TRST: Tamo gde se nekada kupovao džins, a danas pazare stanovi

    18.08.2024.
    RECOMMENDED

    Bilo je to dobro vrijeme sve na kredit, sve za raju, jarane. U auto naspi čorbe, pa u Trst po farmerke… Reči pesme Yugo 45 benda Zabranjeno pušenje najbolje su opisale dane kada se u poznatu italijansku luku gotovo religiozno odlazilo u šoping. Decenijama kasnije, Trst je promenio svoju ponudu, pa sada nudi odlično obrazovanje i najzanimljivije tržište nekretnina u regionu! Lepota dolazi gratis! Sasvim dovoljno za Buro. skener i predlog vikend obilaska!

    Trst je decenijama bio epicentar šopinga i hedonizma

    Low-cost letovi su učinili svoje…Večni grad, Rim, praktično je nedodirljiv na pijedestalu overtourism fenomena. Ne zaostaje ni centar mode i finansija, užurbani i hektični Milano. Svoje mesto u planerima city break putnika ima i ponos Toskane, zavodljiva ali koferima putnika okupirana Firenca. Upravo zbog toga ovog avgusta predlažemo kompletnu promenu taktike i zauvek najvoljeniji grad Italije, makar za nas „jugoviće“. Nonšalantni Trst, grad o kojem ste sigurno slušali mnogo romantizovanih priča u detinjstvu…

    Sredina avgusta je termin kada milioni Italijana porodično idu na odmore. Stanovi se zaključavaju, biljke gostuju kod malobrojnih prijatelja koji gunđajući ostaju u gradovima…Upravo zbog toga čuveni vacanze di ferragosto postaje idealna prilika za migraciju turista u suprotnom pravcu, ka Apeninima i luci Trst.

    Trst

    Ponte Rosso: između mita i realnosti

    Iako je Trst uvek imao „ono nešto“ najveći magnet za milione Jugoslovena decenijama je bila otvorena tržnica Ponte Rosso. Mnogi će danas s visine reći da je to bila tek prosečna pijaca, ali je činjenica da je za mlade u SFRJ Ponte Rosso bio izlog u Zapad i prečica do mode.

    Ni ambijent nije bio za potcenjivanje. Ponte Rosso je delio prostor s kanalom Grande, koji je izrađen sredinom 18. veka i služio je interesima trgovine. On je omogućio da najaktuelnija roba dođe do samog centra grada i trga. Tu, u neposrednoj blizini bio je i ostao Ponte Rosso, most koji je izrađen od drveta koje je vremenom dobilo crvenkastu patinu kojoj duguje ime. Kasnije su izgrađene novije i veće ćuprije ali je kao najznačajniji most u Trstu ostao upisan famozni Rosso…

    Baš taj trg je decenijama bio mesto gde su se kupovale prve Levi’s i Rifle farmerke, mnogo pre famoznih komisiona. Osim popularnog džinsa, obavezan plen Jugoslovena bila je i kvalitetna kafa a na radaru su poslovično bile i udobne Made in Italy kožne cipele, raznorazne krpice, igračke…Najveća gužva bila je subotom, kada su u ranim jutarnjim časovima u Trst dolazili turisti iz svih delova Jugoslavije. Oni su pristizali vozom, prebukiranim autobusima, Zastavinim automobilima…

    Quanto costa? Jednostavno pitanje prilikom kupovine označavalo je prvi korak ka komunikaciji, simpatičnom cenjkanju i ritualnu nadmudrivanja…

    Sve ima kraj, pa su devedesete donele završetak jedne zanimljive ere. Srećom, ostalo je sećanje na te dinamične vikende i epohu u kojoj je Trst bio epicentar šopinga ali i mesto u koje se odlazilo i na porciju italijanskog hedonizma, iz gušta. Na kafu i gelato, kombinaciju koja je provereno popravljala raspoloženje. Tako je i danas!

    Snapinsta.app 369726000 697081182452500 7248641212885304450 n 1080 1

    Iako je Ponte Rosso vremenom izgubio na značaju danas je tu statua Džejmsa Džojsa, koji je u Trstu živeo i dobio inspiraciju za delo Uliks.

    Šta sve možeš u Trstu za 48 sati? Melting pot arhitekture i dvorac Miramare

    Uprkos lepoti, Trst definitivno ne liči na većinu italijanskih gradova. Razlog je jednostavan, za razliku od prošlosti ove jadranske luke. Naime, Trst je do 1919. godine bio jedna od glavnih luka Habzburške monarhije! Verovatno najbolji primer za tu eklektiku predstavlja Miramare.

