Povezano
Da li je to zato što se bavim preporučivanjem knjiga i što u svom okruženju imam mnogo ljubitelja književnosti, ili je stvarno tako, ali rekao bih da književnost u Srbiji postaje sve popularnija. Istina, napredujemo “mravljim koracima”, ali ipak napredujemo. O kvalitetu knjiga neću mnogo pričati – svako ima pravo da čita ono što mu najviše prija. Ono što je zaista vredno pomena jeste trud izdavača, koji su nam ove godine doneli svetski popularne naslove u rekordnom roku.
Na primer, Geopoetika je izdala roman “Intermeco” popularne milenijalke Sali Runi svega par meseci nakon svetske premijere. Runi je jedno od najčitanijih imena u Srbiji ove godine. Ako niste pročitali “Intermeco” (ja sam u ovoj grupi), možda jeste “Normalne ljude”, “Razgovore sa prijateljima” ili “Bajni svete, gde si?”. Moja preporuka? Počnite sa “Normalnim ljudima”, knjigom koja je bila u trci za Bukerovu nagradu – ali verujem da nećete pogrešiti sa bilo kojim njenim romanom.
Sad kad smo završili sa Sali Runi, jer ovih dana sve u svetu književnosti počinje sa njom, hajde da pogledamo šta se još to čitalo u Srbiji ove godine:
Biseri regionalne književnosti
Srećom, monopol velikih izdavača na kvalitetne naslove polako prolazi. Iako mali izdavači još uvek nisu u poziciji da značajno zarade od prodatih primeraka svojih izdanja, sve je više izdavačkih kuća čiji se logotipi mogu videti u kućnim bibliotekama.
Godina je počela tradicionalno – dodelom Ninove nagrade za roman godine. Ovogodišnji laureat je Stevo Grabovac za roman “Poslije zabave”, izdat u okviru izdavačke kuće Imprimatur iz Banja Luke. Imprimatur ima sjajne naslove, tako da je moja preporuka da bacite pogled na sva njihova izdanja, a ako vam se svidi “Poslije zabave”, pročitajte i Stevin roman “Mulat albino komarac” koji je isto savršen. Tu je naravno i Miodrag Majić, trenutno najpopularniji i najtiražniji srpski pisac. Majić je izdao novi roman, “Pod tuđim suncem” koji je za samo nekoliko nedelja doživao nekoliko tiraža.
Moj lični favorit što se tiče regionalne književnosti je Magdalena Blažević, koja je početkom godine izdala svoj drugi roman za Booku, “Sezona berbe”. Zamislite selo u proleće. Sada kada ste ga zamislili, mogu da vam kažem da Magdalena u svojim romanima atmosferu u selu opisuje mnogo bolje nego što smo mi to zamislili. Presjajna književnica, i ime koje bi trebalo da dođe do što većeg broja ljudi.
Knjige ovekovečene nagradama
Da se ponovo vratimo na nagrade – ovogodišnja Nobelova nagrada pripala je Jonu Foseu, koga u Srbiji izdaje izdavačka kuća Treći trg. Fose se baš dosta čitao ove godine, i verujem da će tako biti i u budućnosti jer…. maestralan je. Ako se niste upoznali sa Foseom, moja topla preporuka je kratak roman “Jutro i veče” koji se na jedan spektakularan način bavi pitanjem života i smrti, a ako ste optimisti i megalomani i želite nešto da vas raspameti, uzmite njegov magnum opus “Septologija”.
