Ove godine u ovom vandrednom terminu koji je zamenio tradicionalni prvi ponedeljak u maju, tema Met Gale i izložbe koju prati jeste američka moda. Dakle, zvanice su morale da pokažu kako razumeju američki kodeks nezavisnosti kada je oblačenje u pitanju. Kako su uradili domaći zadatak i da li su odgovorili na temu?
Prvi put u istoriji, događaj je imao prenos uživo, dok je pre svega nekoliko godina organizacija Met Gale strogo zabranjivala postavljanje bilo kakog sadržaja sa događaja na društvene mreže. Sve je (naravno) počelo klišeom. Co-chair događaja (zajedno sa Chalametom), 23-godišnja pesnikinja Amanda Gorman, praktično je obukla Kip slobode – haljinu izvezenu sa 3.000 kristala u ateljeu Vera Wang. Dizajner Zac Posen napravio je suknju sa žičanom zastavom za Debbie Harry. Trio Ella Emhoff, Nia Danny i Julia Garner pojavio se u odeći Stelle McCartney, svaka u svojoj boji – crvenoj, plavoj i beloj – i dok su pozirale zajedno, simulirale su paletu boja zastave Amerike. JLo u Ralph Lauren haljini sa (upitnim) šeširom i Lupita Nyong’o u Versace haljini od teksasa uneli su duh Divljeg zapada na crveni tepih (možda – i vrlo verovatno – potpuno nepotrebno).
RIHANNA I A$AP ROCKY
GRIMES
Glavna stvar koju je Met Gala crveni tepih ove godine probao da nas uči je: biti slobodan (vrlo američki). Sa sobom možete povesti bebu robota poput Frank Oceana, ili mač koji je preko ramena prebacila Grimes u očaravajućoj haljini Iris van Herpen. Možete doći u trenerci upasanoj u čarape, poput mladog co-chaira celog dogašaja, Timotheea Chalameta. Ili u papučama, poput Demne. Kriza oblačenja ili je to poziv na slobodu izbora? Prosudite sami.