U stambenoj zgradi u središtu naselja Novi Dorćol nalazi se enterijer stana koji spaja japandi senzibilitet sa toplinom prirodnih materijala i geometrijskim formama, piše SuperProstor. Iza ovog stana stoji Unknown Studio.
Dizajn enterijera, u kojem dominira drvo toplih tonova, mekane ivice i refleksija, čini da se osećate ušuškano i dobrodošlo. Evo kako je postignut takav efekat.

STAN NA DORĆOLU UREĐEN U JAPANDI STILU
Polazna tačka prilikom osmišljavanja projekta bila je težnja za kreiranjem ambijenta u kojem dominira taktilnost, mekoća i suptilna vizuelna dinamika.
Prostor dnevne zone koncipiran je kao fluidna celina, bez oštrih ivica i naglih prelaza. Krivine, zaobljene forme, neutralni tonovi i precizna kontrola svetla daju prostoru smiren karakter i omogućavaju nesmetan tok kretanja.



Ogledala postavljena od poda do plafona na spoljašnjim zidovima kupatila i vešernice služe da reflektuju svetlost i vizuelno uvećaju ulazni segment i deo hodnika koji spaja dnevnu i noćnu zonu.
Time je postignuta dematerijalizacija ovog bloka i ujedno su izbrisane granice između stvarne i percipirane dubine prostora.

Paleta materijala oslonjena je na prirodno svetlo drvo, teksturne zidne obrade u svetlim tonovima i tekstilne elemente neutralnih boja.

Sve komponente enterijera povezane su kroz pročišćen izraz i taktilnost, naglašavajući atmosferu topline i udobnosti. Materijali korišćeni na zidovima pretapaju se na elemente nameštaja, stvarajući jedinstvenu celinu.


U ovom enterijeru, funkcionalnost i emocija stoje ravnopravno, a rezultat je dom čiji dizajn podržava svakodnevne rituale svojih korisnika.
Fotografije: Stefan Đorđević