Vikend u Londonu: LFW slavi 4 decenije van redovnog fashion repertoara
Povezano
Londonske ulice, galerije i drugi formalni i neformalni prostori su ovog vikenda slavili britansku modu.
Novi kulturni format Londonske nedelje mode, koji uključuje seriju pažljivo odabranih panel diskusija uz modne revije, počeo je 7. juna u Institutu za savremenu umetnost, što je direktan rezultat neprestane komunikacije BFC sa zajednicom dizajnera, medija i britanskih i međunarodnih prodajnih lanaca, a u cilju da se prepoznaju poslovne potrebe britanskih dizajnera i da im se pruži globalna platforma za predstavljanje, koja je i relevantna i korisna.
Proslavljajući 40. godišnjicu Londonske nedelje mode, posebna pažnja je usmerena na neke od kultura koje čine bogat i značajan doprinos britanskoj modnoj industriji.
Dizajneri koji su se predstavili tokom vikenda uključuju Denzil Patrick, Harri i Qasimi.
London: Neke od teza sa odrzanih panel diskusija
Kako kreirati, izgraditi i održati modni brend u konstantno fluidnom okruženju?
Panelisti su se osvrnuli na važnost isticanja mladih talenata iz svih sredina, analizirajući kako je njihovo individualno nasleđe oblikovalo njihov rad i šta je potrebno da se opstane u industriji.
Diskutovalo se o izazovima unutar industrije i predstavljeni su predlozi kako pojedinci mogu stvoriti pozitivne promene, kroz lična iskustva panelista.
Ideja panel diskusija je da se rasvetli pitanje performativnog aktivizma u kreativnim industrijama, nudeći uvid u lična iskustva rada na inkluzivnosti i istraživanje jednakosti.
Govornici su bili modni dizajneri Charles Jeffrey, Charlie Casely-Hayford i Rejina Pyo, kao i modele i aktiviste Munroe Bergdorf i James Corbin i aktivistkinju za prava osoba sa invaliditetom Victoria Jenkins.
Charles Jeffrey LOVERBOY
Revija, o kojoj se najviše priča, povodom desete godišnjice modnog brenda Charles Jeffrey LOVERBOY bila je u najmanju ruku queer i neobična. Škotski dizajner je proslavio ovu prekretnicu sa neskrivenim i teatralnim omažem queer epohi.
Kaldrmisane staze Somerset House-a bile su preplavljene modnom elitom grada, sa britanskom avant-pop umetnicom FKA Twigs koja je sedela u prvom redu zajedno sa Tildom Swinton.
Kolekcija Charles Jeffrey LOVERBOY za proleće/leto 2025. istraživala je koncept queer vremena, uz simbolične otkucaje satova predstavljeni su ekscentrični likovi proizvedeni u LOVERBOY univerzumu. Prvo su raščupani modeli prodefilovali pistom u prugastim pidžamama, noseći čizme u obliku oljuštenih banana.
LOVERBOY-ev prepoznatljiv queer-meets-punk identitet dominirao je revijom sa provokativnim stavom, nastavljajući kolekciju sa modelima pogođenim Amorovim strelicama koji su padali niz pistu. Vojne i mornarske uniforme bile su odštampane na nekonvencionalnom pletivu i sve je podignuto na viši nivo teatralnosti kada je krojenje u pitanju. Kolekcija je bila oda ponosnim queer identitetima.
Denzil Patrick
Britanski brend muške mode Denzil Patrick je pokrenut od strane kreativnog direktora Daniela Gaylea pre tri godine.
Revija je održana u petak pod sumornim londonskim nebom, uvodeći desetine gostiju u Švajcarsku crkvu u centralnom Londonu. Verski prostor bio je u kontrastu sa biserno belim zidovima i drvenim stazama, dok su delikatni instrumentalni tonovi označili dolazak kolekcije za proleće/leto 2025.
Modeli su šetali pistom noseći pozlaćene trube i torbe za nošenje instrumenata.
Brend je eksperimentisao sa toniranim orkestarskim uniformama, višedžepnim krojenjem i plisiranim pantalonama u cvetnim dezenima. Glatke svilene pantalone bile su u ekscentričnim koralnim tonovima, dok su sjajni mantili i košulje sa dugmadima odavali luksuz.
Modna zajednica i doprinos subkultura
Tradicionalno događanje usredsređeno na mušku modu prošireno je kako bi se istakao rad tri grupe koje su bile integralne u izgradnji svetski priznate modne scene Londona. Tri kulture kojima je posvećena ovogodišnja izložba su crnačka kultura usredsređena na ljubav prema sebi; južnoazijska kultura sa fokusom na paterne, tekstil i zanatstvo; i queer kultura, sa posebnim osvrtom na mlade kreativce iz trans+ zajednice.
Simran Randhawa, brend konsultantkinja i online ikona još od Tumblr ere, nastupila je kao kustoskinja izložbe u južnoazijskom sektoru. Usmerila je svoj pogled na savremenu autentičnost tekstilnog rada i zanatstva među britanskim južnoazijskim dizajnerima.
Prikazana je serija ključnih odevnih predmeta koje je Randhawa selektovala zbog neobičnih i umetničkih načina na koje koriste tkaninu. Jedan od tih eksponata je all in denim outfit britansko-indijsko-nigerijske dizajnerke Priye Ahluwalia, kao oda njenoj kreativnosti sa posebnim fokusom na održive tkanine.
U galerijskom prostoru, pakistansko-britanska fotografkinja Tami Aftab predstavila je „Threads,“ kolekciju fotografija koja se bavi temom tkanine i istražuje njene korene.
Iako Južna Azija ima dugu povezanost sa tekstilom—od bogate simbolike utkane u sarije do duge i istorije tkanja—Randhawin fokus su savremenost i održivost. Većina dizajnera koji su predstavljeni ne rade sa tehnikama po kojima je Južna Azija tradicionalno prepoznata—složenim vezom ili ručno tkanim materijalima i upravo ta tema je izlazak iz stereotipa kako zapravo rad južnoazijskih dizajnera treba da izgleda.
Njena odlučnost da pruži prostor za sve vrste izražavanja umetnika iz dijaspore—ne samo za propisane—delimično proizilazi iz njenih sopstvenih iskustava.
Ali fokus na tekstilu, iako se ne prevodi direktno kao estetska reprodukcija tradicionalne odeće, crpi inspiraciju iz Randhawinog nasleđa.
Jedinstvena saradnja omogućila je da 1664 Blanc, kao glavni pokrovitelj događaja, animira široki auditorijum LFW kako bi proslavili važnost individualnosti, podržali kreativnost i razbili barijere u industriji.
Foto: Instagram, Launchmetrics.com