    Poseta dvorcu Miramare (ital. Castello di Miramare) iz 19. veka, koji je udobno smešten na periferiji grada, nezaobilazni je deo svakog bedekera i prva stanica za fotkanje. Osim veličanstvene arhitekture, Miramare nudi i nezaboravni pogled na more i park koji se prostire na više od 20 hektara! I zato obujte patike i pređite tih 8 kilometara. Isplati se…

    Trst je za razliku od Beograda sačuvao urbani landscape. Drugim rečima, sve je i dalje na svom mestu. Novogradnje ima ali ona ne ugrožava siluetu grada. To se najbolje vidi posetom vidikovcu Gretta koji je ugostio svetionik Faro della Vittoria

    Crkva Svetog Spiridona

    Nakon povratka u gradsko jezgro tu je i pravoslavna crkva Svetog Spiridona, koja se nalazi u najužem centru. Istorija kaže da su prvu crkvu na ovom mestu Srbi složno podigli zajedno s Grcima, davne 1751. godine. Ipak, ona je brzo počela da se urušava usled nestabilnosti terena. Blizina mora je učinila svoje…U 19. veku je donesena odluka da se postojeće zdanje sruši i izgradi novo. Nova crkva je sagrađena od lomljenog kamena i obložena je klesanim blokovima donesenim s Briona i Verone. Ništa nije prepušteno slučaju pa je ukrašavanje crkve pripalo renomiranim artistima iz Milana. Multikonfesionalnost grada Trsta je iznenađujuća, pa ova italijanska luka danas dom i druge sinagoge po veličini u Evropi. Podsećanja radi prva je u Budimpešti…

    Ljubiteljima umetnosti u Trstu neće promaći ni poznata Neptunova fontana iz 1755. godine

    Palazzo Gopcevich

    Palatu Gopčević je 1850. godine na samom početku kanala Grande sagradio veletrgovac Spiridon Gopčević, nekada jedan od najimućnijih i najuglednijih ljudi u Trstu, poreklom iz Herceg Novog. Kao inspiracija za izgled palate poslužila je Duždeva palata u Veneciji, što je dovoljno za (straho)poštovanje. Simbolika detalja je ipak autentična: na fasadi palate Gopčević nalaze se četiri skulpture koje predstavljaju cara Lazara, caricu Milicu, Miloša Obilića i Kosovku devojku. Danas se u palati nalazi Muzej pozorišta.

    Snapinsta.app 379298633 199114099745614 3629117345738601813 n 1080

    Nenadmašna eklektika: nekada deo Rimskog carstva i čuvene Mletačke republike, Trst je najviše vremena bio pod austrijskim uticajem, što se prosto oseća i primećuje na svakom koraku

    Trg Piazza Unita D’Italia često nazivaju najvećim evropskim trgom koji izlazi na more, što je svojevrsni kuriozitet. Prema našem afinitetu zgrada Palazzo del Municipio je najlepše zdanje na tom potezu.

    Poslednjih godina Solun je definitivno postao passé, pa je Trst postao nova destinacija za investiranje u nekretnine

    Trst danas: Univerzitet i razumne cene nekretnina

    Godinama nakon pomenutog zenita Trst je bio na margini. Na iznenađenje mnogih, pa i njegovih stanovnika, Trieste se vratio na turističku mapu Italije u velikom stilu. Iako shopping u Trstu više nije ono što je nekada bio, to nipošto ne znači da ovaj morski grad nije vredan vikend posete. Kao glavni grad pokrajine Friuli-Venezia Giulia Trst danas ima 200.000 stanovnika. Taj broj svakim danom raste, jer svoju sreću na obali Jadrana u velikoj meri pronalaze i naši sunarodnici.

    Snapinsta.app 310325222 127283133425462 3330555907772265766 n 1080

    Za kraj nećemo zaboraviti ni espresso, koji se u Trstu zove „un nero“ i ispija po pravilu iz staklenih šoljica. Tradicionalna prestonica kafe imidž brani brendovima Illy i Hausbrandt koji potiču upravo iz ovog grada!

    Razloga ima mnogo. Osim blage klime najvažniji je svakako položaj, jer je Trst vrlo verovatno na idealnoj poziciji. Na granici je sa Slovenijom, što garantuje spoj mora i planina. Ništa manje značajno, od Beograda je udaljen tek 620 kilometara. Drugi deo slagalice je naravno vezan za finansije, jer je cena kvadratnog metra u Trstu i dalje višestruko manja od one u Beogradu. Tako se po ceni garsonjere na Vračaru u Trstu lako može kupiti jednosobni ili dvosobni stan. Zakup je takođe siguran, jer je Trst godinama na samom vrhu liste gradova sa najboljim kvalitetom života u Italiji a ni studenata ne manjka.

    Foto: Instagram

    Saznaj više:
    Povezani članci: