Bjarke Ingels je danski arhitekta, planetarno popularan. Sve u vezi sa njim je neobično, pa i činjenica da je pažnju javnosti privukao sa svojih 30. Danas je na pragu pedesete godine i svojom praksom je odveo arhitekturu u potpuno novom pravcu – inovativnom i revolucionarnom.
Kada je stupio na arhitektonsku scenu, početkom novog veka, Danska je spavala. Probudio je, naglo i neočekivano. Trgao je iz sna i prilično uplašio. Pristup mu je bio revolucionaran i sanjao je u XXL veličini. BIG. BIG scale.
BIG (Bjarke Ingels Group) danas je korporacija, sa ofisima u 6 gradova širom planete, dela u mnogim poljima koja se tiču prostora, sa mnogo zaposlenih BIGstera.
U Netflixovom serijalu ABSTRACT: The Art of Design navodi da bi njegova arhitektura po žanru bila documentary version of Inception. U zemlji snova, sva arhitektura je moguća; u svom je najboljem obliku – potpuna fikcija. On teži da je, pravo odatle, bez obzira na ograničenja, materijalizuje i pretvori u betonsku stvarnost.
Bjarke tvrdi da je opsednut idejom da svakog učini srećnim, pa ne prestaje da se trudi da u obzir uzme sve faktore, čak i one najmanje, kako bi stvarao arhitekturu koja pomera granice. Njegova arhitektura misli, nudi rešenja, ne poznaje ideju neprivlačne tipologije, nosi pokret i razigranost i stalno, stalno ide dalje.
Danas, BIG projektuje i gradi širom planete. Ipak – Kopenhagen je bio početak. Prvo igralište na kome su se snovi prelili u opipljivu stvarnost. Kontekst u kome se eksperimentisalo, u kome se generisala mudrost projektovanja.
Šetnja Kopenhagenom je odličan način za upoznavanje BIGovog promišljanja prostora, a ovo su obavezne tačke i projekti koje treba da vidite ako posećujete dansku prestonicu.
MARITIME YOUTH HOUSE
Logično je krenuti od početka. Prvi projekat, prva pokazna vežba o načinu na koji se pristupa zadatku. Bjarke je u tek završenom objektu proslavio svoj trideseti rođendan. Ovde je prvi put promenio paradigmu. Trebalo je projektovati prostor za dve potrebe – naizgled nepomirljive. Jedriličarski klub i omladinski klub. Mnogo prostora za smeštaj jedrilica i mnogo spoljašnjeg prostora za mlade.
@big_builds
Uz to, površinsko tlo je bilo nekvalitetno – trebalo ga je ukloniti u potpunosti. Trećina budžeta bi bila potrošena samo na ove, pripremne radove. I tako su ograničenja postala formula. Rešenje je bila drvena platforma, čija je konfiguracija odgovorila na funkcionalne potrebe, stvarajući razigranu formu, bez izmene tla.
Po prvi put, BIGova arhitektura je rešila probleme i otvorila put poverenja za dalje.
VM HOUSES
Objekat kao svedočanstvo o važnosti poverenja investitora koji ume da prepozna viziju. Prva prilika za mladog Bjarkea da pokaže kako razmišlja o stambenom kompleksu. Izazov je bio da kraju koji tek počinje da se urbanizuje ponudi novu, uzbudljivu arhitekturu, po pristupačnoj ceni. Odlučio je da formula bude – Urbani Tetris.
Uklapanje stambenih jedinica na način koji smanjuje potrebu za hodnicima značajno smanjuje cenu koštanja objekta. Investitori ne plaćaju zajednički prostor. Zapravo plaćaju ga u značajno manjoj meri. U prvom danu prodaje, prodato je preko 100 stambenih jedinica. Još jedan dokaz neverovatne inteligencije.
VM MOUNTAIN
Zgrada koja je postala iconic, čija je silueta ušla u deo identiteta grada. Ponovni primer arhitekture koja postavlja pametniji koncept, koja misli izvan ustaljenog. Forma nastaje kao odgovor na gorući zadatak savremenog življenja – formiranje parking prostora na pametan način. Konstrukcija koja u sebe prima automobile formira planinu na kojoj se dešava stanovanje. Svaka od stambenih jedinica dobija svoju baštu i utisak penthouse-a. Podnožje planine – garaža – biva tretirana kao front door, portal kroz koji se ulazi u stambeni prostor. Zbog toga biva rešena potpuno neočekivano – prepuna boja, živa i radosna.
Ovaj kompleks je dokaz da je sve moguće i da nema odricanja ni od čega. Man made mountain ostvaruje snove i postaje praktična utopija.
8 TALLET
Stambeni kompleks koji nastavlja BIGovu filozofiju projektovanja. Selo u gradu. Kompleks u obliku osmice, formiran da pruži maksimalan kvalitet stanovanja. Održivi hedonizam. Stanovi, ofisi, prodavnice, vrtić, formirani na način da brišu granice između javnog i privatnog. Prostor koji podstiče razmenu i jača zajednicu.
DANISH NATIONAL MARITIME MUSEM
Fantastičan primer odgovora na projektovanje u osetljivom kontekstu. Muzej je smešten u istorijski, stari deo grada, sa zadatkom da predstavi most između tradicije i savremenog. Odluka da se projektuje ispod nivoa zemlje, bez remećenja zatečenog stanja predstavlja potpuno jasan stav prema nasleđu.
Minimalna intervencija, pasarele koje vode posetioce kroz muzej, vidljiva iz spoljašnje sredine – skulpturalna i zanimljiva – obogaćuje zatečeni istorijski kontekst. Dokaz da je mera najskuplja stvar na svetu.
SUPERKILEN
Za kraj liste tu je apsolutna poslastica – javni prostor nastao kao sinergija BIG-a i još dva biroa – Superflexa i Topotek1. U pitanju je javni prostor u naselju Kopenhagena koje odlikuje veliki diverzitet nacija. Predstavlja uspelu kombinaciju arhitekture, pejzažne arhitekture i umetnosti.
Park je ogromna izložba svakodnevnih predmeta i najboljih urbanih praksi iz svih 60ak zemalja iz kojih dolazi stanovništvo koje naseljava ovaj kraj. Superkilen je savremena, urbana verzija globalnog dvorišta. Obavezna stanica u gradu.