne vode
Postupak:
Skuvajte pavlaku i šećer skoro do ključanja, zatim sklonite sa vatre. Sipajte ekstrakt vanile ili sastrugani sadržaj štapića vanile. Ostavite da stoji jedan sat. U drugu posudu sipajte 2 kašike vrlo hladne vode i uspite želatin, dobro promešajte. Želatin će se brzo zgusnuti, ali ne brinite. Ostavite da stoji 5 do 10 min dok ne „procveta“, ne očvrsne.
Za to vreme spremite 8 činijica i dobro ih nauljite iznutra. Zagrejte smesu pavlake i šećera da bude vrlo topla, ali da ne ključa. Ubacite u to želatin i mešajte dok se sasvim ne rastvori. Sipajte tu smesu u činijice. Kada se ohlade na sobnu temperaturu, stavite ih u frižider da se dobro ohlade, najbolje 3-4 sata. Pana cottu možete poslužiti u činijicama ili je izvrnuti na tanjirić. Ukrasite malinama ili nekim drugim bobičavim voćem, a za prave sladokusce, karamel je uvek dobra opcija.