Što se tiče drugih nagrađivanih knjiga, izdvajam roman “Prorokova pesma”, knjigu koja je dobila Bukerovu nagradu 2023. godine a na srpskom jeziku izdata ovo leto zahvaljujući izdavačkoj kući Booka. Ovo je jedna od boljih knjiga koje sam pročitao ove godine, i ako ste za jednu političku distopiju (odnosno ako vam ova naša nije dovoljna), onda je ovo roman koji morate imati u vidu. Radnja je smeštena u Irskoj u bliskoj budućnosti, koju novi režim gura duboko u totalitarizam. Bolesno dobro napisana, drži pažnju i govori o snazi uma u teškim situacijama. Kad smo već kod Bukera, pominjem i “Šagi Bejn” koji sam takođe dosta često viđao na instagramu ove godine. Ovo je knjiga koja je dobila Bukerovu nagradu 2020. godine i moju ličnu nagradu romana godine prošle godine, jer nisam ostao isti nakon čitanja istog. Priča prati malog dečaka Šagija koji odrasta uz majku alkoholičara u vrlo turbulentnom periodu u Britaniji. “Šagija Bejna” je takođe kod nas dovela mala izdavačka kuća, IPC Media.
Nordic literatura je uvek u trendu
Nordic literatura je odavno uzela maha i spada u najčitanije knjige i u Srbiji. Ali ne mislim samo na nordic noir, već generalno na književnost sa ovih prostora. Jedno od najtraženijih imena ove godine, spisateljica čije se ime često provlačilo po storijima i koja je ujedno bila i gost izdavačke kuće Štrik pre mesec dana jeste Vigdis Jurt. Ako ste za nordijske porodične sage, imajte u vidu njene odlične romane “Nasleđe” i “Da li je majka mrtva”, dva naslova koja su bila među najčitanijima ove godine.
Ali kako da pišem o skandinavskoj književnosti a da ne pomenem Karla Uvea Knausgora? Njegov roman od 700+ strana “Jutarnja zvezda” doživeo je veliku popularnost, iako je možda više pogurala čitaoce da se sa njim upoznaju kroz neke kraće njegove romane, kao što je odličan serijal godišnjih doba (“Jesen”, “Zima”, “Proleće”, “Leto). Drugi deo novog seriala kome pripada i “Jutarnja zvezda”, “Vukovi šume večnosti” izlazi za koji dan i verujem da će biti dosta čitan naredne godine.
Knjige za kad hoćete da pročitate nešto baš dobro
Dona Tart. Čuli za to ime? Ako jeste, onda znate da je njen roman “Tajna istorija” bio jedan od najprodavanijih naslova na Sajmu knjiga. Jedna odlična dark academia misterija koja počinje ubistvom na fakultetu klasičnih nauka. Kad smo već kod hitova na Sajmu knjiga, mora se pomenuti i remek-delo “Najskrovitiji spomen ljudi” Mohamada Mbgura Sara koji je bio toliko popularan među književnih influenserima da je završio kao najprodavaniji naslov izdavačke kuće Booka na ovogodišnjem Sajmu knjiga.
Ali evo jedne zanimljive priče koja je vezana za Sajam knjiga – ne srpski, već nemački, a vezan je i za roman “Sporedan detalj” palestinske spisateljice Adanije Šibli koji je ove godine izdat pod znakom Lagune. Adanija Šibli bila je 2022. Godine nominovana za roman godine na Sajmu knjiga u Frankfurtu. Međutim, nemački novinari i članovi žirija su odlučili da bojkotuju tu nagradu pozivajući se na antisemitizam u Adanijinom romanu, iako je priča bazirana na istinitoj priči iz prošlog veka kada su izraelski vojnici ubili nekoliko beduina u pustinji a devojčicu koja je bila sa njima tukli, silovali, ubili i na kraju zakopali u pustinji. Kao odgovor na ovo, Udruženje izdavača Emirata i Udruženje arapskih izdavača su se povukli sa Sajma, ali su omogućili svim posetiocima da skinu ebook na engleskom besplatno za vreme trajanja ove manifestacije, i tako ohrabrili njegovo čitanje.
Bila je ovo jedna burna godina ali sa književne strane prepuna dobrih knjiga i odličnih prevoda. Da li će 2025. Biti još bolja?
Fotografije: Promo