Levi’s 1922 Japan 501 – kaiš ili tregeri, odlučite sami!

    13.09.2024.
    RECOMMENDED

    Najnovije izdanje Levi’s® Vintage Clothing linije odaje počast legendarnom modelu džinsa koji je na scenu uveo revolucionarni način nošenja. Kako bi podsetio na bogato nasleđe Levi’s je izradio 800 ručno numerisanih pari kultnog modela iz 1922. godine.

    Levi’s 501 – za sve je kriva zlatna groznica

    Danas svi prave farmerke. Krajem 19. veka situacija je ipak bila drugačija…Najpoznatije farmerke na svetu i budući fashion fenomen stvorene su sasvim slučajno, 1873. godine na zapadu Amerike.

    Paradoksalno, čuveni „petstokec“ je osmislila porodica emigranata iz Nemačke, za hard-working klasu. Bili su to kopači zlata i fizički radnici svih profila. Ukratko, svi oni kojima je bila potrebna otporna, pouzdana i dugotrajna tkanina.

    Levis 501 vintage

    Razliku su sasvim iznenađujuće napravile metalne nitne koje su ojačale osetljiva mesta na pantalonama, čime im je značajno produžen radni vek…Tako je rođen patent koji je zaštitio pragmatični Levi Strauss. Bio je to trenutak koji je doprineo da čak i danas, vek i po kasnije džins bude deo gotovo svakog ormara na svetu. Na naše tržište prve „leviske“ su po pravilu dolazile iz Trsta!

    Dizajnerski, prva serija modela 501 imala je samo jedan džep pozadi. Praktičnost je bila ispred mode, pa je kroj bio širi od današnjeg. Kao dodatak, prve „leviske“ imale su zašiveni kaiš kojim je mogao da se suzi struk. Izgled koji je postajao sve bolji nakon nošenja dolazio je gratis…


    Korak po korak, farmerke su od izdržljive, utilitarne odeće radnika ušle u modu. Svestranosti upotrebe ništa nije moglo da stane na put. Ubrzo, ceo svet je želeo blue jeans, pa su danas te čuvene plave farmerke redovne čak i na crvenom tepihu.

    Godine 1886. brendirano parče kože sa dva konja postalo je zaštitni znak Levi’s dizajna. Serija 501 je prva imala džep predviđen za džepni sat. Crvena Levi’s oznaka debitovala je značajno kasnije, tek 1936. godine

    U početku je Levi’s proizvodio modele koji su imali sve tri opcije: omče za kaiš, praktične dugmiće za tregere i zašiveni kaišić za sužavanje kroja. Hroničari muške mode pamte da su mlađi muškarci brzo prihvatili kaiševe, dok su tradicionalniji (čitajte stariji) i dalje tvrdoglavo nosili tregere. Diktirajući trendove, Levi’s je vremenom ostavio samo gajkice za kaiš koje su položile test vremena.

    Levis 501 1

    Iako ih je izmislio ambiciozni doseljenik iz Bavarske, farmerke su postale simbol američke kulure

    Levi’s 501: Made in Japan

    Nakon predstavljanja kolekcije proleće/leto “Made in Japan” u februaru, Levi’s je nedavno objavio još jedno posebno izdanje posvećeno kolekcionarima u Zemlji izlazećeg sunca.

    Reizdanje kultnog modela izrađeno je u dalekom Japanu od prvoklasnog japanskog džinsa. U specifikaciji piše da je reč o 100% organskom, non-stretch materijalu. Ekskluzivni 501 model ima klasičan kroj s ravnim nogavicama i nešto nižim, ležernijim strukom. Verno originalnu, reizdanje brenda Levi’s ima praktične gajkice za kaiš, retro dugmiće za tregere i zaboravljeni integrisani kaiš.

    Kako bi kolekcionari bili u niskom startu najavljena je one-off produkcija od 800 pari

    Silueta, izrađena vintidž Shrink-to-Fit denima je „šav na šav“ replika arhivskih Levi’s 501 farmerki iz 1922. Pažnja prema detaljima je gotovo religiozna, pa Levi’s 1922 Japan 501 jeans sadrži svaki pojedinačni detalj – autentičnu kožnu zakrpu, pa čak i arhivski znak na dugmićima – preveden na japanski, što je definitivno poseban kuriozitet.

    Levis 501 Japan

    Time je Levi’s obogatio rastuću ponudu Made in Japan farmerki, koja trenutno uključuje vintidž model 501 iz perioda osamdesetih ali i verzije 505 Regular Fit, 511, 512 i 502.

    Nažalost, kao što smo najavili nove „leviske“ ograničene su na samo 800 pari širom belog sveta. Dodatnu prepreku predstavlja i činjenica da će koštati čak 495 dolara, što je značajno više od standardnih modela kompanije Levi’s Ipak, malo je verovatno da će cena odvratiti pasionirane kolekcionare koji vole džins s pedigreom.

    Foto: Instagram

    Saznaj više:
    Povezani članci: