Nije onako kako izgleda: Čudnovati svet Twin Peaksa 32 godine kasnije
„Leland, What Is Going On In This House?“
Tri godine od maničnog gledanja serije, „Twin Peaks“ me i dalje opseda. Trideset dve godine od premijere opseda ceo svet. Nisam je gledala u realnom vremenu pa ne mogu da do kraja posvedočim o njenoj progresivnosti, ali zato su tu roditelji – prepričavali su mi kako su cupkali ispred TV-a i grickali nokte od epizode do epizode, a kulminacija se desila kada je u malom gradu koji neodoljivo podseća na izmaštani Twin Peaks, tačnije njenom huliganskom kraju 90-ih osvanuo grafit „Who killed Laura Palmer?“ što je bio jasan znak da stvarno svi gledaju ovu ispred svog vremena seriju.
Brzim premotavanjem u 2020. dobila sam opciju bindža, ali sam se svojski trudila da seriji pristupim posvećeno kao agent Cooper istrazi ubistva Laure Palmer. (Anti)heroji serije su mi u tome pomogli, budući da su se razotkrivali sloj po sloj, ujedno mi odgovarajući ali i iznova otvarajući pitanja koja se tiču identiteta i koncepta ličnosti pred svetom i u svoja četiri zida, zlih sila koje nas sve opsedaju, (ne)poznavanja sebe i ljudi koje nazivamo porodicom i najboljim prijateljima – tema kojih sam nezasita kao stanovnici ovog čudnog grada pite i kafe.
Crvene zavese i govor unazad samo su neki od kulturoloških fenomena koji do danas ostaju standard zaveden pre tri decenije. Na stranu svih užasa hiperprodukcije koja je od tada eksponencijalno bujala, sve njene lepote nisu uspele da dorastu vizuelno-narativnoj strukturi „Twin Peaksa“, uprkos činjenici da su se mnogi kultni naslovi kao što su „True Detective“, „Sopranovi“, „X Files“ koje jednako volim na nju oslanjali. Možda druga sezona nije bila podjednako dobra kao prva, možda je serija trebalo ranije da se završi i možda se Lynch istrošio ali se usudio i ono što me izgleda opseda jeste hrabrost.
Nakon što je Pete Martell, menadžer lokalne pilane i vatreni pecaroš, na obali jezera u izmišljenom gradu Twin Peaks nabasao na beživotno truplo Laure Palmer obmotano najlonom, najpoznatije i najvoljenije devojke grada za koju će se na kraju ispostaviti da je vodila dvostruki život, atmosferu ovog idiličnog mesta prekriće mrak. Na mesto zločina stiže FBI agent Cooper i preko diktafona obaveštava izvesnu Diane o izvrsnoj lokalnoj hrani, pristupačnim cenama i deli sa njom fascinaciju drvećem ovog grada koje po broju i vrsti nikada do tada nije video. Diktafon igra jednu od glavnih uloga u ovoj seriji, a do kraja nije otkriveno da li Diane zaista postoji. Dobrodošli u čudnovati svet Twin Peaksa – vežite se, ovo je tek početak misterije.
Black Lodge
Lim i Humberto Leon ispred brenda Kenzo su inspiraciju za jesenju kolekciju 2014. godine pronašli u apstraktnom vezu koji je potpis Davida Lyncha. Za dizajn revije bio je odgovoran sam reditelj.