Francuska dizajnerka enterijera Laura Gonzalez je jedna od onih za koje vam je jasno da se na svom poslu ludo zabavljaju svakodnevno probijajući granice onoga što se sme i što bi trebalo. Laura hrabro ide korak po korak napred, dodajući neustrašivo elemente i kombinujući sve što može da vam padne na pamet u okviru istog (često nevelikog) prostora. Njena hrabrost nije ostala neprimećena, upravo je ona 2019. proglašena na dizajnera godine na prestižnom sajmu Maison et Objet u Parizu. To priznanje je došlo u pravom trenutku jer je ona pre svega fokusirana na Pariz, iako u poslednje vreme širi svoj uticaj i van francuske prestonice. Najčešće se bavi uređivanjem prostora za javnu namenu, svoju karijeru počela je dizajnirajući noćne klubove, a danas se u njenom portfoliju nalaze najbolji restorani i hoteli. Laura je pravi multitasker koji radi na nekoliko projekata u isto vreme, između ostalog potpisuje enterijer nekoliko luskuznih Cartier butika širom Evrope, Pierre Hermé poslastičarnice i predivnu concept radnju brendova Pierre Hermé i L’Occitane na aveniji Champs-Élysées. Kod Gonzalezove minimalizam ne stanuje, a mi smo opčinjeni njenim zasićenim kreacijama. Zato vam danas predstavljamo nekoliko restorana u Parizu koje bi trebalo da stavite na svoju listu, jer osim što izgledaju genijalno radi se o vrlo trendi mestima gde se možete odlično provesti.
Lapérouse
Lapérouse restoran se može pohvaliti zaista slavnom prošlošću, nalazi se u šestom arondismanu i među stalne goste ubrajali su se Georges Sand, Victor Hugo i Emile Zola, Charles Baudelaire, Guy de Maupassant, Alfred Musset, Gustave Flaubert… Restoran je otvoren davne 1766. godine, a uspeh je stigao vek kasnije kada ga je preuzeo Jules Lapérouse. Upravo je na ovom mestu Serge Gainsbourg upoznao Jane Birkin, Balzac je iskoristio restoran kao inspiraciju za knjigu „La Maison Nucigen“, dok je Woody Allen tu snimio neke scene filma „Midnight in Paris“. To sve nije uplašilo Lauru Gonzalez koja se bacila na renoviranje koje je završeno prošle godine. Ona se vodila referencama iz prošlosti i novim uređenjem ispoštovala je duh mesta i njegovu istoriju. Hodnici su prekriveni upadljivim tapetama, freskama i venecijanskim ogledalima, a sada su gostima na raspolaganju i predivni privatni saloni koji nose imena gostiju iz prošlosti. Primera radi, možete večerati u salonu La Belle Otero, kroz koji je data počast kurtizani iz Belle Époque ere.
Ovaj restoran u osmom arondismanu je omiljeni među lokalcima koji uživaju u dobroj hrani. Radi se o italijanskom restoranu koji je svoje ime pozajmio od malog grada na Siciliji, koji je poslužio i kao inspiracija za uređenje. Laura je na mood boardu za ovaj enterijer, između ostalog, imala fotografije iz Viscontijevih filmova i slike njujorškog čuvenog restorana Cipriani. Ti uticaji iznedrili su prostor u kome dominira italijanski mermer sa detaljima od drveta oraha i mesinga. Osnova je u stilu klasične elegancije prohujalih vremena, ali detalji su ti koji podižu priču na novi nivo i uvode je u oblast eklektike. Na jednom zidu je tapeta sa ilustrovanim drvetom, a u prostoru su i citrusi u saksijama. Ovde ima svega i začudo ništa nije višak.