Ljubiteljima avanturističkih putovanja sigurno će se dopasti grčko ostrvo u čijoj blizini se krije pravi podvodni muzej – ostaci brodoloma iz antičkih vremena, koji se mogu razgledati tokom ronjenja. U pitanju je Peristera, u blizini Alonisosa.
Drevna olupina, poznata kao „Partenon brodoloma“, otvorena je za ronioce u maju 2021. godine. Sada turisti mogu da posete čuvenu olupinu s amforama iz 5. veka pre nove ere.

U pratnji instruktora, ronioci mogu izbliza da pogledaju ogromnu gomilu amfora, koja se proteže duž morskog dna u dužini od 25 metara. Zbog straha od pljačke, podvodne antikvitete su ranije mogli da vide samo arheolozi i osobe sa posebnim dozvolama.
Sada i rekreativni ronioci mogu da zarone u ove vode i na dubini od oko 25 metara naiđu na takozvanu Peristeru, nazvanu po obližnjem, nenaseljenom ostrvcu. Pošto olupina potiče iz oko 425. godine pre nove ere, zaron do nje gotovo je kao putovanje kroz vreme.
Alonisos: Ostrvo sa kog možete posetiti Peristeru
Ostrvo Alonisos je deo Sporada. Prekriveno je bujnom zelenilom i poznato po brojnim prelepim plažama. Idealno je za opuštajući odmor, jer uspeva da zadrži svoj mirni šarm čak i tokom špica turističke sezone.
Ostrvo Alonisos je išarano brojnim slikovitim selima. Hora, poznata i kao Stari grad Alonisosa, jedno je od najlepših mesta, sa tradicionalnim građevinama i starim crkvama smeštenim duž uskih uličica. Patitiri je glavni grad i glavna luka ostrva, gde se nalazi većina turističkih sadržaja, dok su sela Steni Vala i Votsi savršena za večernju šetnju i lep obrok u taverni pored mora.
Plaže Alonisosa spadaju su poznate po divljoj lepoti i očaravajućoj atmosferi. Agios Dimitrios je ubedljivo najpopularnija, sa belim peskom, tirkiznim morem i brojnim sadržajima.
Plaže Chrisi Milia i Roussom Gialos takođe su među najboljim mestima za kupanje, dok su Glyfa i Agios Petros izdvojenije i obično manje posećene.

Sezonski trajekti za ostrvo Alonisos polaze iz Agios Konstantinosa i luke Volos na grčkom kopnu, a putovanje traje između 3 i 5 sati.
Tokom leta, postoje i dodatne trajektne linije ka Alonisosu iz Evije, Skijatosa, Skopelosa i Soluna. Na malom ostrvu nema aerodroma. Najbliži se nalazi na Skijatosu.
Ipak, jedna od glavnih atrakcija Alonisos nalazi se nadomak ostrva, u blizini pomenute Peristere. Ribar je prvi naišao na drevnu olupinu broda 1985. godine, blizu zapadne stene obale ostrvceta, na dubini od 28 metara. Veliki trgovački brod, moguće iz Atine, potonuo je tamo oko 425. godine pre nove ere.
Bio je natovaren hiljadama vinskih amfora iz Mendi, drevnog grada Halkidikija, kao i Peparithosa, današnjeg Skopelosa, područja poznatih u antici po proizvodnji vina. Olupina je jedna od najvažnijih u čitavoj klasičnoj antici.
„Smatralo se da su veliki brodovi ovakvih dimenzija – 12 sa 25 metara – prvi put građeni u rimsko doba. Međutim, olupina Peristere dokazuje da su postojali već u poslednjem kvartalu petog veka pre nove ere“, rekla je za National Geographic Pari Kalamara, direktorka Grčke uprave za podvodne antikvitete.
Olupina je takođe jedna od najbolje očuvanih.
„Teret amfora zadržao je svoj oblik i ostao slojevito na mestu gde su bile natovarene u brodski prostor, što pokazuje oblik same lađe. Ovo je izuzetno jedinstveno iskustvo za ronioce, koji mogu da zamisle brod iz klasičnog doba“, dodala je Kalamara.
Impresivan broj amfora, odličan stepen očuvanosti brodoloma i lepota egzotičnih voda, smeštenih u zaštićenom području Nacionalnog morskog parka Alonisos, čine olupinu Peristere intrigantnom destinacijom za svakog iskusnog roniocа.
Pristup misterioznom svetu morskog dna, međutim, nije namenjen samo ljubiteljima ronjenja, već i svim posetiocima koji dođu na ostrvo Alonisos, jer imaju priliku da uživaju u jedinstvenom prizoru olupine bez da se iole pokvase.
U očaravajućim uličicama grada Alonisos, Centar za javne informacije pruža posetiocima sveobuhvatne informacije o istoriji drevnih olupina i mogućnost da „virtuelno zaronе“ do dna i „navigiraju brodolomima“ gotovo kao pravi ronioci, koristeći tehnologiju virtuelne stvarnosti.
Fotografije: pexels.com