Povezano
Ako postoji neki onozemaljski svet, onda Adolf Haksli i Džordž Orvel sede tamo gore i odmahuju glavom u čudu: Kako se ovoga nismo setili?! Reditelj Spike Jonze, sa druge strane, sleže ramenima i kaže: Upozorio sam vas. Kada je napisao i režirao film Her, zaista nas jeste upozorio, ali mi smo, verovatno, bili previše obuzeti sceničnim kadrovima da smo prevideli šta zapravo pokušava da nam kaže. Ili smo, verovatnije, razumeli njegovu poruku, ali smo samouvereno pomislili: Ma, to je samo film, ovako nešto se nikada ne bi desilo. Kad ono… godina je (tek) 2024, a model veštačke inteligencije ChatGPT mnogima je postao izabrani psihoterapeut.
ChatGPT je psihoterapeut kakvog trebamo…
…i u tome je njegova zamka. Mladi korisnici, uglavnom pripadnici generacije Z, koji su na TikToku obavestili da se za psihološku podršku obraćaju ChatGPT-u, navode kao jedan od glavnih razloga taj što „za razliku od terapeuta, on/a ne pokazuje iznenađenje ili osudu“.
U socijalnoj psihologiji, depersonalizacija svojestvena internet komunikaciji i interakciji, te anonimnost koju internet garantuje, često su u osnovi sajber nasilja i, uopšte, mržnje koja se daleko lakše širi kanalima digitalnih medija i društvenih mreža. Rečju, kada znamo da niko ne zna ko stoji iza poruke ili komentara, osećamo manje (moralnih) prepreka da ispoljimo svoju pravu, drugu i/ili potisnutu stranu ličnosti. Stoga, nije neobično da odsustvo osobe na drugoj strani razmene olakšava mladima da iskažu osećanja i razmišljanja u ćaskanju sa ChatGPT-jem, koja inače ne bi pomenuli svom terapeutu, iako se u svakom terapijskom odnosu poverljivost zagarantovana.
Mladi koji biraju ChatGPT za svog terapeuta tvrde da im on nudi objektivniju perspektivu na situacije iz života. Mnogi koriste veštačku inteligenciju za tumačenje poruka koje su dobili od simpatije ili za generisanje odgovora drugarici sa kojom su u sukobu. ChatGPT će, naravno, uvek reći da „nije ekspert u pružanju psihološke pomoći“, ali će ipak ponuditi 10 načina kako da rešite emocionalnu situaciju u kojoj se nalazite. Njegove metode, iako nekada zaista mogu biti korisne, ipak su bazirane na opštim pretpostavkama, jer ovaj jezički model neće biti u mogućnosti da, na emocionalnom nivou, razume.
Bot vam, takođe, neće moći postaviti čuveno (i za većinu škola psihoterapije, ključno) pitanje: Kakav ti je odnos sa tatom?, kako bi vam pomogao da razumete koren problema.
Psihološki hotline koji radi 24/7 – za vas i protiv vas
Za mnoge koji su odabrali modele veštačke inteligencije za svog psihoterapeuta, jedna od glavnih prednosti je ta što im je on uvek dostupan, a pritom je vrlo povoljan – čak, može biti besplatan. Psihoterapeut to nije. Mogli biste, dakle, u sred rasprave sa drugaricom, da mu se obratite za pomoć i pitate ga za savet. I to je druga (od mnogobrojnih) zamki. Psihološka pomoć, za razliku od one koju pruža ChatGPT, zamišljena je da opskrbi dugoročno korisnim alatima, ne prečicama i kratkoročnim rešenjima. Posledično, ovo dozvoljava autonomiju i samostalnost u odlučivanju, važne odlike emocionalne zrelosti koje ChatGPT, upravo zbog svoje neprekidne dostupnosti, oduzima.
Konačno, uslov poverljivost koji je nužan za uspostavljanje psihoterapijskog odnosa, ChatGPT nikada neće ispuniti. Informacije psihološke sadržine osetljive su prirode – i riznica koja će tek biti minirana. Već postoje izveštaji o kompanijama koje koriste ove podatke za analizu sentimenta korisnika, što dodaje još jedan – prilično važan – sloj potencijalnog rizika i posledica nesamerljivo opasnih.
Foto: IMDb