Red flags u prijateljstvima: Kako prepoznati toksičnu drugaricu

Prijateljstvo nije obaveza, već izbor

autor BURO.
1555

U ljubavnim odnosima često tražimo toksičnost – ali kakvo vam je prijateljsvo? E, za njih podrazumevamo da su zdrava. Mislimo da, ako poznanstvo traje godinama i ako smo sa osobom prošli i suze i smeh – onda mora da je prijateljstvo vredno čuvanja. Ili pak, ukoliko upoznate novu osobu, želite da joj date šansu i kao da zaboravite na to da i ona mora proći određen test. Tako i dođemo do toga da prijateljstva vremenom postanu emocionalni teret, bilo ona stara ili nova i shvatimo da su oduvek i bila samo mi toga nismo bili svesni. I upravo zato je važno znati kako da prepoznamo crvene zastavice već na samom početku, ako ne na tom „famoznom“ početku, onda bar da ih prepoznamo kad god. Pogledajte koji su po našem mišljenju najvažniji pokazatelji.

prijateljstvo

Takmiči se sa tobom

Umesto da slavi tvoje pobede, ona ih relativizuje.

Primer: Kažeš da si konačno počela da trčiš svakog jutra. Njena reakcija? „A ja sam već tri meseca na treningu snage, ali ubaciću i trčanje.“

Red flag: Svaki tvoj uspeh njoj je pretnja. U njenim očima, ako ti rasteš, ona pada.

Omalovažavanje

Govori ti da „preteruješ“, da si „preosetljiva“, ili da „nije tako mislila“ svaki put kad ti nešto zasmeta. Nekada su to čak i usputni komentari koji deluju nepromišljeno, a zapravo su momenti suptilne istine.

Red flag: Ovo je emocionalni gaslighting. Vremenom počinješ da sumnjaš u sopstvenu percepciju stvarnosti. Pomisliš da je probelm zaista u tebi.

Koristi tvoje slabosti protiv tebe

Ono što si joj ispričala u poverenju ili ono što si otkrila kao svoju slabost, kasnije koristi kao municiju kad dođe do rasprave.

Primer: Kad se posvađate, podseti te na tvoj „propali posao“ ili „bivšu vezu koja se raspala za par meseci“ čime bi ti ukazala na to da si ti problem.

Red flag: Prijateljstvo u kojem nisi sigurna šta smeš reći da se ne bi okrenulo protiv tebe – nije sigurno.

b7fd919d000983379bc52cfde7306d67

Osećaš se iscrpljeno posle svakog susreta

Odlaziš s kafe umornija nego kad si došla. Ne znaš zašto, ali svaki razgovor ti ispije energiju.

Red flag: To je klasični simptom toksičnih odnosa – tvoje telo ti šalje signale koje um često ignoriše. Prijateljstvo hrani dušu.

Nestane kad tebi treba

Za nju si dostupna 24/7. Ali kada si ti u krizi – ona baš tada ima „milion obaveza“.

Red flag: Toksične osobe traže emocionalni oslonac, ali ga ne pružaju. One primaju, ali ne daju.

Tvoje granice joj ne znače

Ako kažeš „ne mogu večeras“, pita te: „A zašto ne možeš?“ Ako kažeš „ne prija mi da pričamo o tome“, insistira da joj objasniš.

Red flag: U zdravim odnosima, granice se poštuju bez ispitivanja.

Kritikuje te pod maskom iskrenosti

„Znaš da ti ovo govorim jer te volim, ali…“ – i onda sledi red surovih, neempatičnih komentara.

Primer: „Taj tvoj dečko deluje kao luzer, ali hej – tvoj izbor.“
Red flag: Iskrenost ne treba da boli. Ako te konstantno „savetuju“, a zapravo ti ruše samopouzdanje to nije briga, to je kontrola.

151f5a76228fe718d154b99b7d24b50a

Stalno ogovara druge prijatelje

Uvek zna najnovije tračeve i voli da ih deli.

Red flag: Ako ogovara druge pred tobom, vrlo verovatno ogovara i tebe pred drugima.

Deluje kao da si joj druga opcija

Zove te samo kad joj otkaže neko drugi, ili ti deluje kao da nema sa kim. Ili, kad joj je dosadno. Ili kad joj treba usluga…

Red flag: Pravo prijateljstvo ne zahteva druženje iz dosade. Ako si uvek rezervna opcija, vreme je da postaneš sebi – prioritet.

Ne raduje se tvojoj sreći

Ti prosto osećaš da joj je milo kada si u krizi. Pružiće ti podršku, ali s nekom čudnom dozom zadovoljstva. A kad ti ide dobro, deluje distancirano, nezainteresovano.

Pravi od sebe žrtvu

Ništa nije njena krivica. Uvek je „povređena“, „niko je ne razume“, i ti moraš stalno da se pravdaš.

Red flag: Ako si ti uvek u ulozi terapeuta, a tvoje emocije se ignorišu, a problem je zajednički – odnos je jednostrano iscrpljujuć.

d85411f489b1dab9fc64eb2a72412d52

Šta možeš da uradiš kada doživiš toksično prijateljstvo?

Postavi jasne granice. Ako neko reaguje loše na tvoje “ne” – to je još jedan dokaz da je tvoje “ne” bilo neophodno. Nemoj da se pravdaš zbog svojih osećanja. Imaš pravo da ti nešto ne prija. Takođe, poveruj intuiciji. Ako te nešto u tom odnosu konstantno zbunjuje ili boli, poslušaj sebe i zapitaj se makar jednom: Da se ova osoba SADA pojavi u mom životu, da li bih joj otvorila vrata? Ako je odgovor “ne”, možda je vreme da ih zatvoriš. Prijateljstvo nije obaveza, već izbor. A najzdraviji odnosi nisu oni koji najduže traju.

Foto: Pinterest