Kuće za odmor ne moraju da budu opremljene najnovijom tehnikom, ponekad nam je prosto potreban beg u prirodu. U najbukvalnijem smislu tih reči. Povezivanje sa prirodom jedan je od zadataka na kojima moramo svesno raditi. Zato vam prikazujemo sasvim posebne kuće (koje možete i iznajmiti), pri čijem se projektovanju vodilo računa da izgled kuća, ali i enterijer, budu jedno sa okolinom.
Glass Pavilion, Ofis Architects
Smeštena u crvenoj Tabernas pustinji u Grenadi ova staklena kućica pruža pogled od 360 stepeni na okolinu i pejzaž. La Casa del Desierto, kako je kući naziv na španskom, je projektovao biro Ofis Architects iz Ljubljane i ona se sastoji samo od jedne sobe i jednog skrivenog toaleta. Staklo od koga su izrađeni zidovi je termalno i veoma efikasno pri čuvanju toplote, što je neophodno kad nastupe hladne pustinjske noći.
The Secular Retreat, Peter Zumthor
Čuveni švajcarski arhitekta Peter Zumthor projektovao je svoju prvu kuću u Velikoj Britaniji za Living Architecture koncept kuća za odmor. Nalazi se u Devonu, na brdu sa kog puca pogled u kome možete uživati iz svakog kutka staklene kuće. Pod je izrađen od drveta kruške, a stolarija je od drveta trešnje i jabuke. Za sav nameštaj odgovoran je Zumthor lično. Kuća je bukirana sve do kraja ove godine, ali možda sledeće budete imali više sreće.
Pan Treetop Cabins, Espen Surnevik
Ušuškane duboko u norvešku šumu nalaze se dve kućice na drvetu. One su delo arhitekte i profesora Espena Surevika koji je inspiraciju crpeo iz samog krajolika. Nedostupni vrhovi planina bili su jedna od referenci u dizajnu. Izrađene su od lima i čelika, dok su elementi u enterijeru mahom od drveta bora.