Svako malo desi se da vam hrana ostane na stolu ili da ne promenite posteljinu. Koliko mikroorganizama na taj način uđe u vaš život? Otkrivamo koje sve opasnosti prete vašem zdravlju zbog loših navika.
JEDETE PICU OD SINOĆ KOJA JE OSTALA NA STOLU - KOLIKO JE TO ODVRATNO?
Suvo testo, kiseo sos, kulen i šunka puni konzervansa – ništa od toga ne pomaže bakterijama da prežive, kaže dr Anđela Frejzer, profesorka Univerziteta Klemson. druga priča je ako ste jeli picu sa spanaćem i paradjzom: sočni nadevi gaje mikrobe koji mogu da se urote i napadnu vas (dijareja, povraćanje). Najbolje rešenje je da picu stavite u frižider najkasnije četiri sata posle kupovine, pre nego što bakterije dobiju šansu da podivljaju.
ŠOLJU ZA KAFU PERETE JEDNOM NEDELJNO - KOLIKO JE TO ODVRATNO?
Ako pijete tursku kafu, imate sreće: „Kafa ima antimikrobna svojstva i ne sadrži nutrijente koji su potrebni bakterijama za razmnožavanje“, kaže dr Frejzer. Reč je o belančevinama i šećeru – dakle, mleko i kremovi. Ako vaše usne prenesu bakterije na naslage mleka, omogućili ste rađanje miliona novih bakterija. Smanjite rizik: operite šolju posle svake kafe!
KORISTITE KUHINJSKU KRPU SVE DOK SE NE USMRDI - KOLIKO JE TO ODVRATNO?
Smrad je jasan pokazatelj pravog naučnog eksperimenta. U trenutku kada nešto počne da smrdi , na njemu se već nalaze milioni organizama koji rastu. A za izazivanje bolesti dovoljno je tek nekoliko stotina, što uključuje ešerihiju koli i salmonelu. Idealno: ubacite krpu u veš-mašinu posle svake upotrebe. A pošto to niko ne radi, makar je raširite da se osuši. To će ubiti 90 odsto bakterija.
NOSITE ODEĆU U KOJOJ STE VEĆ VEŽBALI - KOLIKO JE TO ODVRATNO?
„Većina muškaraca verovatno ponovo obuče majicu u kojoj se prethodno znojila“, kaže dr Džejson Miler iz Dermatološkog centra Švajger grupa u Nju Džerziju. Može se desiti da vam se na rukama i grudima pojavi osip; gori slučaj – gljivična infekcija ili folikulitis. Ako ipak oblačite nošenu odeću, ubijte bakterije koje izazivaju osip tako što ćete se nakon toga oprati sapunom koji sadrži benzol-peroksid.
PRESKAČETE PRANJE RUKU POSLE MALE NUŽDE - KOLIKO JE TO ODVRATNO?
Nijedan od naših eksperata nije rekao da je to okej, ali nije nam to najjači argument. „Malo je verovatno da ćete bakterije pokupiti dok mokrite, ali opasnost je u dasci koju dodirujete rukama kada koristite toalet“, kaže dr Vilijam Šafner, specijalista za infektivne bolesti na Univerzitetu Vanderbilt. Pranje ruku (sapunom) posle „sedenja“ na WC-šolji ne dovodi se u pitanje.
SPAVATE NA PRLJAVOJ POSTELJINI - KOLIKO JE TO ODVRATNO?
Mnogi na svojoj koži nose stafilokoke, kojih nisu svesni jer im ne prave probleme. Ali, mogle bi da prave ako bakterije, koje prirodno proizvodimo dok spavamo, počnu da se množe, kaže dr Keli Rejnolds, direktor Centra za životnu sredinu i procenu rizika na Univerzitetu Arizona. Menjajte posteljinu jednom nedeljno ili barem jastučnicu, pošto se nalazi najbiže izvoru bakterija (usta, nos, oči).
DOPISUJETE SE NA WC-ŠOLJI - KOLIKO JE TO ODVRATNO?
Da li to radite kod kuće i da li živite sami? Ako je tako, u redu je da nastavite dopisivanje. Ali, ne u javnom toaletu, kaže mikrobiolog dr Filip Tijerno s Medicinskog univerziteta u Njujorku. Razmislite: dodirujete vrata i kvake, pokupite virus i prenesete ga na telefon. Prstima dotaknete usta i – virus je ušao. Dovoljna je samo jedna sićušna ćelija norovirusa i bićete prikovani za WC-šolju naredna tri dana. Ostavite telefon u džepu!
Fotografije: Pinterest
JOŠ GOTIVNIH PRIČA IZ SEKCIJE BURO.MEN POGLEDAJTE OVDE.