Povezano
Tiffany & Co. torbe možda nisu toliko poznate kao što je njihov nakit, ali su jednako raskošne – posebno Tiffany Ribbons kolekcija, koja je predstavljena krajem protekle godine. Izrađene su od odgovorno proizvedene teleće kože i egzotičnih tekstura, kao što su aligator, raža, gušter i noj.
Ove Tiffany & Co. torbe sadrže detalje koji su inspirisani radom Jeana Schlumbergera. Forma torbi pruža pametnu, elegantnu pozornicu za centralni dizajn: glamurozno kružno zatvaranje šnalom koja je inspirisana ikoničnim trakama Schlumbergera.
Definisane preklapajućim i ukrštenim trakama iskovanim u zlatu, ove jedinstvena šnale su omaž mnogim komadima tokom Schlumbergerove karijere u Tiffany & Co. Takođe, zauzimaju istaknuto mesto u kanonu njegovih najboljih kreacija za kuću.
Trake – inspirisane nasleđem porodice Schlumberger u francuskom tekstilu – pojavile su se nedugo nakon što je maestro započeo svoj angažman u kući Tiffany & Co, 1956. godine. Jedan od njegovih prvih poduhvata bio je da ugradi čuveni Tiffany Diamond od 128,54 karata u dizajn koji je predstavljao tapiseriju od dijamantskih i zlatnih traka, sada poznatih kao Ribon Rosette ogrlica.
Godinu dana kasnije, Schlumberger je ponovo koristio tu dimenzionalnu tehniku kako bi ukrasio kutije za cigarete, pakovanja za šminku i druge aksesoare izrađene u zlatu. Sada je jedno od tih pakovanja za šminku – tačnije iz 1957. – ponovo zamišljen kao hardver za ručne torbe, u veličanstvenom obimu.
Šnala koja krasi ove Tiffany & Co. torbe se nudi u jednoj od četiri iteracije: dvobojna, emajlirana, zlatni vermeil i 18-karatno zlato sa dijamantima. Ekskluzivna karakteristika šnale od 18-karatnog zlata i dijamanata je to što se može odvojiti i nositi kao broš.
Kolekcija se sastoji od torbi na rame koje se nudi u malim i srednjim veličinama i clutch modela koji dolazi u pravougaonom ili kružnom obliku. Boje, inspirisane legendarnim narukvicama od emajla Jeana Schlumbergera, upadljivo su živahne: rubin, karneol, kunzit, tanzanit među tonovima dragulja – pored klasične crne, bele i – naravno – Tiffany plave.
Poput preklapajućih, isprepletanih traka Schlumbergerog dizajna, ove Tiffany & Co. torbe povezuju važno poglavlje istorije sa modernom elegancijom sadašnjeg identiteta kuće.
„Verujem da je dragulju potreban raison d’etre, značenje: njegov stil treba da bude racionalan i razumljiv, njegove različite zapremine treba da budu nadoknađene kompenzacionim efektima, a ne ponavljanjem; sastavni elementi, iako su različiti, treba da daju osećaj kontinuiteta, stvarajući asimetriju detalja koja nije nužno vidljiva, ali beskonačno primetna na emocionalnom nivou”, rekao je svojevremeno Jean Schlumberger.
KO JE BIO JEAN SCHLUMBERGER, ČIJI RAD JE INSPIRISAO TIFFANY & CO. TORBE?
Kao jedan od najdarovitijih draguljara 20. veka, Jean Schlumberger je poznat po svojim fantastičnim kreacijama. Bio je osoba prefinjenog ukusa i posedovao je neverovatnu sposobnost da oživi svet oko sebe – pretvarajući nadrealne kreacije flore, faune i tkanine u dijamante i drago kamenje. Inovativan, maštovit i nesputan, Schlumberger je otvorio poglavlje dizajna nakita bez presedana kada je započeo svoju legendarnu saradnju sa Tiffany & Co. 1956. godine.
Kao jedan od najdarovitijih dizajnera nakita svih vremena, Schlumbergerova posvećenost izradi je bila bez premca. On je neprimetno suprotstavljao geometrijske motive sa organskim oblicima kako bi stvorio trodimenzionalne teksture. Mešajući 18-karatno zlato i platinu, Schlumbergerov rad prevazilazi dizajn nakita, ulazeći u svet skulpture.
Ne samo da je bio poznat po svojoj inovativnoj upotrebi upletenog 18-karatnog žutog zlata, Schlumberger je takođe odao počast paleti prirode, kroz upotrebu emajla jarkih boja i živopisnog dragog kamenja. U stvari, upravo je Schlumberger oživeo sklonost javnosti ka smelijim, jačim komadima nakita, svojim uparivanjem jarkih boja. Schlumberger je takođe zaslužan za oživljavanje umetnosti pajone emajla — umetničke forme iz 19. veka koja uključuje intenzivan proces nanošenja slojeva emajla preko 18-karatnog žutog zlata. Pečenjem prozirnog emajla preko finih listova zlatne folije, bio je u stanju da stvori remek-dela izuzetne dubine.
On je često putovao na Bali, u Indiju i Tajland da bi pokrenuo svoju maštu. Energičan i dinamičan kvalitet njegovog rada rezultat je potpunog uranjanja u prirodu. U stvari, Schlumberger je stvorio neke od svojih najslavnijih radova u domu na karipskom ostrvu Gvadalupe.
Fotografije: Tiffany & Co.