Ju, naopako! Evo šta je poželjno raditi naopačke i zašto

Raditi stvari naopako u odnosu na ono kako smo navikli, u izvesnoj meri može biti „opako“ dobro po naše psiho-fizičko stanje. Ovo je upotrebljiv vodič za okretanje navika naopačke.

Sitno a krupno

Ova priča povezana je s onom famoznom koja se tiče izlaska iz zone komfora. Bez obzira na raspoloženje u kom se nalazimo, koje potpuno prirodno varira i menja se, koučevi kažu da su ustaljene rutine ono što nam ne dozvoljava da „padnemo“.

A onda, kada su rutine neizostavni model našeg življenja, povremeno je korisno dati im neki tvist. Ne veliki. Recimo, zvuči suludo ali ima benefite – ako prvo stavljate ovsene pahuljice u činiju pa ih onda prelivate vodom ili mlekom, jedan dan uradite suprotno. Prvo sipajte mleko, pa dodajte ovsene.

Sitnice nas izmeštaju iz kolotečine. Tu spada i promena ugla pod kojim držimo jastuk na kom spavamo. Štaviše, predlaže se i da jedan dan zube peremo na terasi, pod uslovom da je imamo.

Hajde da vidimo šta sve možemo da okrenemo naopako a da bude korisno i da „radi posao“.

Pritisnite dugme za restart

unnamed 4 1

Potrebna vam je tampon-zona između radnog dana i kuće. Zato izaberite jednu stvar koju radite na početku dana i reprizirajte je kada stignete kući (ili pre nego što izađete iz kancelarije).

To može biti nešto jednostavno, kao što je pranje zuba, nekoliko čučnjeva, tuširanje ili presvlačenje. To može učiniti da se osećamo kao da smo restartovali štopericu i ostavili „prljavštinu“ dana za sobom.

Okej, jeste jutarnji posao ali…

unnamed 2

Napunite mašinu za sudove pre nego što izađete iz kuće. Gomila neopranih sudova stvara psihički haos, a studija s Univerziteta DePol pokazuje da je to jedan od uzroka prokrastinacije. Kada uđete u taj haos, ne osećate se kao kod kuće.

Niko vas ne tera da non-stop sve držite kao pod konac, ali smao obavite taj osnovni zadatak pre nego što odete. 

Maksimalna moć

Maksimalna moc 1

Ako govorimo o pranju sudova, ovo će biti naopako, ali će nam maksimalno uštedeti vreme. I rešiti nas frustracija – poput nekoliko poslednjih kapi u pakovanju deterdženta koje ne možemo da istisnemo, ili nereda koji ume da napravi nataložena tečnost u poklopcu.

Pričamo o obrnutoj boci Fairy Max Power-a. To je rešenje. Pakovanje nema prekolopni zatvarač. Dovoljno je da se zgrabi i stisne. Naopako, ali posao je obavljen kako treba. I najbitnije, iako je boca položena naopako – deterdžent ne curi iz nje!

Gomila neopranih sudova stvara psihički haos, a studija s Univerziteta DePol pokazuje da je to jedan od uzroka prokrastinacije

Preživite zasedu (u sobi za sastanke)

unnamed 3

Ne podržavamo muljanje, ali umetnost blefiranja ponekad može za svrhu imati da stvari radimo suprotno od očekivanog. Što i nije tako loše.

Uhvatili su vas nepremne na „kreativnom“ sastanku? Ne morate ludački guglati ispod stola. „Povremeno izađite sa sastanka, opravdajući se važnim pozivom“, predlaže Sara Kuper, autorka knjige 100 Tricks to Appear Smart in Meetings. „Izgledaće kao da ste traženi“.

Možete da predložite članu tima da u uvodnom delu satstanka predstavi temu, da i sami utvrdite gradivo. 

Stoj na rukama – skroz (na)opako

unnamed 5

Sklekovi iz stoja na rukama su vežba koja izgleda „bogovski“, a nije tako teška da se izvede.

1. Ruke ravno: Postavite dlanove 20cm od zida. Ako ih primaknete bliže, borićete se s ravnotežom; a ako ih udaljite, nećete moći da pravilno ponavljate vežbu. 2. Raširite se: Dlanove postavite malo šire od širine ramena. Širi razmak suziće vam lepezu pokreta, što će vam olakšati izvođenje. 3. Odbacite se: Kada vam pete dotaknu zid, stegnite mišiće kora, kukova i stražnjice. Prsti neka vam budu lagano savijeni, tako ćete lakše rasporediti težinu. 4. Spustite se: Polako se spuštajte dok vam glava ne bude nekoliko centimetara od poda, pa izdahnite i odgurnite se nagore. I nemojte da se ponosno cerekate.

Ako govorimo o pranju sudova, ovo će biti naopako, ali će nam maksimalno uštedeti vreme. I rešiti nas frustracija – poput nekoliko poslednjih kapi u pakovanju deterdženta koje ne možemo da istisnemo

„Shake it“

unnamed 6

Studija Nacionalnog instituta za kancer objavljena 2018. godine, otrkila je da kratki periodi energičnih pokreta u toku dana, poput penjanja stepenicama, hodanja ili čišćenja kuće, produžavaju životni vek podjednako efikasno kao treninzi.

Zasebno australijsko istraživanje pokazalo je da periodi visokointenzivnog treniranja od 30 sekundi mogu povećati broj mitohondrija (to su elektrane vaših ćelija), smanjujući rizik od hroničnih oboljenja.

Tekst i fotografije: BURO. Promo