Čak i oni koji su bili okej sa privremenim „prizemljenjem“ ovih dana kreću da pate od ozbiljne travel groznice, ali hej – izdržali smo toliko, izbrojmo i ovu poslednju četvrtinu. Nikada nismo imali više vremena da razmišljamo o tome gde bismo voleli da idemo, tako da je možda to dobra stvar: pronašli smo nova mesta koje definitivno vredi obići u budućnosti. Ovoga puta, posvetili smo se vilama koje imaju istorijsku vrednost, a danas su otvorene za javnost. Ako ste zaljubljenik u istinite priče i pasionirani ljubitelj dokumentaraca obilazak ovih destinacija će biti pravo uživanje. A čak i da nikada niste razmišljali u ovom smeru možda nije loše promeniti perspektivu. U svakom slučaju, imamo još vremena da razmislimo kako, gde i da li putovati ove sezone.
Villa Žuži
Opatija, Hrvatska
Žuži Jelinek je bila poznata hrvatska kolumnistkinja, krojačica i modna stilistkinja, a mlađim generacijama ostala je u sećanju kao savetnica oko muško-ženskih odnosa. Žuži je živela u vili na Opatijskoj rivijeri, njena kuća bila je prepoznatljiva po ružičastoj fasadi, a smeštena je u uvali Lipovica. Nakon što je Žuži preminula, njen sin i njegova supruga su kuću renovirali i preuredili enterijer, za koji su u pomoć zvali poznati dizajn studio Franić Šekoranja. Oni su koristeći fine materijale, nežne boje i umetnine dali dodatni pečat glamura koji sada odgovara spoljašnjem izgledu građevine i predivnoj bašti sa bazenom sa koga puca pogled na more. Iako je kuća i dalje u porodičnom vlasništvu, leti je moguće iznajmiti je tokom nekoliko nedelja. Ako ugrabite priliku, možete uživati u mirisnom vrtu i savršenom pogledu, ko zna možda se i u vama probude spisateljski nagoni.
Hôtel Verhaegen
Gent, Belgija
Hôtel Verhaegen je nekada bio privatna vila, a pošto je renoviran postao je vrlo fini bed and breakfast hotelčić od pet soba u samom istorijskom centru Genta. Kuća je izgrađena u XVIII veku, a sadašnji vlasnici su je pronašli i kupili 2004. godine. Kako se radi o paru dizajnera enterijera projekat su vodili sami, a imali su sreću da su se prethodni stanari dobro odnosili prema nekretnini, pa je sve bilo u vrlo dobrom stanju. Zadržali su originalne podove, zidne panele i obloge od mermera, kako bi očuvali autentični izgled iz 1760. kada je kuća izrađena. Kako bi „razmrdali“ atmosferu da sve ne izgleda kao u muzeju, u enterijer su uneli modernističke elemente. A ono na šta su se posebno fokusirali jeste da urede vrt iz 1930. godine i danas je to božanstveno mesto na suncu za doručak, ispijanje kafe i razmišljanje o životu.
Santo Sospir
Sen Žan Kap Fere, Francuska
Početak priče je sledeći: par poziva svog prijatelja u predivnu vilu na Mediteranu koju su tek kupili u šik gradiću San Žen Kap Fere gde zajedno uživaju u hrani, dokolici i sunčanju danima, ali ono što sledi je mnogo originalnije. Taj prijatelj je niko drugi do umetnik Jean Cocteau i jedno jutro je zamolio vlasnike da im oslika kuću jer više nije mogao da trpi prazne, bele zidove. Srećom, oni su pristali i rezultat inspirisan mitologijom je genijalan. Vlasnica kuće Francine Weisweiller je nastavila svoje prijateljstvo sa Jeanom godinama kasnije, a on je 1952. godine čak snimio i film o ovom mestu „La Villa Santo-Sospir“. Trenutno se radi na resturaciji crteža, odnosno „tetovaža“ kako je Jean voleo da ih zove, ali vila koja je sada u vlasništvu porodice Melia je inače otvorena za najavljene posete u vrlo kratkom periodu tokom godine. Motrite na ovu lepoticu, s nestrpljenjem čekamo njen novi sjaj.