Porodična otuđenost, proces u kojem članovi porodice postaju stranci, kao obrnuta bliskost, još uvek je tabu tema u društvu.
A društvo kao društvo, voli da insistira na tome da porodica, kakva god bila, mora da se očuva po svaku cenu. „Porodica je svetinja,“ kažu, često zaboravljajući da svetinje ponekad kriju otrovne korene.
No, u nekim krugovima, ova priča dobija potpuno novu dimenziju. Postoje ljudi koji o otuđenju sve glasnije govore. Kažu da je krajnje vreme da se oslobodimo stigme. „Za mnoge ljude je zdravije da izgrade život izvan porodičnih odnosa,“ kažu psiholozi na društvenim mrežama, dodajući da je prijateljstvo ili zajednica vršnjaka često bolji izbor za duševni mir mnogih.
Na internetu, naročito na platformama poput TikToka i forumima za mentalno zdravlje, oni koji su prekinuli veze s porodicom dele svoja iskustva. U istim tim online svetovima krije se i nova terminologija: „no contact“ popularan izraz za odluku o distanciranju od bilo koga i bilo čega što narušava mir pojedinca.
Neki snimci mladih na TikToku pokazuju tugu i žaljenje koju donosi porodična bliskost a koju nemju, drugi slave mentalnu samopoštovanje i mir koje su pronašli u tom procesu. Korisnici neretko pišu duge, ali i potresne postove, analiziraju komplikovane porodične odnose i opisuju period u kom nisu u kontaktu sa porodicom kao period potpunog preporoda. Porodična otuđenost preti da postane trend. Jer, jasno je da niko od nas nema idealne odnose.
Sve to navelo nas je na pitanje, u redu je, postoje ekstremni slučajevi u kojima pojedinac odlučuje da potpuno odseče svoje članove porodice zarad unutrašnjeg mira. Ali, nije li došlo vreme u kom svi kolektivno biramo da se distanciramo od porodice.
Svako od nas ima svoje, sprecifične i privatne razloge, ali neminovno je da je otuđenost postala sveprisutna.
Ono što se mnogima ne dopada jeste gotovo militantni stav prema porodici: „Prekini sve veze i idi dalje,“ poručuju korisnici, influenseri. „Spali sve mostove“ pristup može delovati radikalno i izazvati sumnju, da li uvek treba preseći veze, ili ima prostora za nijanse i pokušaje razumevanja?
Da li je ovaj vid saveta zaista dobar po pojedinca i po klimu koja se time kreira u čitavom društvu, da li je u redu davati ovakve savete?
PORODIČNA OTUĐENOST: ODLUKA JE LIČNA
Porodična otuđenost možda zvuči kao mračan koncept, ali ne može se osporiti da ona nudi i šansu za novi početak. Isto je i obrnuto, ukoliko odlučimo da želimo da se borimo za dobre porodične odnose i očuvanje kontakta. Porodična bliskost mnogima je težnja, i to takođe treba slaviti.
Kada su naši odnosi s porodicom toksični, zar nije zdravo razmotriti alternative? Jeste. Stvaranje „izabrane porodice“ među prijateljima ili zajednicama koje neguju naše vrednosti i emocije nije slabost. To je čin hrabrosti. Sve ovo naravno ukoliko je reč o toksičnim, teškim porodičnim odnosima. Takođe, važno je ne kritikovati i razviti razumevanje za one koji žele da se bore za održavanje kontakta sa porodicom.
I dok društvo lagano menja stav prema ovoj temi, ostaje pitanje: možemo li kolektivno prihvatiti da krv nije uvek jača od vode? Hipotetički. Da li ćemo i dalje insistirati da je porodica svetinja, čak i kada se taj oltar ruši? I na kraju, da li ćemo zaista razviti razumevanje za one koji biraju da ostanu deo porodice.
Foto: Pinterest