„Severance“ se vraća – istinita priča iza serije baca novo svetlo na prvu sezonu

autor Božica Luković
severance

Serija „Severance“ se vraća sa drugom sezonom 17. januara na AppleTV+ platformi, a emitovaće se sve do marta. To znači da će sva naša pitanja koja su ostala bez odgovora na kraju prve sezone uskoro biti razjašnjena.

Dok smo čekali drugu sezonu, razmišljali smo o dubokim i uznemirujućim uvidima koje je pisac/kreator serije „Severance“, Dan Erickson, pružio u prvih devet epizoda.

Umetnik koji stoji iza serije došao je iz relativne anonimnosti – a kreirao je delo koje se na nesvakidašnji i smeli način bavi korporativnom stvarnošću kasnog kapitalizma u kojoj svi živimo. Serija se osvrnula na brojne aspekte svakodnevice zaposlenog čoveka – od našeg odnosa prema korporativnoj kulturi i njenom neumoljivom fokusu na produktivnost, do toga kako tuga može prožeti sve aspekte našeg postojanja i šta znači živeti s njom.

Erickson, koji je prethodno radio sa digitalnim komičarskim produkcijskim timom Super Deluxe, govorio je o tome kako su ga inspirisali filmovi poput „The Matrix“ i „The Truman Show“, a čak je naveo i kultnu komediju Mikea Judgea „Office Space“ kao uticaj na njegovu seriju.

Ali, najzanimljivija priča iza serije zapravo govori o tome šta je uticalo na kreiranje jezivo poznatog tona fiktivne korporacije Lumon Industries, monotonije kojoj su izloženi zaposleni i „obavezne zabave“ u okviru plesnih okupljanja.

Evo te priče.

SEVERANCE I PRIČA KOJA JE INSPIRISALA SERIJU

Do kraja prve sezone serije, opseg eksploatacije zaposlenih u Lumonu postaje sasvim jasan. „Rascepljeni“ zaposleni u Lumonu — oni koji su se odlučili za proceduru koja im osigurava da ništa ne pamte o svom radnom danu kada napuste posao, a ni obrnuto — neprestano su izloženi svim vrstama degradirajućih iskustava. Od „izjave o kajanju“ koju su prisiljeni da čitaju satima pod nadzorom, do običnih laži koje se govore Marku S. (Adam Scott), sve je to daleko od bilo čega što možemo nazvati normalnim i dostojanstvenim.

severance
instagram rottentomatoes

Radnja serije „Severance“ je inspirisana Ericksonovim iskustvom rada na privremenim poslovima u Los Anđelesu. U razgovoru za „Esquire,“ pisac/kreator je rekao da je bio pomalo zapanjen kada je, po dolasku u grad, prešao iz univerzitetskog okruženja u dosadan i nezainteresovan svet korporativne Amerike.

„Nisam bio ni na koji način važan. Samo sam radio privremene kancelarijske poslove… U tim satima provedenim na poslu, bio sam ogorčen što nisam bio na nekom značajnijem mestu u životu“, rekao je.

Osim tog iskustva rada u kancelariji, Erickson je prolazio kroz „stvarno težak raskid nakon petogodišnje veze“, što se, čini se, manifestovalo u seriji u vidu lika Marka S, koji tuguje za svojom ženom, Gemmom. Upravo ovaj raskid čini da „Severance“ bude više od obične serije koja se bavi kritikovanjem korporativnog života. Kao što je Erickson objasnio, raskid ga je naterao da se suoči s činjenicom da su mu privremeni poslovi omogućili potpuno isključivanje kako ne bi morao da razmišlja o svojim ličnim okolnostima.

Sa 14 nominacija za Emi i dve pobede, čini se da su Ericksonova oštra zapažanja rezonovala sa publikom. A u eri u kojoj Elon Musk govori radnicima u njegovoj kompaniji X da rade „duge sate pod visokim intenzitetom“ i da „samo izuzetni performansi zaslužuju prolaznu ocenu,“ lako je razumeti zašto. Mnogi su iskusili efekat rada pod komandom korporativnih konglomerata nalik kultu i onu vrstu gubitka ličnosti koji dolazi sa životom u kancelariji. Kako je Erickson rekao, svi smo se „prilagodili blago različitim manirizmima“ na poslu, dok smo se pitali „šta se od mene ovde očekuje?“

Događaji u „Severance“ su, naravno, preuveličana verzija ovakvih iskustava, ali ono što joj daje zaista uznemirujući podton je to što se sve to ne čini toliko preuveličanim. Činjenica da je serija izgradila ceo svoj vizuelni izgled oko stvarnog mesta — Bell Labs Holmdel kompleksa u Nju Džersiju — dodatni je dokaz da je pomalo preblizu stvarnom svetu.

A kako će Erickson uskoro predstaviti i drugu sezonu, sigurni smo da ćemo videli još mnogo uznemirujućih refleksija naših vlastitih života koje ćemo „isključiti iz naših mozgova“ dok se opuštamo uz binge-watching.

Fotografije: instagram rottentomatoes