Povezano
Beogradsku publiku svojim strastvenim nastupom pijanistkinja Polina Osetinskaja ostavila je bez daha na prošlogodišnjim Beogradskim muzičkim svečanostima (BEMUS), kada je imala čast i da svečano otvori festival; ove godine, 18. marta, na Velikoj sceni u Narodnom pozorištu, publika će imati priliku da uživa u njenom solo koncertu, za koji je odabrala, za muzičke poznavaoce, izuzetno izazovan program.

Narodno pozorište: Program koncerta
Koncert je podeljen u tri celine:
Johan Sebastijan Bah
- Božićni oratorijum, BWV 248 – Simfonija
- Koralni preludijum „Jesus bleibet meine Freude”, BWV 147
- „Die Seele ruht in Jesu Händen” iz Kantate br. 127 – Andante
- Koralni preludijum „Wachet auf, ruft uns die Stimme”, BWV 140
- Koncert u a-molu, BWV 1065 (prema Vivaldiju) – obrada za solo klavir
- Čakona u de-molu iz Partite za violinu br. 2, BWV 1004
Mihail Glinka
- Nokturno u ef-molu „Rastanak”
Sergej Rahmanjinov
- Deset prelida: Op. 3 br. 2, Op. 23 br. 1–8, Op. 32 br. 5, 12
Organizator koncerta je Centar beogradskih festivala – CEBEF. Koncert počinje u 20 časova u Narodnom pozorištu, a ulaznice po ceni od 1.000 do 2.500 dinara dostupne su putem blagajne Narodnog pozorišta i na sajtu Narodnog pozorišta.

O umetnici
Polina Osetinskaja uživa veliki ugled među kolegama, koncertnim promoterima i publikom širom sveta. Nastupa u najprestižnijim koncertnim dvoranama, uključujući Koncerthaus u Beču, Salu Berlinske filharmonije, Karnegi hol, Barbikan centar, Operu u Sidneju i mnoge druge.
Njena bogata diskografija obuhvata albume objavljene za Sony, Naxos, Evidence i Melodiya. Sarađivala je sa vrhunskim dirigentima kao što su Denis Rasel Dejvis, Teodor Kurencis, Jan Paskal Tortelije i Andrej Borejko, a poznata je i po dugogodišnjoj kamernoj saradnji sa violinistom Maksimom Vengerovim.
Rođena 1975. godine, već sa pet godina proglašena je „čudom od deteta”, a sledeće godine počela je javno da nastupa. Dve godine kasnije debitovala je sa Litvanskim kamernim orkestrom, izvodeći Koncert u de-molu J. S. Baha, a do svoje jedanaeste godine stekla je reputaciju nacionalnog fenomena izvođenjem Mocartovog Koncerta br. 23 u A-duru u legendarnoj dvorani Konzervatorijuma „Čajkovski“ u Moskvi.
Godine 2008. objavila je autobiografiju „Zbogom, tugo“, u kojoj je govorila o svom detinjstvu kao muzičkog superstara i savetima kako preživeti slavu. Zbog velikog interesovanja, novo izdanje knjige objavljeno je 2023. godine.
U aktuelnoj sezoni nastupa širom sveta, od Pariza, Bordoa, Brisela i Beča, do Londona, Barselone, Torina, Stokholma, Helsinkija, Sidneja, Melburna, Brizbejna, Singapura, San Franciska, Atlante, Sent Luisa i Berklija. Beograd se, kako sama kaže, našao na njenoj „intimnoj mapi“ jer je toplina beogradske publike na prošlogodišnjem BEMUS-u izazvala kod nje veliku radost.
Foto: Promo
