10 japanskih izraza koji su inspiracija za zdravije navike

autor BURO.
dugovečnost

U središtu wellness industrije je dugovečnost – sve se zapravo vrti oko naše želje da živimo duže, od sve veće ponude suplemenata, tretmana protiv starenja, programa za podmlađivanje, fitness režima, načina ishrane… Međutim, nekada efikasne navike za dugovečnost treba potražiti u drevnoj mudrosti starih naroda.

Inspiraciju za zdrave navike zato pronalazimo u Japanu, gde je blagostanje sastavni deo života. Među zemljama G7, Japan ima najduži očekivani životni vek, podacima OECD-a iz 2016. godine, naročito kada je reč o ženama. Japanski muškarci imaju prosečan životni vek od 81,1 godina, dok je očekivani životni vek japanskih žena 87,1 godina. Zdrav životni vek Japanaca iznosi 74,8 godina.

Dugovečnost Japanaca uglavnom se objašnjava manjim brojem smrtnih slučajeva od ishemijske bolesti srca i različitih vrsta raka, posebno raka dojke i prostate. Ova niska stopa smrtnosti pre svega se pripisuje niskoj stopi gojaznosti, malom unosu crvenog mesa i visokom unosu ribe i biljnih namirnica poput soje i čaja.

dugovečnost
pexels.com

Evo još nekoliko navika Japanaca koje im pomažu da ostanu zdravi.

Navike kojima Japanci duguju dugovečnost: Zazen

Zazen je japanski naziv za meditaciju u sedećem položaju. Dok se zen meditacija može odnositi na meditaciju hodanjem ili različite oblike mentalnog treninga, zazen se konkretno odnosi na meditaciju u sedećem položaju, sa potpunim fokusom na disanje, držanje tela i unutrašnji mir.

Asagohan

Tradicionalni japanski doručak je pirinač, povrće, riba – slan, hranljiv i lagan obrok koji pruža stabilnu energiju tokom celog dana. Zdrava ishrana je preduslov za dugovečnost.

Hara Hachi Bu

Jedite dok ne budete 80% siti. Lakši stomak znači mirnije telo. Jedite sporije, kako biste dali telu vremena da registruje signale koji nam govore da više niste gladni. Fokusirajte se na hranu. Isključite televizor i računar. Ako jedete, jednostavno jedite. Tako ćete jesti sporije, konzumirati manje hrane i više uživati u obroku. Koristite manje posude. Birajte manje tanjire i visoke, uske čaše. Verovatno ćete pojesti znatno manje, a da čak i ne razmišljate o tome.

Miso o taberu 

To je jednostavna fraza koja podstiče nekoga da konzumira miso, tradicionalni japanski začin napravljen od fermentisanih sojinih zrna. Miso je svestran sastojak koji se koristi u supama, sosovima i marinadama, dodajući bogat, slani ukus jelima.

pexels w w 299285 2793733
pexels.com

Karada o ugokasu

Ovaj izraz znači „pokretati telo“ na japanskom. Često koristi u kontekstu promocije fizičke aktivnosti i blagostanja. U japanskoj kulturi redovno kretanje se ceni kao ključni deo zdravog načina života, a ova fraza upravo to i izražava. Pokrećite svoje telo svakog dana, ne da bi pokazali šta možete, već da bi podstakli cirkulaciju. Trening, hodanje, baštovanstvo, ples…

Geijutsu or suru

Ovaj izraz znači praktikovati umetnost bez cilja. Stvarati samo iz zadovoljstva. Ovo može da se odnosi na aktivno uključivanje u umetničke aktivnosti, poput slikanja, vajanja ili sviranja muzičkog instrumenta, čisto zbog hobija, ne zbog nekog cilja ili profita.

Ofuro

Topla kupka uveče pomaže da se smiri nervni sistem, oslobodi napetost i poboljša san. Tradicionalne navike kupanja Japanaca povezuju praktične aspekte sa duhovnim i moralnim principima koji, slično kao i ceremonija čaja, imaju svoj koren u zen budizmu. Glavna svrha kupanja je, naravno, higijena tela, o kojoj prosečan Japanac izuzetno vodi računa. Koristi se termalna ili zagrejana voda, relativno topla, oko 40°C. Zbog klimatskih uslova, ovaj ritual se izvodi vrlo često. Tokom vrućih letnjih dana kupanje privremeno pregreva telo, pružajući umirujući efekat kroz neprekidno isparavanje sa kože. U zimskom periodu, kupanje je koristan način da se telo duboko ugreje.

Niwa zukuri

Održavanje vrta ili biljaka je svakodnevni čin pažnje, aktivna meditacija povezana sa prirodnim ciklusima. Ova japanska navika obuhvata dizajn, izgradnju i održavanje vrtova, koji su poznati po simboličkom prikazu prirode i naglasku na spokojstvu i harmoniji.

Kansha

Japanska reč „kansha“, duboko ukorenjena u budističkoj filozofiji, doslovno znači „zahvalnost, cenjenje“, ali na metaforičkom nivou predstavlja praksu negovanja iskrene zahvalnosti. Ova praksa negovanja iskrene zahvalnosti predstavlja suštinski aspekt kintsugija, umetnosti popravljanja razbijene keramike lakom i zlatnim prahom. Kansha je cenjenje života u celini — sa svim njegovim dobrim i lošim stranama. Najveći izazov nesumnjivo leži u „otpustanju sopstvenog ega i preoblikovanju iskustava tako da preobrazite mozak da vidi pozitivno umesto negativnog“.

pexels ryutaro 5745768
pexels.com

Ikigai

Ikigai je japanski filozofski pojam koji se sastoji od „iki“ što znači „život“ ili „biti živ“ i „gai“ što znači „vrednost“ ili „svrha“. Ove dve reči zajedno označavaju ono što daje vašem životu vrednost, smisao ili svrhu. Koncept se razvio iz tradicionalnih japanskih medicinskih shvatanja o zdravlju i blagostanju. Ikigai nije ograničen samo na karijerne ciljeve, već može uključivati i odgajanje porodice ili duboku posvećenost nečemu o čemu ste oduvek maštali. Mnogi ljudi, bilo svesno ili nesvesno, traže svoj ikigai- razlog svog postojanja, ili ono što ih svakog jutra budi radosnim.

Fotografije: pexels.com