Ko ne bi voleo da svoj odmor provede u zamku? Pravom zamku! Samo zamislite, šetate po ogromnom dvorištu, zamišljeno gledate ka nepreglednoj šumi, a zatim se iscrpljeno bacite na kanabe presvučen brokatom i razmišljate o životu. Malo aristokratske drame nije na odmet. I da, rekli smo 50 evra, i jeste – zaista je u pitanju pravi fantastičan zamak. Naravno da ste očekivali i neko „ali“, i ono odmah stiže, u pitanju je projekat koji i dalje traje. Naime, arhitektkinja iz Austrije Elisabeth Hering je kupila dvorac iz XVI vekka u lošem stanju i bacila se na renoviranje zajedno sa ćerkom Valerie kako bi ga pretvorila u šarmantnti bed & breakfast smeštaj.
Dvojac je Château de Freschines prvi put ugledao 2017. godine i odvažno su se odlučile da krenu u spasavanje lepotice stare 400 godina. Da uopšte kupe nekretinu je bila svojevrsna avantura, posebno što su se za istu interesovali i američki kupci, a početka cena je bila visoka. Ipak uz pomoć prijatelja iz okoline Pariza uspele su da se izbore za pravo prvenstva kupovine i postale su ponosne vlasnice dvorca.
Iako nisu znale mnogo o prethodnim stanarima ubrzo su istražile situaciju, zamak je nekada pripadao poznatom francuskom naučniku koji je život skončao na giljotini pri kraju Francuske revolucije. Antoine-Laurent de Lavoisier je u istoriji poznat kao „otac moderne hemije“ i baš je u ovom zamku vršio opite zajedno sa svojom suprugom Marie-Anne (koja je takođe bila cenjena hemičarka) sve do 1794. kada je uhapšen, a imanje im je zaplenjeno. Otkupio ga je Jospeph Law, francuski vojnik, koji je nagrađen odrenom za pokazanu hrabrost tokom Napoleonovih ratova. Zamak je nasledio grof Ludovic Hurault de Vibraye, čija ćerka je brinula o građevini sve do 1929. godine. I kao u svakom dobrom trileru, imamo obrt, zamak je 1970. postao psihijatrska klinika, koja je zatvorena 2013. godine kada je nekretnina prepuštena vremenu i skvoterima. Ipak, Elisabeth i Valerie su u ovome videle samo izazov i odlučile su da obrišu četiri godine nemara i da dvorcu vrate nekadašnji sjaj.
Uz lokalne zanatlije, majstore, kao i volontere renoviranje je započelo u svakom smislu te reči. Opremanje dvorca od 30 soba je beskrajan projekat, a one su se odlučile da enterijer bude eklektičan i polako nabavljaju originalan nameštaj iz epohe iz obližnjih radnji sa vintage nameštajem.
Majka i ćerka nisu želele da čekaju da trenutak kada će zamak postati savršen, već su veoma brzo renovirane sobe oglasile na Airbnb platoformi, soba za dve osobe može se iznajmiti za 100 evra (plus takse), dok se čitavo imanje na dan može izajmiti po ceni od 1.000 evra. Na zahtev gostiju u zamak stiže i kuvar iz okoline Uli koji priprema večeru.
Za sada je 16 prostorija osposobljeno i sređeno, a kako Elisabeth i Valerie kažu, njihov smeštaj nije Ritz, ali svakako nude neobično i jednistveno iskustvo. Ako ste ljubitelj istorije i autentičnih mesta, možda je vreme da razmislite o ovakvom, drugačijem, putovanju. Ipak, ako želite savremeni spa centar i batlera na raspolaganju, možda je bolje da bukirate neki od ovih zamkova.