Elektroliti – reč koja se toliko često provlači u svetu sporta i fitnesa da smo morali da se zapitamo, da li su oni zaista toliko važni kada je reč o održavanju nivoa hidratacije? Ukoliko se bavite sportom, verovatno vas bombarduju reklame koje su dizajnirane tako da vas ubede da bez sportskih napitaka, praškova i gelova, ni prosečan čovek ne bi mogao da se izbori sa dnevnim obavezama, a kamoli sa napornim vežbanjem.
Ali, da li nam je stvarno potrebna sva ta dodatna oprema za hidrataciju ili je to samo marketinški trik? I, kako su ljudi nekada kontrolisali nivo vode u organizmu i ostajali hidrirani kada nisu postojala sva ta „dodatna“ fitness sredstva i proizvodi?
Šta su (zapravo) elektroliti
Elektroliti su minerali koji pomažu u regulaciji mnogih procesa u telu. Za početak – natrijum, kalijum, hlorid i magnezijum su među najvažnijima. Oni su ključni za održavanje ravnoteže tečnosti, pravilnu funkciju mišića i nerava, i opšti balans. Tokom fizičke aktivnosti, znojenjem gubimo ne samo vodu, već i ove važne minerale, što može dovesti do dehidratacije, grčeva u mišićima i naglog pada energije.
Tu dolaze na red napici s elektrolitima, koji obećavaju brzu rehidrataciju i obnavljanje pomenutog balansa u telu. Ali, da li zaista svi mi, koji nismo profesionalni sportisti, moramo da posegnemo za specijalizovanim pićima svaki put kad se „malo“ oznojimo?
Istina je da…
Za prosečnu osobu koja redovno vežba, važno je imati na umu da se voda i minerali koji se gube tokom znojenja mogu sasvim uspešno nadoknaditi pravilnom ishranom i unosom obične vode.
Ako ne trenirate na nivou elitnog sportiste, iz vas ne izlazi litra znoja tokom višesatnih treninga ili trčanja po žegi, voda i hrana bogata mineralima – kao što su voće, povrće, orašasti plodovi i mlečni proizvodi – biće vam sasvim dovoljni za održavanje ravnoteže.
Primera radi – banana je odličan izvor kalijuma, dok će parče sira i nekoliko maslina uneti potrebnu dozu izgubljenog natrijuma. Sa dobrim obrokom pre ili posle vežbanja, vaše telo ima sve što mu je potrebno da se rehidrira i oporavi.
Kad elektroliti imaju smisla
Naravno, postoje situacije kada elektrolitni suplementi kojima vas bombarduju mogu biti korisni. Ako se bavite intenzivnim, dugotrajnim treninzima, kao što su maratoni, triatloni, biciklističke ture ili treninzi po ekstremno toplom vremenu, vaše telo može brzo izgubiti mnogo tečnosti i minerala. U tim slučajevima, napici s elektrolitima mogu pomoći da izbegnete simptome dehidratacije, kao što su vrtoglavica, umor ili grčevi u mišićima. Svakako, ni u ovim okolnostima ne bi trebalo preterivati. Jedan dodatak ishrani, ili napitak dovoljni su vam za čitav dan.
Marketinške strategije
Pitanje koje treba da postavimo je: Da li smo mi, prosečni vežbači, zaista ciljna grupa za te proizvode? Reklame često koriste profesionalne sportiste kao uzore, ali njihovi treninzi i potrebe za rehidracijom nisu ni približno isti kao naši. Da li žele od nas, da se poistovetimo sa uspešnim sportistom ukoliko konzumiramo suplemente?
Napici za sportiste dizajnirani su za ljude koji ulažu ekstremne fizičke napore. Da li vam treba boca napitka s elektrolitima posle joge ili rekreativne vožnje biciklom? Verovatno – ne.
U mnogim slučajevima, napici sa elektrolitima sadrže i nepotrebno visok nivo šećera, što ih čini manje zdravim nego što izgledaju. Preciznije – U svakodnevnim situacijama obična voda, uz uravnoteženu ishranu, može biti mnogo bolja opcija za vaš organizam.
Dakle, pre nego što posegnete za skupim sportskim napitkom sledeći put kad se oznojite na treningu, zapitajte se da li vam je zaista potreban. U većini slučajeva, obična voda i hrana bogata elektrolitima će vam pružiti sve što vam je potrebno da se oporavite nakon vežbanja. Elektroliti su važni, ali nisu uvek potrebni u obliku skupih sportskih suplemenata i napitaka.
Foto: Pinterest