Povezano
Diamonds Are a Girl‘s Best Friend bila je poznata krilatica i omaž lepoti nakita, još iz Zlatne ere Holivuda, a ljubav prema blink blink aksesoarima je nadživela i samu Marilyn Monroe. Iako nije uvek i isključivo u funkciji statusnog simbola, posebnu umetničku vrednost nakita možemo prepoznati u inovativnoj izradi ili u snažnoj simboličkoj poruci.
Takođe, nakit je obično više povezan sa sentimentalnošću i značenjem, od bilo kog odevnog predmeta. Od prstenja koje se prenosi generacijama do ogrlica i narukvica koje nikada ne skidamo, često smo duboko vezani za suptilne detalje koji su sastavni deo našeg ličnog stila.
Dizajniranje nakita koje potporiste nalazi u vajarskoj umetničkoj grani, ima tendenciju da svojim realističkim pristupom zaista zaokupi pažnju posmatrača. Prisetimo se samo kultne falusne ogrlice Vivienne Westwood iz 2016. godine. Luksuzni brendovi poput Schiaparelli i Khaite imaju takođe vrlo ekscentrične komade u aktuelnim kolekcijama, od masivne minđuše u obliku roblje kosti, do cuff šake oko ručnog zgloba, jasno je da moda u sektoru aksesoara ide sve više u umetničkom, statement i inovativnom pravcu.
NEW WAVE JUVELIRI
Nedavna istraživanja pokazuju da generacija Z takođe iz godine u godinu troši sve više na nakit, iako dijamanti i čisto zlato, definitivno nisu u njihovom fokusu, najpre iz finansijskih razloga. Ipak, oni ulažu u prelepe komade koji su predodređeni da postanu buduće porodične dragocenosti – doduše, malo avangardnije i ezoteričnije od onih za koje su štedele njihove bake.
Predstavljamo vam mlade dizajnere nakita koji su jedinstvenim estetikama nametnuli nova pravila juvelirskog zanata i utabali put novim, nadolazećim trendovima:
LEO COSTELLO
Umetnik iz Istocnog Londona, Leo Costello opisuje svoj rad kao blago izopačen. Njegova praksa oslanja se na duh vremena digitalne ženstvenosti, sa lajtmotivima poput lutaka, cveća, zvezda i mašni- koje su njegov zaštitni znak. Međutim, Costellove poistovećivanje sa devojačkim aspektima je suštinski subverzivno; rekontekstualizovanjem istorijskih ženskih simbola u neočekivanim materijalima, Costelloe narušava rodne pretpostavke.
Reprodukovanjem nabora svilenih traka u metalu, on koristi materijalnu disonancu kao alat za preispitivanje unapred pretpostavljenih asocijacija objekta.Pretežno radi sa srebrom. Pored nakita, Costello je poznat i po svom srebrnom priboru za jelo u stilu Dalija i izlagao je svoja dela u raznim galerijama širom britanske prestonice. Nedavno je sarađivao sa brendom Marchen na maloj kolekciji zajedničkih srebrnih komada.
REBEKAH KOSONEN BIDE
Rebekah Kosonen Bide pravi teške metalne dragocenosti u obliku gustih, detaljno ugraviranih svetih srca koja dominiraju na grudima, krivih privezaka sa inicijalima nosioca i čvrstih metalnih kutija za upaljače na lancima, od plemenitih materijala poput 925 srebra i zlata.
Rođena u Pertu, Australija, umetnica i juvelirka diplomirala je na Goldsmiths Univerzitetu i od tada je sarađivala sa mladim dizajnerima poput Masha Popove.
EBONNY MUNRO
Ebonny Munro stvara nakit koji izgleda kao dobar arheološki ulov, crpeći inspiraciju iz istorijskih artefakata i sukobljavajući ih sa ezoteričnom vizijom budućnosti.
U Munroovim rukama, kaleidoskopski opal, safir i rubin namorno izviruju iz svojih zlatnih i srebrnih okvira poput ogromnih koloritnih kapljica. Drevni kamenčići sa nečitkim natpisima postaju minđuše, trule trešnje vise oko vrata, a prstenovi sa ugraviranim natpisom izgledaju kao čašice za koktele.
C SOLIS
Komadi od nerđajućeg čelika i srebra C Solisa inspirisani su prirodom, ali često deluju kao da su iskopani iz daleke vizije budućnosti – one u kojoj se brise granica između čoveka i kiborga, a pejzaž sveta deluje apokaliptično.
Isprekidani i apstraktni, kao da su prisiljeni da evoluiraju kako ne bi izumrli, školjke i cvetovi koji čine kolekciju brenda deluju istovremeno poznato i neprepoznatljivo, sa ogrlicama koje nose zastrašujuće šiljke i prstenovima koji se obmotavaju oko ruke kao da su živi, dišući objekti.
JOANNE BURKE
Joanne Burke inspiraciju crpi iz dubina mora kako bi stvorila jedinstvene komade nakita inspirisane pipcima anemona, morskom travom koju nosi struja i ugroženim koralima na dnu okeana.
Rođena u Engleskoj, odrasla u Oregonu, a sada sa sedištem u Rimu, rad ove juvelirke je već uveliko poznat obožavaocima FKA twigs, jer britanska pevačica rado nosi njene komade.
D’HEYGERE
Inspirisana umetnicima poput Marcela Duchampa i Marcela Broodthaersa, ova diplomkinja Kraljevske akademije likovnih umetnosti i nekadašnja članica ateljea Maison Margiela, Stéphanie D’heygere pretvara svakodnevne predmete u predivne, ezoterične umetničke predmete.
Sada sa sedištem u Parizu, umetnica je poznata po komadima poput minđuša u obliku hemijske olovke ili CD-a, prstenova dizajniranih kao tanki kožni kaiševi i alkama sa malim kanisterima koji služe za čuvanje svega, od cigareta do urolanih novčanica.
MARTINA KOCIANOVA
Dok drugi traže inspiraciju u dubinama okeana ili dalekoj budućnosti, Martina Kocianova je usmerena na šumsko tlo, stvarajući simpatične male pečurke optočene dragim i poludragim kamenjem, koje se nose na lancima, poput ogrlica.
U skorije vreme, ova umetnica iz Slovačke, okrenula se ljudskoj anatomiji, praveći pomalo groteskne poljupce od velikih rubina i postavljajući ih u masivne zlatne i srebrne prstenove.
HOME BY AREEAYL
Dizajnerka Areeayl Goodwin je 2011. godine osnovala brend nakita HOME by Areeayl, autentican po izboru materijala, ona žice, školjke i rezbareno kamenje naprosto pretvara u umetničke komade.
Iako Areeayl Goodwin već više od decenije radi na svojim kreacijama, široj javnosti je postala poznata kada se Indya Moore 2019. godine pojavila na crvenom tepihu noseći masivne viseće minđuše, ukrašene pozlaćenim portretima ubijenih crnih transrodnih osoba, kao svojevrsni omaž njihovoj hrabrosti da žive svoju istinu.
Foto: Instagram, Khaite