Kada bore progovore: Da li age-positive marketing može da pobedi tiraniju mladosti?

Nove kampanje podsećaju na to da je treće doba privilegija u kojoj treba uživati.

autor Uroš Popović
uroš popović age-positive marketing

Iako je ageizam samo reč, težinu tih slova već od kasnih tridesetih osećamo svakog dana. Najčešće počinje suptilno, neočekivanim persiranjem i neukusnim komentarima…Kako vreme prolazi postaje sve evidentniji, što na svojoj koži naročito osećaju majke, sestre, supruge…

Ipak, pod nemilosrdnom lupom objektiva i kritika sve češće se nalaze i muškarci, što je za svojevrsni kontranapad iskoristila kompanija Moncler koja je izuzetno uspešnom kampanjom dokazala da je ageizam definitivno jedna od najslabijih tačaka zapadne kulture!

Novac brenda Moncler je prirodno otvorio sva vrata, pa su se u kampanju uključili najšarmantniji holivudski glumci zlatne generacije – poruka je poslata i svi su je razumeli!

Marketinški stručnjaci bi rekli da je Moncler iskoristio iskustvo kao asset! Šarm koji Robert de Niro i Al Pacino imaju tu je da nas podseti na neminovno: uprkos retkim trijumfima, u ratu sa godinama niko nije izašao kao pobednik, pa godine treba nositi s osmehom

KAKO AGE-POSITIVE KAMPANJE RUŠE PREDRASUDE?

Nije tajna da je marketing u procesu starenja i kozmetičke industrije davnih dana uvideo priliku za ekstraprofit. Iluzija pauziranja vremena i dalje donosi veliki novac kompanijama, ali su retki primeri da kampanje multinacionalnih brendova imaju i ono drugo, realističnije i humanije lice.

Odličan primer nedavno je iznenada dala italijanska kompanija Moncler, koja je od osnivanja početkom pedesetih prešla sve faze poslovanja, od trnja do zvezda.

Od osnivanja 1952. godine u francuskim Alpima, Moncler je prolazio kroz mnogobrojne transformacije: od tehničke opreme za planinare i koketiranja sa bankrotom do nezaobilaznih puffer zimskih jakni i globalnog simbola savremenog luksuza

DAN KADA JE MONCLER OBORIO INTERNET!

U novoj globalnoj kampanji Moncler Warmer Together, Al Pacino i Robert De Niro, bardovi glume stoje rame uz rame ispred objektiva priznatog britanskog fotografa Platona. U Moncler jaknama, razume se.
U režiji poznatog kreativca to postaje emotivni vizuelni esej o prijateljstvu, šarmu i toplini koja prevazilazi godine i najznačajnije, prkosi vremenu!

Da je trend celebrity seniora u reklamnim kampanjama trenutno najdominantniji dokazuje i Christopher Walken, koji je nedavno oduševio nastupom za Saint Laurent

Monohromatska estetika kampanje podseća na filmske klasike koji su oblikovali kolektivno sećanje, dok je atmosfera nabijena emocijom. Svaki kadar deluje kao scena iz filma koji govori o povezanosti i trajnosti, pa Moncler ovom kampanjom ne prodaje garderobu, već poruku.

Warmer Together podseća na iskreniju stranu luksuza, kao i da je staranje privilegija u kojoj bi trebalo uživati

Kampanja Warmer Together naravno ima i komercijalnu dimenziju, koju prezentuju sada već kultne zimske jakne brenda Moncler. Robert De Niro je prikazan u modelu Maya 70, modernoj reinterpretaciji čuvene perjane jakne koja je obeležila istoriju brenda. Napravljena od recikliranog longue saison najlona, sa prepoznatljivim linijama i odvojivom kapuljačom, ona je spoj performansi, održivosti i elegancije.

S druge strane, Al Pacino nosi Bretagne jaknu, komad koji predstavlja sledeću etapu Moncler evolucije – kratku, besprekorno krojenu siluetu dizajniranu za savremeni gradski ritam, istovremeno sofisticiranu i sportsku.

Vrata luksuza brendu Moncler je otvorio Remo Rufini koji je započeo strategiju globalizavije brenda i usmerio brend ka luksuznom segmentu potrošača. Osnovni simbol brenda Moncler uključuje petla, monogram M i nezabilazne skije!

Osim pažnje koju je privukao kampanjom Warmer Together, Moncler je podsetio da od snova nikada ne treba odustajati! To potvrđuje i trnoviti put do vrha, koji je za Moncler značio čak i koketiranje sa bankrotom od kojeg je poznati brend spasao italijanski preduzetnik Remo Rufini.

Rizikujući milione, on je kupio kompaniju na staklenim nogama 2003. godine i preselio je u Milano, što je označilo novi početak za Moncler, brend koji je danas simbol luksuzne garderobe, pogodne za svakodnevno nošenje ali i ekstremne vremenske uslove.
Moncler je iz godine u godinu jačao, pa je 2020. preuzeo i čuveni Stone Island. Bila je to tačka koja je dovela do povećanog prisustva u uličnoj modi i otvaranja novih mogućnosti u svetu streetwear stila.

Osim Monclera, Holivudu i šarmu koji donosi iskustvo nisu odoleli ni brendovi poput JW Andersona i Adidasa koji nedavno su takođe angažovali ozbiljne „face“, Johna Malkovicha i Samuela L. Jacksona!

Foto: Promo